16 V -moottoreiden tekniikka?

Alpo Kieppi

Olen etsimässä -99 tai -00 vuoden Xantiaa. Muutama asia olisi kiva kuulla.

Ovatko kokemukset 1.8 16V ja 2.0 16V -moottoreista millaisia? Menevätkö kansipahvit yhtä herkästi kuin aiemmista 8 V -moottoreista? Itselläni oli Pösö 306 2.0 8V ja siitä meni kansipahvi jo 80 tkm kohdalla. Eli onko rakennetta muutettu?

Entä onko kampikammion tuuletusputki pakkasessa yhtä herkkä pulauttelemaan öljyä kuin vanhemmissa mootoreissa vai ovatko tehneet mitään parannuksia huohottajaan?

Entä onko jäykän tuntuinen kytkinpoljin normaali ominaisuus kuten oli koeajamassani (-99 1.8 16V, 110 tkm) autossa? Vai kieliikö se lähestyvästä remontista?

Kokemusta on vain Xsarasta, jossa kytkin oli kevytkäyttöinen (1.6 break -98) ja muutenkin se oli hyvä ja huoleton auto!

1

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ... on kohtalaisen tavallinen, tuo huohotinongelma. Vastuksethan niissä on nykyään. Ja kannattaa se peite laittaa keulaan talveksi, lämpenee muutenkin auto nopeammin. Provoilijoista huolimatta näkee muidenkin merkkien nokalla talvella huomattavan paljon omia virityksiä ja kalliilla jälkeenpäin ostettuja merkkikohtaisia peitteitä. PSA-moottorit eivät ole huohotinongelman suhteen edes pahimmasta päästä.

      Noita 8-tappisia PSA-koneita on useampiakin mulla käytössä, vanhin niistä vuodelta 86 ja eniten ajetulla on nyt 330.000 km takana. Ei kansipahviongelmia, eikä muustakaan syystä avattu. Eli nuo kohtaamasi ongelmat ovat kyllä jostakin muusta johtuneet. Huoleton ja luja konstruktio.

      Oikein asennettu, voideltu ja säädetty kytkin toimii Sitikassa kuin ajatus. Jos ei tunnu selvää "ylimenokohtaa" jolloin liike kevenee ennen kuin kytkin on pohjassa, joko säätö on pielessä tai levy lopussa. Asetelman jouset eivät mene jommasta kummasta em. syystä "lakipisteensä" yli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      97
      1150
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      978
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      906
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      91
      729
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      285
      704
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      641
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      596
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      559
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe