jarrullinen

katsastus

Miten tää nyt menee.

Tarviiko alta 750 kilon kokonaispainoista jarrullista kärryä katsastaa.

Tarvitaan tietoa, ei luuloa.

13

5763

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • waasi.

      tieto tulee
      rekisteriotteestasi ja kysymällä katsastuskonttorilta.

      Luuloni on että tarvitsee katsastaa,
      jarrut voivat olla hyvin vaarallisetkin,
      jos toimivat väärin.

    • tietäjä..

      Jarruja ei saa asentaa alle 750kg:n kärryyn. Ts. mikäli haluat jarrullisen kärryn täytyy kokonaispainon olla yli 750 kg.

      • Lööve

        Tietäjä ei nyt kyllä tiennyt, kaikki alle 750kg kärryt katsotaan kevytperävaunuiksi jota ei tarvitse katsastaa. Se että onko jarruja vai ei vaikuta siihen asiaan!


      • tuo...
        Lööve kirjoitti:

        Tietäjä ei nyt kyllä tiennyt, kaikki alle 750kg kärryt katsotaan kevytperävaunuiksi jota ei tarvitse katsastaa. Se että onko jarruja vai ei vaikuta siihen asiaan!

        Tarkoittaa tuo, että saan Volvollani vetää asuntovaunua, jonka paino jää just alle 750 kilon, kunhan siinä on jarru, eikä sitä tarvi katsastaa.


    • epeli..

      Käsittääkseni jarrullinen kärri pitää katastaa joka toinen vuosi. Ainaki itelläni on jarrullinen kärri, tosin isompi, mutta ei kai sillä painolla oo väliä. Jos on jarrut, nin pitäähän niiden toimia ja vissiin ne sitä varten jarrulliset katastellaan. Jarruttomaan kärrin max. koko on vissiin se 750 kg.

    • Kaarjaa

      Tässä tulee totuus jarru/jarruton sekoilustanne:
      Perävaunua jonka kokonaispaino ei ole yli 750 kg. ei tarvitse katsastaa olipa siinä jarrut tai ei.
      Miksikö ei tarvitse katsastaa vaikka siinä olisi jarrut? No siksi koska ne jarrut eivät ole pakolliset koska perävaunu on niin kevyt.
      Itselläni on Piccolo asuntovaunu jonka kokonaispaino on 690 kg. ja eivät ota sitä katsastukseen koska sitä ei painonsa puolesta tarvitse katsastaa.
      En enää yksinkertaisemmin osaa asiaa ilmaista...

    • varmistu turvallisuudesta

      Jarrullista tai jarrutonta max 750 Kg
      kokonaispainoista kevytperävaunua ei
      tarvitse katsastaa mutta voi katsastaa
      jos haluaa. Ja sanoisin että muutaman
      vuoden välein kannattaakin esim. jarrullinen
      asuntovaunu katsastaa. A-katsastus esimerkiksi
      ottaa mielellään vastaan. Niin voit olla varma että kaikki toimii ja olet turvallisesti liikkeellä.

      • rahanhukkaa

        katso valot, vedä jarrusta, säästit 40 euroa parissa minuutissa


    • no jopa

      Jopa nyt on vaikeaa... ja lisäksi vielä pakkaa sotkemaan klausuuli "saa katsastaa jos haluaa"... varmaan A-Katsastus katsastaa polkupyöränkin sopivasta hinnasta, jos joku ei halua/osaa/viitsi sen jarruja, valoja ja muuta kuntoa itse tarkistaa.

      Eikä kyllä sitten sillä että turvallisuudesta kannattaisi tinkiä.

    • Anonyymi

      Syökää päänne ... ei tarvitse.

    • Anonyymi

      Jopa 50vuotta vanha jarruton kärry liikenteessä. Läpiruostunut joka puolelta ja todellinen riski liikenteessä--ei tarvitse katsastaa ja valothan niissä pelaa miten sattuu. Ei vähäisintäkään järkeä. Jarrullinen kärry on pakko katsastaa 2 vuoden välein ja ne kärryt täydellisessä kunnossa.

    • Anonyymi

      Missä yli 15v vanhassa, jokaviikkoisessa kärrissä, valot toimvat kunnolla.

      • Anonyymi

        Minulla on sekä 3-vuotias että 32-vuotias kevytperävaunu ja takaan, että niissä KAIKKI valot toimivat niinkuin niiden pitääkin. Molempiin vaunuihin olen vaihtanut KAIKKI valaisimet LED-valaisimiin jo vuosia sitten ja ne myös pidetään kunnossa; eli jos jokin menee rikki, se välittömästi korjataan tai vaihdetaan uuteen. Myös johdotukset ja kuulakytkin on uusittu vanhemmassa vaunussa. Vedenpitävät jakorasiat käytössä myöskin. Laakereiden välykset ja rasvat tarkistetaan muutaman kerran vuodessa. Vaunut eivät toki ole jokaviikkoisessa käytössä, mutta vaikka olisivatkin, niin niillä ei lähdetä liikenteeseen, ennenkuin mahdolliset viat korjataan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      228
      1046
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      864
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      821
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      219
      801
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      69
      696
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      56
      638
    7. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    8. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      85
      553
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      513
    10. Rekkawelinehkä

      Vitunvelin ehkä...miten rekka auto voi jatkaa pysähtymättä vaikka tappaa mopoilijan,tänään tapahtunut pmäelle vievällä 2
      Varkaus
      37
      499
    Aihe