Millaisia moottorinlämmittimiä aveen on saatavana? Onko ns. säteilylämmitin toimiva, se slitysrautatyyppinen moottorin kylkeen ruuvattava malli?
Avensis ja moottorin lämmitin
Uusi toyotamies
85209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minulla oli Avessa sellainen. Hyvin piisasi ainakin täällä etelä-Suomen talvessa.
Uusiin ei kait saa kuin säteilylämmittimiä? Se lämmittää ainoastaan öljypohjaa ja moottorin nesteet ovat kylmät. Aikaa kuluu kunnes puhaltaa lämmintä. Eipä tuo uusi avensis ole muutenkaan alumiinilohkoisena koneena nopea lämpiämään.
Asentaja näytti mallin, työnnetään jonkinlaiseen taskuun jossa johtumalla lämmittää nesteen, ei siis ole suorassa kosketuksessa nesteen kanssa, teho 400w. Onkai se tyhjää parempi?
VVT-i-koneissa lämmitin tulee lohkon kylkeen, ei öljypohjaan.
Tiedän, että Toyotalla löytyy vvt-i koneisiin lämmitin, joka on Toyotan oma lämmitin. Itselläni on kokemusta ko. tuotteeseen ja se on aivan toista teholuokkaa, kuin se silitysrauta, joka laitetaan moottorin kylkeen. Sinun täytyy vain kysyä Toyota kauppiaalta toyotan omaa lämmitintä. Se on hieman kalliimpi, mutta siinä saat rahallesi vastinetta! Itselläni on ollut ko. lämmitin jo 2,5 vuotta.
Avensis Versossa vm -03 on säteilylämmitin Defa 411864. Defan sivuilta kun lukee, niin malliin saisi myös ns. letkulämmittimen Defa 412880, joka tulee asennusohjeen mukaan lohkossa olevaan reikään. Olisiko tämä säteilylämmitintä parempi vaihtoehto ja kuinka kannattavaa yleensä? Onko hinnasta asennuksineen tietoa?
letkulämmitin eikä lohkolämmitin vaan se on lohkon kylkeen vaikuttava säteilijä. 411864 on ilmeisesti joku yleismalli. Dieseliin voi saada perinteisen lohkolämmittimen.
Jos se lämmitin tulee tosiaan lohkon kylkeen ja lohko on hyvin lämpöä johtavaa alumiinia, niin ei se silloin aivan toivoton tapaus ole. Perinteinen lohko- tai lehkulämmitin ovat kuitenkin parempia, mutta niitä harvemmin enää saa.