Voiko joku neuvoa millä saan vastaanotetuista ja lähetetyistä Mozilla Thunderbird- sähköposteista varmuuskopiot? Samoin osoitteista. Jos asennan Windowsin uudestaan tahtoisin säästää postini.
heloptic
thunderbirdin varmuuskopiointi
7
2297
Vastaukset
- tee näin
Ensin Windowsin Resurssienhallinnalla käytä Etsi-toimintoa ja etsi tiedosto nimeltä Inbox (ilman tiedostopäätettä). Kun se löytyy niin katso missä kansiossa se sijaitsee ja laita kansion polku muistiin, vaikka Muistiolla tiedostoon.
Sitten vaan kopioit kyseisen kansion talteen, vaikka cd:lle tai USB-muistitikulle- tee näin
heloptic kirjoitti:
kiitoksia!!
Kiva että sain olla avuksi. :)
- Ramppa
Mites tuo sitten reagoi, kun koneella on valmiiksi käyttämätön Outlook Express.
Minä varmuuskopioisin seuraavan kansion.
Oma tietokone - "levyasema, jolla windows" -documents and settings - "käyttäjä" - application data - thunderbird - kaikilla ei ole
Ramppa kirjoitti:
Mites tuo sitten reagoi, kun koneella on valmiiksi käyttämätön Outlook Express.
Minä varmuuskopioisin seuraavan kansion.
Oma tietokone - "levyasema, jolla windows" -documents and settings - "käyttäjä" - application data - thunderbirdsamassa paikassa nuo tiedostot, esim. profilemanagerilla voidaan asettaa postikansio ihan miksi itse haluaa.
Mulla noi postikansiot esmes ei ole tuossa oletushakemistossa vaan olen itse määritellyt mihin profiilit ja postit tallennetaan ja se ei ole Windows-kansion alla vaan ihan muualla.
Ja outlook expressin ei pitäisi vaikuttaa mitenkään asiaan. Tosin kun se on kerran käyttämätön niin sen voisit kyllä poistaa kokonaan koneelta, turhana. - Hakemallakaan
Yritin etsiä monellakin tapaa, kuten mainitsemallasi, mutta ei vaan löytynyt. Onko uudemmissa systeemeissä eriniminen kansio tai joku hakuasetusko siellä mättää?
:-)
- rarkalainen
Miksi te annatte ihan paska tietoa, onko teillä tietokonetta ollenkaa. Tee vaikka niin että etsi koneeltasi kansio Mail, se on kyllä mitä ilmeisemmin Document and Setting\Omakansionimesi\Application Data\Thunderbird\Profiles\sitten jokin ihme sekasotkukansionnimi\ja tuo Mail . Mail kansion sisällä on sitten kaikki tilit mitä olet luonut, niin tulleet viestit, lähetetet jne. Tuon Mail kansion vaihdat uudelleen asennuksen jälkeen siihen samannimiseen kansioon jonka uusi Thunderbird asennus luo. Tämä juttu käsittelee siis Windows asennusta ja XP:tä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195973
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263744- 822587
- 392121
- 331902
- 451868
- 1071765
- 211656
- 271502
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!331468