Kertokaapa kokemuksia 525 bensasta 01->. Paljonko kulutus ja mitä vikoja ollut.Kannattaako sellaista laittaa?
BMW 525
E46
71037
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oli tuollainen ennenkuin siirryin E60:iin.
Loistava auto, kulutus 7,5 - 12, laadukas, hiljainen ja hyvä ajaa.
Oman vaihdoin kun n. 70 tkm oli ajettu, sitä ennen ainoastaan automaattinen ilmastointi seloili jonkin pääasteen rikkouduttua. Korjaus maksoi satasen merkkiliikkeessä.
Toinen pieni ärsyttävä piirre on E39:ssä että etujarrulevyjen ja suoja pellin väliin menee kiviä jotka sitten esim mukulakivikadulla kuulluu kilinänä.
Pikku juttu korjata.
Tiedän myös että etupään akselisto on herkkä violle mutta nekään viat eivät hirvitä maksa korjata.
Kaiken kaikkiaan erittäin hyvä auto. Valitse automaatti joka antaa 4 vakioasetusta (2 D:ssä ja 2 DS:ssä stick shift toiminnon!
Tästä vielä;
___
Toinen pieni ärsyttävä piirre on E39:ssä että etujarrulevyjen ja suoja pellin väliin menee kiviä jotka sitten esim mukulakivikadulla kuulluu kilinänä.
Pikku juttu korjata.
___
Millä helvetillä ne kivet sieltä saa pois? Tänään viimeksi otin etupyörät irti ja vääntelin suojapeltejä niin saatanasti. Ei auta mikään. Mietin jo, että onko iskarit paskana, mutta ei ne ainakaan siltä tunnu.
...töhnään väliin.
Samalla sanottakoot ettei tuo kilinä kuulu sisälle ellei ikkunaa pidä auki, mutta Stadissa kuulee joka toisen E39:n pitävän tuota kilinää mukulakivillä...
Mulla vaihdettiin etupalat Espoon Laakkosen pikahuollossa silloin aikoinaan ja jäin asentajan "mieliksi" seuraamaan toimenpidettä.
Kundi teki tosi tarkkaa duunia (mm. putsasi kaikki osat, harjalla ja rälläkällä) ja laittoi loppujen lopuksi jotain mustaa tahnaa esteeksi, jotteivät kivet enää pääsisi sen peltipalan taakse.
Kaveri tiesi mitä teki eli ongelma on hyvin tiedossa BMW:llä!
Maksoi about 20 € extraa kuitenkin.
Haluasin nähdä jonkun harrastaja asentajan tekevän yhtä tarkkaa työtä palojen vaihdon yhteydessä.
Ok, eli käytännössä jarrusatulat irti edestä ja sit irrotellaan kivet helvettiin sieltä!
___
Haluasin nähdä jonkun harrastaja asentajan tekevän yhtä tarkkaa työtä palojen vaihdon yhteydessä.
___
Jeh, et ois missannut ainakaan mitään kun ite vaihdoin palat eteen ja taakse viime talvena ja silloin tätä 'ongelmaa' ei vielä ollut. Eipä tullut edes mieleen silloin käpistellä noita suojapeltejä millään tavalla ;(
Mukava kuulla kuitenkin, että tekevät tarkkaa duunia merkkihuollosssa. Näinhän se on, että ammattilaiset on kuitenkin muutaman askeleen edellä meitä DIY kavereita.
Cheers
bmw:een korjaajille he he he he hee. Tottakai ne hammasharjan kanssa putsaa kun on asiakas katsomassa. On kyllä tosi naiivia uskoa että sama linja jatkuu kun asiakas ei ole paikalla.
Kiitos vastauksesta!
Itselläni aikomus etsiä saksasta kyseinen peli. Toivottavasti löydän hyvän sellaisen.
525 on pikkasen ponneton koska auto on kuitenkin kookas(ainakin painava se on). 540i antaa jo ihan eri kyytiä, maantiellä samalla kulutuksella ja kaupungissa ei tule pahasti pataan jos et kilpailemaan lähde(liikkuu jo pintakaasulla kivasti veekasilla). Tietty se maksaa sitten enemmän