vaarallista ole.Esim.J.Sibelius oli aika tukeva mies.Kun häneltä kysyttiin pitkän iän salaisuutta hän vastasi:"vältä turhaa liikkumista".En ole nähnyt filmiä jossa hän edes ripeästi kävelisi.Eli kai 92v.Tupakoi sikareita ja otti viinaakin joskus runsaanlaisesti.
Ei se
pieni ylipaino
141009
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Niinpä niin, kolesteroliarvot ne ovat koholla normaalipainoisillakin. Elää kun voi niin monella tavalla ja se elämäntapa kun ei aina näy ulkoapäin.
Terveysvalistus pitää kohdentaa myös normaalipainoisiin eikä pelkästään lihaviin! Epäterveellisesti voi syödä ja liikkua vähän, vaikka ei "läski" olisikaan. Fakta!
Kirjoititpa hyvin! Tottahan se on, että ei kolesteroli- ja glukoosiarvoja näe päällepäin. Eihän testejäkään tarvittaisi, jos fakta olisi, että lihavilla automaattisesti on korkeat em. arvot. Mitäpä tuohon lisämään.
Että juuri sinä kulut niihin, jotka elävät keskimääräistä kauemmin ylipainosta tai kohonneista kolesteroliarvoista huolimatta? Todennäköisyydet puhuvat toista. Mitäpä jos joku tarjoaisi sinulle jompaa kumpaa maksutonta lahjaa: Yksi ilmainen täytetty lottokuponki tai sata ilmaista täytettyä lottokuponkia? Sinä varmaan ottaisit sen yhden, koska päävoittoon riittää yksi ruudukko?
Mistä SINÄ voit tietää, että kuulut niihin, jotka elävät kauemmin, elitpä sitten niin tai näin? Todennäköisyydet puhuvat karua kieltään monesta muustakin asiasta. Voit jäädä vaikka auton alle ja kuolla tai vammautua loppuiäksesi. Eikä sillä ole mitään tekemistä ylipainon, kolesterolin tai minkään muunkaan mitattavissa olevan asian kanssa. Ei elämä anna takuita kenellekään.
Toki kannattaa elää mahdollisimman terveellisesti, sitä en tietenkään kiistä. Sattumalla on kuitenkin sormensa pelissä jokaisen elämässä, eikä koskaan voi tietää edes, mitä seuraava hetki tuo tullessaan. Elämä on yhtä arpapeliä meidän jokaisen kanssa. Parempi elää hetki kerrallaan ja mahdollisuuksien mukaan nautia siitä kuin käyttää eämänsä miettimällä todennäköisyyksiä. Elämä on tässä ja nyt, muusta ei voi kukaan olla varma.
Kuolema ei niinkään. Jos hyppäät alas sillalta ratakiskoille, on kuoleman todennäköisyys suurempi kuin jos hyppäät laiturilta mereen. Maailmassa on riskejä ihan riittävästi ilman että niitä täytyy itse varta vasten hankkia lisää. Kyse on juuri tuosta kuinka monta "elämän lottokuponkia" haluat täyttää.
"Parempi elää hetki kerrallaan ja mahdollisuuksien mukaan nautia siitä kuin käyttää eämänsä miettimällä todennäköisyyksiä."
- Tämä on tyypillinen huumeveikonkin puolustus omille teoilleen. Nämä eivät ole kuitenkaan elämässä ainoat mahdolliset vaihtoehdot.
"Jos hyppäät alas sillalta ratakiskoille, on kuoleman todennäköisyys suurempi kuin jos hyppäät laiturilta mereen." Lainaus tekstistäsi. Se, joka hyppää sillalta ratakiskoille, luultavasti haluaakin kuolla. Minusta tuo ei ole hyvä esimerkki asiasta, mutta se on vain minun mielipiteeni.
Mistä muusta voit olla varma kuin olevasta hetkestä? Mistä voit tietää, vaikka tämä olisi sinun tai minun viimeinen päivä? En tarkoita, etteikö olisi hyvä elää terveellisesti ja huomioiden riskit. En myöskään puolusta lihavuutta, enkä kiistä sen tuomia terveysriskejä elämään. Kuitenkaan tämä ei ole huumeveikkojen puolustuspuhe, en ole koskaan kokeillut muita kuin lääkärin määräämiä troppeja.
