Tuota kun kerta painonnoususta ollut kyse niin onko kellään kokemusta että ei ole liikkunut juurikaan raskauden aikana ja syönyt paljon ja herkutellut aina kun vaan tekee mieli jne. vai kehtaako kukaan tunnustaa tehneensä niin;)?
Niin eli paljon olet saanut sitten koko raskauden aikana parhaillaan painon nousemaan jos syö ja herkuttelee paljon ja aina kun tekee mieli:) Mä elin meinaan yhden viikon näin ja huomasin että tulin kauheen iloseksi..?? Ihme vaikutus..oon vasta rv15 siis ja itsellä paino noussut 5kg jo vaikka en siis ole olen noin syönyt kuin viikon vasta..
Niin eli paljon olet saanut sitten koko raskauden aikana parhaillaan painon nousemaan jos syö ja herkuttelee paljon ja aina kun tekee mieli:) Mä elin meinaan yhden viikon näin ja huomasin että tulin kauheen iloseksi..?? Ihme vaikutus..oon vasta rv15 siis ja itsellä paino noussut 5kg jo vaikka en siis ole olen noin syönyt kuin viikon vasta..
Vastaukset 6
Vanhimmat
rv 25 2 ja painoa tullu tähän mennessä 6 kiloo.
ja ajattelin nauttia olostani loppuun astikin. siihen ne "nautinnolliset" ravintolaillallisetkin sit loppuu ku on ympäri vuorokauden hoivaa vaativa nyytti kainalossa.
mulla nous ekassa raskaudesa n. 15 kiloo paino ja en kauheesti säädelly syömisiä. Oon aika herkkupeppu muutenkin. Silloin lähtömitat oli 64kg/172cm.
Nyt oli tarkotus selvitä vähemmillä kiloilla mutta kummasti ne herkut taas maittaa! Nyt rv 23 1 ja painoa tullu 5,5kg.
Mulla on menossa rv 15. Makeat olen jättänyt lähes kokonaan pois, tosin koskaan en ole mikään sokerihiiri ollutkaan, mutta toisinaan käyn kyllä ulkona syömässä hyvin. Käymme ulkona syömässä n. 2ktr/vko ja kyllä. Olen käynyt myös roskaruokapaikoissa. Tosin en ihan entiseen malliin, mutta tällä hetkellä painoa pudonnut parisen kiloa. (Lähtömitat 157cm/55kg)
Omia mieliherkkujani on trooppiset säilykehedelmät (sokeriliemessä)sekä erilaiset smoothiet.
Liikuntaa harrastan aika epäsäännöllisesti,lähinnä kävelylenkkejä.
Mä en raskauden alusta asti ole pystynyt likkumaan normaalisti. Pienikin kävelylenkki teki vatsan kovaksi ja erittäin epämiellyttävän tuntuiseksi, joten neuvolasta kehoitettiin ottamaan rauhallisemmin. Joten raskaus on mennyt melkein vain laiskotellessa! :) rv on nyt 33 3 ja painoa on tullut 7kg lisää. Karkkia olen syönyt aina ku on tehnyt mieli ja välillä muutenkin :) Nyt loppuraskaudesta jaffaa on mennyt kiitettävästi ja esimerkiksi kääretorttu on herkkua! Tosin alkuraskaudesta asti minua on oksettanut oikein rasvasen ruuan haju, esim. pizzan ja kebabin, enkä niitä ole nautiskellut juuri ollenkaan. Siinä ehkä pelastukseni ettei painoa ole tullut tuon enempää! :)
mulla on takana rv 34 1 ja painoa on tullut n3kiloa.... liikuntaa en harrasta juuri ollenkaan... jollei esikoisen kanssa touhuilua (sisällä) lasketa... syön juuri silloin kun haluan ja mitä haluan...=) (tosin painoa on kyllä minulla muutenkin ylimääräistä aika paljon...)
noin yleensäkkin liikuntaa :)
Mitä nyt hyöty liikuntaa ja sosiaalisista syistä käyn joskus kävelyillä kavereiden ja miehen kanssa.
En katso juuri mitä syön enkä juuri edes milloin.
Nyt tänään mittauksissa oli tullut 950g viikossa lisää painoa. Yhteensä koko raskauden aikana olen saanut kassaan viikoille 22 mennessä 3kiloa.
Lähtö paino oli 73kg pituutta on 171cm
Kai mä sitten harrastan sitä hyötyliikuntaa tarpeeksi. Kävelen työmatkat jne.