Olen etsimässä -99 tai -00 vuoden Xantiaa. Muutama asia olisi kiva kuulla.
Ovatko kokemukset 1.8 16V ja 2.0 16V -moottoreista millaisia? Menevätkö kansipahvit yhtä herkästi kuin aiemmista 8 V -moottoreista? Itselläni oli Pösö 306 2.0 8V ja siitä meni kansipahvi jo 80 tkm kohdalla. Eli onko rakennetta muutettu?
Entä onko kampikammion tuuletusputki pakkasessa yhtä herkkä pulauttelemaan öljyä kuin vanhemmissa mootoreissa vai ovatko tehneet mitään parannuksia huohottajaan?
Entä onko jäykän tuntuinen kytkinpoljin normaali ominaisuus kuten oli koeajamassani (-99 1.8 16V, 110 tkm) autossa? Vai kieliikö se lähestyvästä remontista?
Kokemusta on vain Xsarasta, jossa kytkin oli kevytkäyttöinen (1.6 break -98) ja muutenkin se oli hyvä ja huoleton auto!
16 V -moottoreiden tekniikka?
1
476
Vastaukset 1
... on kohtalaisen tavallinen, tuo huohotinongelma. Vastuksethan niissä on nykyään. Ja kannattaa se peite laittaa keulaan talveksi, lämpenee muutenkin auto nopeammin. Provoilijoista huolimatta näkee muidenkin merkkien nokalla talvella huomattavan paljon omia virityksiä ja kalliilla jälkeenpäin ostettuja merkkikohtaisia peitteitä. PSA-moottorit eivät ole huohotinongelman suhteen edes pahimmasta päästä.
Noita 8-tappisia PSA-koneita on useampiakin mulla käytössä, vanhin niistä vuodelta 86 ja eniten ajetulla on nyt 330.000 km takana. Ei kansipahviongelmia, eikä muustakaan syystä avattu. Eli nuo kohtaamasi ongelmat ovat kyllä jostakin muusta johtuneet. Huoleton ja luja konstruktio.
Oikein asennettu, voideltu ja säädetty kytkin toimii Sitikassa kuin ajatus. Jos ei tunnu selvää "ylimenokohtaa" jolloin liike kevenee ennen kuin kytkin on pohjassa, joko säätö on pielessä tai levy lopussa. Asetelman jouset eivät mene jommasta kummasta em. syystä "lakipisteensä" yli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1002613
- 62939
- 70939
Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,269809Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista
Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l133752- 56696
Ttp:llä kuontalot ojennukseen
Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste72641- 39622
- 46605
- 63577