Olen edelleen sitä mieltä, että elämä ei ole tarkoitettu elää hampaat irveessä. Mitä iloa on pitkästä elämästä, jos ei osaa ollenkaan nauttia siitä? Ei elämänilo ole kiellettyä.
Ihmisillä on muitakin huonoja tapoja kuin ylensyöminen, joka on usein monen tekijän summa. Alkoholismi, huumeiden käyttö ja monet muut addiktiot, ovat sairauksia, samoin kuin syömishäiriöt. Taustalla voi olla melko samanlaisia mekanismeja, jotka ovat johtaneet johonkin addiktioon. Jos ympäröivä yhteiskunta, eli me ihmiset, olisimme hyväksyvämpiä toisiamme kohtaan, eritoten toistemme heikkoihin kohtiin, paljonkohan sillä voitaisiin vähentää pahaa oloa, joka on laukaistava jollain, joka todella voi olla hengenvaarallista?
Kysyt: "Mitä iloa on pitkästä elämästä, jos ei osaa ollenkaan nauttia siitä? Ei elämänilo ole kiellettyä.". Uskallan väittää, että normaalipainoinenkin kykenee nauttimaan elämästään ja tuntemaan elämäniloa. Kun katsoo sitä, mitä kaikkea sellaista normaalipainoiset harrastavat, mikä näyttää runsaasti ylipainoisilta onnistuvan kovin huonosti, uskallan jopa väittää, että normaalipainoiset pystyvät nauttimaan elämän eri vivahteista laaja-alaisemmin kuin ylipainoiset. Elämästä nauttiminen ja elämänilo eivät siis ole sellaisia asioita, jotka ylipainoiset voisivat omia vain itselleen, päinvastoin.
En tiedä, miten tekstini tulkitsit, mutta en missään vaiheessa kirjoittanut lihavat vastaan norm.painoiset, tai toisinpäin. Minusta elämästä nauttimisen oikeus kuuluu joka ihmiselle, ei siinä ole paino-, pituus-, ihonväri-, uskonto-, älykkyys- ym. rajoja.
poltti kolme askia tupakkaa päivässä ja kuoli 98- vuotiaana, ei ole vaarallista tupakointi.
tupakoinnin lääkärin "määräyksestä".Eli 15 v.ja kuoli keuhkosyöpään.Ei kuolemaa voi välttää millään terveysohjeilla.
ylipainoinen.Ajattelen joskus,että jos olisin laihduttanut itseni lääkärien "määräysten"mukaan en olisi enää hengissä.Ihmisen täytyy tuntea se,että on vain hyvä olla,silloin on tyytyväinen.Ei ympäristön takia kannata alkaa nälkää näkemään.
Reilusti ylipainoinen eli sulla on runsaasti ylipainoa? Onko siitä haittaa jokapäiväisessä elämässä? Tarjoitan että jos et jaksa kävellä pitkiä matkoja, kiivetä rappusia, hengästyt jatkuvasti ja pumppu lyö aina toistasataa? (puhumattakaan siitä että miten löydät vaatteita, mihin uskallat istua jne..)
Oletko muuten tehnyt hoitotestamentin että jos tulee sydän- tai aivoinfarkti niin ei tarvitse elvyttää koska mieluummin kannat kilojasi? Tuskin kukaan lääkäri sinua on anorektikoksi käskenyt laihduttaa.
Ihan jokainen tuntee jonkun sukulaisen tai tuttavan joka on elänyt 100-vuotiaaksi syömällä läskisoosia, polttamalla kaksi askia tupakkaa päivässä ja juomalla pullon kossua päivittäin. Ei se tarkoita että se olisi terveellistä, tai suositeltavaa. näillä legendaarisilla ihmisillä on ollut vain helvetin hyvä mäihä. Ei muuta. Toisaalta terveellisestikin elävät ihmiset sairastuvat ja kuolevat nuorena. Elintavoilla voi vaikuttaa tiettyyn rajaan asti, loppu on onnesta kiinni. Tiettyyn rajaan asti kannattaa panostaa terveelliseen elämäntyyliin, mutta överiksi ei kannata vetää.
noh, painoindeksikin on jaoteltu lievästä ylipainosta sairaalloiseen ylipainoon ja terveysuhatkin niiden mukaisesti. Eli, ei se pieni ylipaino niin vaarallista olekaan, mutta suuri on.