Canon PowerShot S45 / Pentium 133MHz

Olen lukenut testejä em. kamerasta ja mieli tekis
hankkia... mutta, PC:ni on vm. -96 133Mhz MikroMikko
ja eräs kamerakauppias arveli, etteivät ko. kameran
kuvankäsitttelyohjelmat pyöri tuossa koneessa ja lisäksi siinä tuskin on USB -väylää.

Mistä nään, onko koneessani tuo USB-väylä ja onko tosiaan niin, että
133MHz:n kone ei pyöritä noita kameran mukana tulevia ohjelmia??
11502
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Usbi väylän puute on ehkä suurin ongelma. 50 - 100 euroa näyttäisi maksavan ide väylään menevät CF lukijat. Tuo IDE härveli voi olla ihan hyvä vaihtoehto kun melkein tietokoneessa täytyy olla joku kortinlukija jos meinaa harrastusta vakavammin harrastaa. Uskoisin että ohjelmat pyörii, mutta se on eri asia viitsiikö sillä koneella mitään kuvankäsittelyä tehdä. Voi olla hyvin että saat juoda aina kahvit jokaisen kuvaan tekemän muutoksen jälkeen odottaessasi että kone saa tehtyä muutoksen. Muisti koneesta pitäisi löytä mielellään 128 mega tai yli ja käyttiksenä WIN 98.

Äänestä

Voisin melkein varmuudella sanoa ettei koneessasi ole usb-porttia.
koneesi oli mikromikko, mutta onko 4 vai 5?
kummassakaan ei ole ollut "vakiona" ja ainoastaan miten saat usb-portit on ostamalla ne "kortilla".

Muutenkin kyllä tuntuu ettei koneesi jaksaa pyörittää kuvaohjelmia, itselläkin teki tosi tiukkaa kakkoskoneella (233mhz)

Helpoiten saat selville onko usb-porttia kun avaat ohjauspaneelin ja sieltä tietokoneen ominaisuudet, jos siellä ei lue jotain usb:hen viittaavaa, tuskin on.

Äänestä

Niin koneesi on sitä ikäluokkaa että siinä voi olla usb. Eli siellä koneen takaa pitäisi löytyä yksi tai kaksi pinehköä litteää liitintä. Seuraavassa linkissä näkyy liittimet (sori että se on pdf):
http://www.mikroviesti.net/vanhat/mv101/uusin/usb.pdf

Äänestä
  • Eli Pikkupirulla tuntuu olevan varmempaa tietoa USB:sta. USB lisäkortti mistä hän puhuu on sellainen mikä linkistäni löytyy.

    Äänestä

Voipi olla, että PC:n hankinta on ekana listalla.
Toisaalta, tarkoitukseni on vain siirtää (tallentaa) kameran täyttyneen muistikortin koneelle ns. arkistoon, eikä muokata niitä.

Toimiikohan tuo Canon sarjaportista? TM:n testissä
oli maininta usb/sarja. Kyllähän nyt sarjaportti täytyy löytyä joka koneesta.

En ole nyt kotikoneellani, mutta tutkin nuo porttiasiat myöhemmin.

Äänestä
  • Tietokoneita saa halvalla nykyään. Sijoita ennemmin rahat uuteen tietokoneeseen, muuten homma menee jo liian riskialttiiksi.

    Äänestä

Veikkaisin, että ei oo usb:tä. Voi olla niinkin, että emolla on usb-nastat, mutta porttia (ei maksa paljon mitään) ei oo. Voin sanoo ihan suoraan, että 4Mpix kuvien käsittely noin hitaalla koneella on todella tuskaista. Jos riittää, että saat katsottua kuvat vähän kameran lcd:tä isommalta ruudulta ja kärsivällisyyttä riittää, niin tuo saattaa menetellä. Todennäköisesti tuon koneesi kovalevykin on niin pieni, että sinne ei montaa kertaa tyhjennetä 128Mb muistikorttia ja cd-polttoon toi on auttamatta liian hidas kone. Tai no scsi-polttava vois ehkä käydä, mutta ne taas maksaa ja meni jo niin paljon off-topiciksi että vaikenen ;)

Kannattais ehkä katsella jotain 500 MHz koneita käytettynä (ei maksa paljon tuohon kameraan verrattuna) tai kasata itse, mikäli osaaminen riittää...

Äänestä

" käyttöjärjestelmä: Win 98 (First tai Second edition), Win ME, Win 2000, XP.

Suoritin: Win 98,Me,2000 ; Pentium 150MHZ tai nopeampi. XP ; Pentium 300Mhz tai nopeampi

Ram Muisti: Vähintään 64Mt, XP 128Mt

LIITÄNTÄ: USB; vain esiasennetut Win 98, Me, 2000, XP - jossa sisäänrakennetut USB- portit

Mac OS 8.6 - 9.2, Mac OS X ( versio 10.0 )
Power PC
20 MT, X (versio 10.1) 128 Mt
USB "

Noi on minimejä, joten eiköhän kannata vauhtaa konetta.

Äänestä
  • ... joo, kyllä se taitaa olla turha pyristellä
    133MHz:n kanssa.

    Äänestä

muuten menee mateluksi tuo kuvankasittely.
Laita vaikka kaytettyyn vahan uudempaan koneeseen rahaa saman verran mita Canoniin niin johan paranevat kuvankasittelymahdollisuudet kummmasti.

Äänestä
  • ... juu, kyllä. Hankin koneen ja kas kummaa kun rahat hupeni.
    On sitten kuvankäsittelyvehkeet, mutta milläs ottaisi ne kuvat...?

    No, eiköhän nämä asiat järjestyne jossain vaiheessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KS kirjoitti:

Olen lukenut testejä em. kamerasta ja mieli tekis
hankkia... mutta, PC:ni on vm. -96 133Mhz MikroMikko
ja eräs kamerakauppias arveli, etteivät ko. kameran
kuvankäsitttelyohjelmat pyöri tuossa koneessa ja lisäksi siinä tuskin on USB -väylää.

Mistä nään, onko koneessani tuo USB-väylä ja onko tosiaan niin, että
133MHz:n kone ei pyöritä noita kameran mukana tulevia ohjelmia??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu