Libanoniin, taisi mennä pupu pöksyyn Eu, erityisesti Ranska, joka oli alkuun niin mahtipontinen rauhanturvaajien lähettäjä. Ranskahan on ollut EU:n nopean toiminnan joukkojen vaatija ja asian ideoitsija.
Siellä ehkä ammutaan oikeasti kovilla,jos ei suostuta Hizbollahin vaatimuksiin, ei ole turistimatka, niinkuin esim. suomalaisten rauhanturvaajien reissut ovat käytännössä tähän asti kaikki olleet.
Missäs on Suomen asema "rauhanturvaamisen suurvalta"
No löytyykö
rauhaturvaajia
2
430
Vastaukset
- sinä
kirjoittele kun et mistään tiedä paskahousu oon lähös ja syö sinä poika pullamössöö
- RANSKAN mandaatti
Niinkuin olet ehkä jo huomannut, on ranska halukas lähettämään joukkoja libanoniin. On ollut jo viimeiset 20 vuotta. Ideana oli vain sotilaspoliittisen vaikutusvallan saaminen entiseen siirtomaahan joista ranskalaiset joutuivat "pakenemaan" 80-luvun lopussa nöyryyttävissä olosuhteissa. Demokratiassa kalavelat maksetaan viivellä eikä näyttävästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18822442Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant839651Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.467622Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886418SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896123Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot495122HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1174773Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074489Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1012229Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k871498