Tarkoitus on lentää ensiksi Bordeauxiin Helsingistä, jossa vietän muutaman päivän ja jatkan sitten Innsbruckiin. Nyt ongelmaksi on muodostunut tuon jatkoyhteyden järjestäminen. Monista internetin varauspalvelut tarjoavat vain lentoja Helsingistä kohdemaahan, eikä lähtöpaikkaa voi vaihtaa. Valitsemalla toisen palveluntarjoajan, joka tarjoaa mahdollisuuden valita lähtöpaikaksi Bordeaux, taas pyytää lipuista välillä BDX-Innsbruck melkein 1000e!
Eli mikä olisi helpoin tapa järkätä lennot välille Bordeaux-Innsbruck? Entä muut mahdollisuudet kuten juna tms.?
Eli mikä olisi helpoin tapa järkätä lennot välille Bordeaux-Innsbruck? Entä muut mahdollisuudet kuten juna tms.?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ainakin vertaa.fi- haku antaa hintoja 700 ja 800€:n väliltä. Kannattaa myös kokeilla suomalaisia matkatoimistoja (kaleva travel, smt, area...),erityisesti smt on suosikkini.
Bordeauxista et pääse suoraan Innsbruckiin lentämällä. Yksi vaihtari voisi olla lento Lufthansalla Müncheniin, josta pääsee näppärästi junalla Innsbruckiin. Myös paluu Suomeenkin sujuu sitten näppärästi Münchenista. Muitakin vaihtareita löytyy, mutta aikamoista hakuammuntaa voi olla ja vaatii eri yhtiöiden lentojen yhdistelyä.
Alla lentoyhtiöt ja destinaatiot Bordeauxista:
http://www.bordeaux.aeroport.fr/aeroport_de_bordeaux.Asp?rub=1&lang=en&mapage=coordonnees_en
Alla firmat ja lähtöpaikat Innsbruckiin:
http://www.flughafen-innsbruck.at/linienfluege.htm
Alla linkki Saksan rautateiden kotisivulle:
http://www.bahn.de/-S:PtVORd:ebkdbtNNe1bft9NNNUZM/p/view/index.shtml
Toisaalta, jos ei tunnu mahdottomalta niin pääseehän Bordeauxista suoraan Innsbruckiin myös junalla (kesto n.17h, hinnasta ei mitään tietoa). Matkaesimerkin saa vaikka Itävallan rautateiltä:
http://www.bahn.at/vip8/oebb/de/
Toivottavasti löytyy sopiva reititys. Hyvää matkaa!
Kiitos, selataan linkkenä ja katsotaan mitä löytyy.
Paras vaihtoehto mielestäni olisi:
Aamupäivällä TGV-junalla Pariisiin (matka-aika n. 3 tuntia 10 min. lähdöt joka tunti, liput internetin kautta alk. 35 euroa http://www.voyages-sncf.com/dynamic/_SvHomePage?_CMD=cmdLowFare&WB=HP )
Iltapäivällä Paris Orly - Innsbruck SkyEurope'lla 16:00 - 17:40 (lento NE291, vain 13.09. asti ke, pe, su) http://www1.skyeurope.com/en/
halpojen lentojen etsintään on myös www.opodo.fr.