Naftaa

Lorahti 3 litraa naftaa 140 litraan bensaa. Koneena Optimax. Ennusteita, miten käy?
3690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Riippuu siitä mihin meinaat bensiinin käyttää? mutta jos jonkin moottorin polttoaineeksi niin ei varmasti mitään haittaa (ehkä pientä savutusta ja tehon heikentymistä).

Äänestä

kyllä se toimis vaikka olis menny enemmänkin.

Äänestä

Bensiini, nafta (dieselöljy) ja voiteluöljy ovat raakaöljyn tisleitä. 2-tahtikoneiden öljyyn sekoitetaan perinteisesti 2 - 5 % voiteluöljyä, mikä syttyy huonommin kuin nafta. Nafta taas syttyy heikommin kuin bensiini. Tästä voinee päätellä, että tuo reilu 2% naftaa bensiinin seassa ei ole haitallinen määrä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


bensaan kirjoitti:

Lorahti 3 litraa naftaa 140 litraan bensaa. Koneena Optimax. Ennusteita, miten käy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu