että Queenin jäsenet olivat kaikki yhtä lukuunottamatta olleet jossain korkeakouluissa
Brian,Roger ja Freddie olivat opiskelleet kuulemani mukaan jossain hienoissa yliopistoissa mutta sitten John oli vain sähkömies ja ainoa joka piti useimmilla keikoilla normaaleita vaatteita
Hyvä että yhden huippukitaristin,kahden hieman naismaisen muusikon bändiin mahtuu yksi normaali perusjätkä joka ei ole kuin sähkömies
Aika hauska juttu
9
838
Vastaukset
- Hannie
Muistaisin kyllä kuulleeni että Johnkin olisi opiskellut elektroniikkaa tai jotakin Lontoon yliopistossa, mutta enpä mene varmaksi sanomaan. Muut kaverit löysi kai toisensa justiinsa jostain kampukselta :)
- Sammy who was low
Olen kuullut kaksi tarinaa siitä miten John löytyi...
Yksi tietolähde sanoo, että lehti-ilmoituksen perusteella.
Toinen taas, että he olisivat tavanneet josain baarissa.
Kumpikohan näistä pitää paikkaansa? Vai pitääkö kumpikaan? - JJK90
Sammy who was low kirjoitti:
Olen kuullut kaksi tarinaa siitä miten John löytyi...
Yksi tietolähde sanoo, että lehti-ilmoituksen perusteella.
Toinen taas, että he olisivat tavanneet josain baarissa.
Kumpikohan näistä pitää paikkaansa? Vai pitääkö kumpikaan?Ei joku elektroniikan teoriapelle osaa mitään sähköjuttuja käytännössä,Deaconhan rakensi lahjaksi Brianille jonkun omaperäsen ja erikoisen vahvarin nimeltä "Deaky"
Ei kukaan yliopistopelle nimittäin osaa rakentaa sellasia!!!
Eroshan se John autonsa puolesta.Brianin ja Freddien autojutuista en tiedä,saattaa olla etteivät he omistaneet autoa.Hienohelma Roger piti hienoista urheiluautoista.Jack Stewart(ex-formulakuski)kertoi Johnin kerran kutsuneen Stewartin Queenin keikalle koska Stewart on Queen-fani.Stewart kysyi että minkälainen auto Johnilla on luullen että Johnilla olisi Porsche tai Ferrari.Johnilla olikin Volvo.Homma selvisi MTV:n joskus juuri Freddien kuoleman jälkeen näyttämästä muisto-ohjelmasta(Jos on nauhalla niin kannattaa katsoa,meillä ainakin on).Eli erosi se John kyllä ainakin pikkasen niistä muista!!! - Hannie
JJK90 kirjoitti:
Ei joku elektroniikan teoriapelle osaa mitään sähköjuttuja käytännössä,Deaconhan rakensi lahjaksi Brianille jonkun omaperäsen ja erikoisen vahvarin nimeltä "Deaky"
Ei kukaan yliopistopelle nimittäin osaa rakentaa sellasia!!!
Eroshan se John autonsa puolesta.Brianin ja Freddien autojutuista en tiedä,saattaa olla etteivät he omistaneet autoa.Hienohelma Roger piti hienoista urheiluautoista.Jack Stewart(ex-formulakuski)kertoi Johnin kerran kutsuneen Stewartin Queenin keikalle koska Stewart on Queen-fani.Stewart kysyi että minkälainen auto Johnilla on luullen että Johnilla olisi Porsche tai Ferrari.Johnilla olikin Volvo.Homma selvisi MTV:n joskus juuri Freddien kuoleman jälkeen näyttämästä muisto-ohjelmasta(Jos on nauhalla niin kannattaa katsoa,meillä ainakin on).Eli erosi se John kyllä ainakin pikkasen niistä muista!!!Kyllähän John erosi muista monella tapaa: hiljainen heppu, ei laulanut levyillä/keikoilla, teki lapsia minkä ehti, sävelsi tyystin erilaisia biisejä kuin muut, eläköityi Freddien kuoltua jne. Se, että hän rakensi vahvarin, ei kuitenkaan riitä TODISTEEKSI siitä, ettei hän olisi voinut opiskella korkeakoulussa - on niitä pömpeleitä todistettavasti akateemisetkin rakennelleet :) Taitaa olla kateellisten panettelua... no, yks ja sama. John oli / on hyvä basisti ja mielenkiintoinen jokeri Queenin muutoin aika suurieleisessä kokoonpanossa.
- Hannie
Sammy who was low kirjoitti:
Olen kuullut kaksi tarinaa siitä miten John löytyi...
Yksi tietolähde sanoo, että lehti-ilmoituksen perusteella.
