Asuntokaupat itse

kuinka tehdään

Olen myymässä asuntoani ja muutamia kiinnostuneita jo heti löytyikin. Kuinka asunto kaupassa mennään sääntöjen ja lakien mukaan ja kuinka tehdään oikeanlaiset dokumentit tapahtuneesta kaupasta?

Kävin "pankissani" kertomassa aikomuksista ja sieltä ei apua heru. Neuvoivat menemään heidän kiinteistövälitys yhteistyökumppaninsa luo ja maksaa normaali välityspalkkio, vaikka itse olenkin jo kaupannut asunnon.

5

823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Adolf

      Ei siinä mitään ihmeellistä ole. Hae kirjakaupasta kaksi kappaletta valmiita asuntokaupan kauppakirjalomakkeita, niitä löytyy isommista kun kysyt myyjältä.

      Isännöitsijän todistus yleensä tarvitaan ja jos ostaja hankkii rahoituksen eli kauppa tehdään pankissa, niin siellähän virkailijat tarkistavat joka tapauksessa kaikki paperit. Jos asunnon osakekirja on pankin hallussa, niin sinun pitää tietenkin sopia oman pankkisi kanssa paperin toimittamisesta ostajan pankkiin (mikäli kaupat tehdään siellä) aivan kuten välittäjän kautta tehdyssä asuntokaupassakin.

      Mutta tosiaan, kauppkirja, suhteellisen tuore isännöitijän todistus ja asunnon osakekirja ja se on siinä. Maksujärjestelyt ja omistusoikeuden siirtoajankohta pitää sopia, mutta niillehän on varattu oma paikknsa kauppakirjaan.

      • nopeasta ja asiallisesta ne...

        Kiitoksia. Näin asiallisia vastauksia täällä kaivataan.


      • jos toinenkin

        Kirjakaupan lomakkeisiin tuppaa tulemaan aina virheitä ja niitä joutuu täyttelemään uusiksi. Siksi voit etsiä vaikka netistä sopivan lomakepohjan, jolla hoitaa homma. Kokemusta on ja nettipohjalla homma hoitui pankissa ihan samanlailla.

        Outo pankki jollei mitään ohjeita voinut antaa. Vaihda pankkia!


      • jos toinenkin kirjoitti:

        Kirjakaupan lomakkeisiin tuppaa tulemaan aina virheitä ja niitä joutuu täyttelemään uusiksi. Siksi voit etsiä vaikka netistä sopivan lomakepohjan, jolla hoitaa homma. Kokemusta on ja nettipohjalla homma hoitui pankissa ihan samanlailla.

        Outo pankki jollei mitään ohjeita voinut antaa. Vaihda pankkia!

        kun haet kirjastosta tietoa, ohjeen kauppakirjan tekoon. Kirjaston tädit neuvoo mielellään ellet itse satu oikeaa kirjaa löytämään (asiakirjaopas muistaakseni).
        Turha on välittäjälle tyhjästä maksaa mitään.


      • Mökö2
        sitroen kirjoitti:

        kun haet kirjastosta tietoa, ohjeen kauppakirjan tekoon. Kirjaston tädit neuvoo mielellään ellet itse satu oikeaa kirjaa löytämään (asiakirjaopas muistaakseni).
        Turha on välittäjälle tyhjästä maksaa mitään.

        Minä olen myymässä asuntoni ja ilmoitin asiasta pankkiin (Osuuspankki) Sain sieltä asiallista palvelua. Heti luvattiin otta yhteyttä...5 min ja puhelin pirisi. Kauppakirjojen, rasitustodistuksen ja lainhuudatuksen hoitaa pankki 550 euron hintaa. Homman voisi hoitaa myös kokonaan itse, mutta taidan antaa pankin hoitaa nämä suuremmat asiakirjahommat!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1428
    2. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      61
      1340
    3. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      161
      1311
    4. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      65
      1178
    5. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      104
      1131
    6. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      58
      947
    7. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      250
      941
    8. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      55
      916
    9. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      56
      903
    10. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      82
      870
    Aihe