jarrullinen

katsastus

Miten tää nyt menee.

Tarviiko alta 750 kilon kokonaispainoista jarrullista kärryä katsastaa.

Tarvitaan tietoa, ei luuloa.

13

5701

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • waasi.

      tieto tulee
      rekisteriotteestasi ja kysymällä katsastuskonttorilta.

      Luuloni on että tarvitsee katsastaa,
      jarrut voivat olla hyvin vaarallisetkin,
      jos toimivat väärin.

    • tietäjä..

      Jarruja ei saa asentaa alle 750kg:n kärryyn. Ts. mikäli haluat jarrullisen kärryn täytyy kokonaispainon olla yli 750 kg.

      • Lööve

        Tietäjä ei nyt kyllä tiennyt, kaikki alle 750kg kärryt katsotaan kevytperävaunuiksi jota ei tarvitse katsastaa. Se että onko jarruja vai ei vaikuta siihen asiaan!


      • tuo...
        Lööve kirjoitti:

        Tietäjä ei nyt kyllä tiennyt, kaikki alle 750kg kärryt katsotaan kevytperävaunuiksi jota ei tarvitse katsastaa. Se että onko jarruja vai ei vaikuta siihen asiaan!

        Tarkoittaa tuo, että saan Volvollani vetää asuntovaunua, jonka paino jää just alle 750 kilon, kunhan siinä on jarru, eikä sitä tarvi katsastaa.


    • epeli..

      Käsittääkseni jarrullinen kärri pitää katastaa joka toinen vuosi. Ainaki itelläni on jarrullinen kärri, tosin isompi, mutta ei kai sillä painolla oo väliä. Jos on jarrut, nin pitäähän niiden toimia ja vissiin ne sitä varten jarrulliset katastellaan. Jarruttomaan kärrin max. koko on vissiin se 750 kg.

    • Kaarjaa

      Tässä tulee totuus jarru/jarruton sekoilustanne:
      Perävaunua jonka kokonaispaino ei ole yli 750 kg. ei tarvitse katsastaa olipa siinä jarrut tai ei.
      Miksikö ei tarvitse katsastaa vaikka siinä olisi jarrut? No siksi koska ne jarrut eivät ole pakolliset koska perävaunu on niin kevyt.
      Itselläni on Piccolo asuntovaunu jonka kokonaispaino on 690 kg. ja eivät ota sitä katsastukseen koska sitä ei painonsa puolesta tarvitse katsastaa.
      En enää yksinkertaisemmin osaa asiaa ilmaista...

    • varmistu turvallisuudesta

      Jarrullista tai jarrutonta max 750 Kg
      kokonaispainoista kevytperävaunua ei
      tarvitse katsastaa mutta voi katsastaa
      jos haluaa. Ja sanoisin että muutaman
      vuoden välein kannattaakin esim. jarrullinen
      asuntovaunu katsastaa. A-katsastus esimerkiksi
      ottaa mielellään vastaan. Niin voit olla varma että kaikki toimii ja olet turvallisesti liikkeellä.

      • rahanhukkaa

        katso valot, vedä jarrusta, säästit 40 euroa parissa minuutissa


    • no jopa

      Jopa nyt on vaikeaa... ja lisäksi vielä pakkaa sotkemaan klausuuli "saa katsastaa jos haluaa"... varmaan A-Katsastus katsastaa polkupyöränkin sopivasta hinnasta, jos joku ei halua/osaa/viitsi sen jarruja, valoja ja muuta kuntoa itse tarkistaa.

      Eikä kyllä sitten sillä että turvallisuudesta kannattaisi tinkiä.

    • Anonyymi

      Syökää päänne ... ei tarvitse.

    • Anonyymi

      Jopa 50vuotta vanha jarruton kärry liikenteessä. Läpiruostunut joka puolelta ja todellinen riski liikenteessä--ei tarvitse katsastaa ja valothan niissä pelaa miten sattuu. Ei vähäisintäkään järkeä. Jarrullinen kärry on pakko katsastaa 2 vuoden välein ja ne kärryt täydellisessä kunnossa.

    • Anonyymi

      Missä yli 15v vanhassa, jokaviikkoisessa kärrissä, valot toimvat kunnolla.

      • Anonyymi

        Minulla on sekä 3-vuotias että 32-vuotias kevytperävaunu ja takaan, että niissä KAIKKI valot toimivat niinkuin niiden pitääkin. Molempiin vaunuihin olen vaihtanut KAIKKI valaisimet LED-valaisimiin jo vuosia sitten ja ne myös pidetään kunnossa; eli jos jokin menee rikki, se välittömästi korjataan tai vaihdetaan uuteen. Myös johdotukset ja kuulakytkin on uusittu vanhemmassa vaunussa. Vedenpitävät jakorasiat käytössä myöskin. Laakereiden välykset ja rasvat tarkistetaan muutaman kerran vuodessa. Vaunut eivät toki ole jokaviikkoisessa käytössä, mutta vaikka olisivatkin, niin niillä ei lähdetä liikenteeseen, ennenkuin mahdolliset viat korjataan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4417
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      117
      4291
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4210
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3978
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3414
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3289
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3271
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1160
    Aihe