Pienois-Kiina Kalmariin

Eilen allekirjoitettiin historiallinen sopimus Kalmarin ja kiinalaisen tukkuliike Fanerdun Groupin kanssa.
Sopimus on miljardin arvoinen ja tarkoituksena on rakentaa parin vuoden sisällä 70 000 neliön suuruinen keskus, jossa on näyttelytilat n. 1000 eri yritykselle.
Sinne voivat kaikki tukkuliikkeet Euroopasta tulla tekemään tilauksiaan ja säästyvät matkustamasta Kiinaan saakka.

Suunnitelmiin kuuluu tietenkin rakentaa hotelli- ja kylpylälaitoksia, satsata turismiin ja muuhun sellaiseen.
Kalmarin alueelle se tietää paljon uusia työpaikkoja, itse "Kiina-keskuksessa" n. 800.

Tulee vaan tässä mieleen kuinka näin erilaiset liikekulttuurit vaikuttavat yhteistyöhön.

6

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sivistykseen mutta nyt täll...

      Utelen,eikös se Kalmari ole pohjois-Ruotsissa vai miten,olenko aivan hakoteillä,tahi siinä Haaparannasta ylempänä.

      • Kalmari on

        kuitenkin on pieni kylä Saarijärvellä valtatie 13 varrella.

        Ruotsissa kaupunki paremminkin etelässä. Kalmarin Unionin muistat varmaan historiasta: Tanskalaiset olivat vallanneet Norjan ja Ruotsin. Solmittiin kolmen maan unioni, johon me - Ruotsin itäinen maakuntakin sitten kuuluttiin.


      • Jos löydät kartasta Öölanti-nimisen pitkulaisen saaren Ruotsin itärannikolta, niin Kalmari on saarta vastapäätä, suurinpiirtein keskipaikan kohdalla ja kaupungista menee silta saarelle.


    • Eivätköhän ne liikekulttuurit kohtaa samalla tavoin kuin itse Kiinassakin.

      Idea saattaa olla hyväkin. Kyllähän tällainen varmasti huonon kaupallisen edustuston voittaa.

    • Tankavaari

      Ainahan idästä on tavaraa tullut, ei siinä mitään. Jännäksi vain käyvät nämä äkkimuutokset tuotantotavoissa ja levityksessä. Jos palkat pienenevät niin toivottavasti tavarat halpenevat.

    • Voi aavistaa että kaupunginosasta tulee uusi China Town, oikea matkailukohde ja sopivasti Öölantiin johtavan sillan läheisyydessä vetää turistijoukkoja syömään kiinalaisravintoloihin ja tekemään ostoksia jossakin niistä tuhannessa kiinalaisyrityksessä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2523
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      180
      1768
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1608
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1603
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      1015
    6. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      968
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      915
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      64
      880
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      188
      864
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      65
      847
    Aihe