Toinen taas, että he olisivat tavanneet josain baarissa.
Kumpikohan näistä pitää paikkaansa? Vai pitääkö kumpikaan?Englanninkielinen wikipedia kertoo, että John esiteltiin Brianille ja Rogerille jossakin discomestassa. Lähdekritiikki kunniaan, tietty, mutta wikipediassa on yleensä suht luotettavaa dataa.
- Sammy who was low
Hannie kirjoitti:
Englanninkielinen wikipedia kertoo, että John esiteltiin Brianille ja Rogerille jossakin discomestassa. Lähdekritiikki kunniaan, tietty, mutta wikipediassa on yleensä suht luotettavaa dataa.
No kuitenkin jossain sellaisessa.
Eiväthän baarit ja discot ole täysin sama asia, mutta sama alkoholihöyryinen ilmapiiri niissä yleensä usein on. - Hannie
Sammy who was low kirjoitti:
No kuitenkin jossain sellaisessa.
Eiväthän baarit ja discot ole täysin sama asia, mutta sama alkoholihöyryinen ilmapiiri niissä yleensä usein on.Pubi tai disco tai yökerho, tunnetaan myös yhteisnimityksellä kapakka :D Kunhan referoin sanatarkkaan.
- Salettii ihan vitun akateem...
JJK90 kirjoitti:
Ei joku elektroniikan teoriapelle osaa mitään sähköjuttuja käytännössä,Deaconhan rakensi lahjaksi Brianille jonkun omaperäsen ja erikoisen vahvarin nimeltä "Deaky"
Ei kukaan yliopistopelle nimittäin osaa rakentaa sellasia!!!
Eroshan se John autonsa puolesta.Brianin ja Freddien autojutuista en tiedä,saattaa olla etteivät he omistaneet autoa.Hienohelma Roger piti hienoista urheiluautoista.Jack Stewart(ex-formulakuski)kertoi Johnin kerran kutsuneen Stewartin Queenin keikalle koska Stewart on Queen-fani.Stewart kysyi että minkälainen auto Johnilla on luullen että Johnilla olisi Porsche tai Ferrari.Johnilla olikin Volvo.Homma selvisi MTV:n joskus juuri Freddien kuoleman jälkeen näyttämästä muisto-ohjelmasta(Jos on nauhalla niin kannattaa katsoa,meillä ainakin on).Eli erosi se John kyllä ainakin pikkasen niistä muista!!!PÄSSI.
Deaconilla on korkeakoulututkinto sähkötekniikasta:
"He entered Chelsea College to study electronics, and although he hadn't planned on participating in any musical activities, he brought along his acoustic guitar 'just in case'. He graduated from Chelsea College with a first class honours degree in electronics."
(http://www.queenoz.com/jdbio.htm, sama tieto löytyy myös IMDB:stä muualta)
Brian May puolestaan työstää tällä hetkellä (tai onko peräti jo saanut valmiiksi?) väitöskirjaansa, joka jäi kesken joskus Queenin alkuaikoina. (http://www.ulu.co.uk/ululive/index.php?page=article&news_id=1626, http://www.brianmay.com)
Ja mitä tulee tuohon "Ei kukaan yliopistopelle nimittäin osaa rakentaa sellasia", en jaksa todeta muuta kuin että "hohhoijjaa". - Soul Brother
Hannie kirjoitti:
Pubi tai disco tai yökerho, tunnetaan myös yhteisnimityksellä kapakka :D Kunhan referoin sanatarkkaan.
Kun kerran pilkkuja aletaan viilailemaan, niin viilataan sitten kunnolla :D
Kyseessä ei nimittäin ollut mikä tahansa juottola, vaan eräässä collegessa (tarkkaan ottaen Maria Assumpta Teacher Training Collegessa) järjestetty disco, jonne John meni ystävänsä Peter Stoddartin (kitaristi lyhytikäisessä Deacon-yhtyeessä) sekä tämän kaverin Christine Farnellin kanssa. Christine (jota John ei siis entuudestaan tuntenut) esitteli Johnin discossa ystävilleen Brianille ja Rogerille, jotka kertoivat etsivänsä basistia yhtyeeseensä.
Muutamaa päivää myöhemmin John kävi jammailemassa/koe-esiintymässä Queenin treenikämpillä, ja loppu on, kuten klishee kuuluu, historiaa.
Lähde: Hodkinson, Mark (1995). Queen The Early Years. Omnibus Press.
Tähän lähteeseen luotan, kunnes vakuuttavampi auktoriteetti paikalle ilmaantuu:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1194590Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu273324- 203185
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt442949Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1192789Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka492787Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172569Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132305MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142125- 71961