sellaista vaan kysyisin että voiko meikkivoide pahentaa finnejä jos sitä laittaa finnien päälle? mulla on finnejä pelkästään poskissa.
meikkivoide
+ finnit?
91954
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
joten älä laita mtn ja anna finnien paistaa.
nykyään meikkivoiteet eivät enää tuki ihohuokosia, jos vaan peset sen illalla pois hyvillä aineilla.. jossain liikkeissä myydään myös hoitavia meikkivoiteita, joita kannattaa kysellä.. ne eivät ainakaan pahenna.
jotkut meikkivoiteet tukkivat ihohuokosia jos on herkkä iho. minulla akne herkisti ihoa joten vaihdoin meikkivoidemerkkiä. kannattaa siis tarkistaa tuoteseloste. erityisesti varo mineraaliöljyä (paraffium liquidum), jotkut reagoivat myös silikoniin.
ei ainakaaan pahenna yhtään..vaikka ei mulla finnejä paljoo muutenkaan oo:)
Akneihoisen kannattaa välttää öljypohjaisia meikkivoiteita; tukkivat helpommin ihohuokoset.
biothermin sense mattea...se on öljytön ja toooooosi hyvä muutenkin =)
omalle ihotyypille suunnattu meikkivoide ei tuki ihohuokosia,päin vastoin se suojaa ihoa ilman saasteilta! suosittelisin jotain kevyttä, rasvoittuvan ihon meeikkivoidetta! hyvä puhdistus illalla on tosi tärkeetä, eikä IKINÄ MEIKIT PÄÄLLÄ NUKKUMAAN!
Minulla oli nuorena finnejä ja sitten kun aloin jossain vaiheessa käyttämään meikkiä, niin olin ihan onnessani. Finnit sai tosi hyvin piiloon ja näytin jopa kauniilta. Aloin voimaan henkisesti paljon paremmin ja itsetuntoni koheni huimasti. Mielummin olisin käyttänyt meikkiä, vaikka se olisi ihoa aavistuksen pahentanutkin, jota en kyllä koskaan huomannut.
Tärkeää vain on, että hoidat ihoa hyvin ja käytät omalle iholle sopivia tuotteita. Aina ennen meikkiä ja meikin jälkeen ihon puhdistus huolellisesti, kasvovesi ja kevyt kosteusvoide. Ja kuten jo varmaan tulikin selväksi, niin ei meikit päällä koskaan nukkumaan.
sopii akneiholle ja ei ainakaan minulla ole pahentanut aknea ollenkaan, kunhan vaan puhdistaa sen pois huolella ennen nukkumaanmenoa!