Katseltiin tossa uutta Fiat Puntoa (80 16V ELX Cool 3D).
Mielipiteitä kyseisestä autosta otetaan vastaan. Kiitoksia!
Mielipiteitä kyseisestä autosta otetaan vastaan. Kiitoksia!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kelaappa tätä ryhmää alaspäin, niin löydät monta topiccia, jossa keskustellaan Puntosta!
Niin tosta 80 mallista ei ole kokemuksia, mutta 60 mallista on. Eli meillä on perheessä -01 & -02 malliset Punto 60:set, ja niillä on ajettu 30tkm & 6tkm ja kovin on oltu tyytyväisiä.
Ajettavuus on pikkuautoksi loistava, ja muutenkin helppokäyttöinen ja mukava. Kaupungissa ajo on todella helppoa ja maantielläkin meno maistuu. (Itse ajoin työmatkaa helsinkiin 170km/päivä puolen vuoden ajan moottoritietä n. 120-140km/h nopeudella ja meno tuntui todella mukavalta)
Puntohan tuntuu selvästi kokoistaan isommalta ajossa, eli kun ei vilkaise taaksepäin, niin voisi hyvin kuvitella ajavansa isomman kokoluokan autoa.
Jos olet hankkimassa tän kokoluokan autoa, niin Punto lienee yksi parhaita vaihtoehtoja. Tuossa 80-mallissa on varusteitakin ihan kivasti.
Se kyllä kannattaa, sillä korikin on isompi viisi ovisena ja ovet ovat aivan liian suuret 3 ovisessa. Hintaeron saat kyllä takaisin parempana myyntiarvona.
Voit olla täysin varma siitä, että olet hankkimassa todella tyylikästä autoa.
Niin ja taitaa olla harvassa tämän kokoluokan autossa ilmastointi vakiona. Mutta 80 ELX-mallissa on!
Osta pois hyvä ja luotettava peli, pienellä kulutuksella.
Muista että markalla saa vain markan tavaran.Ajoin punto kuuskymppisellä melkein kolme vuotta,kaksi vuotta meni hyvin sen jälkeen tuli ongelmia sinne ja tänne. koneesta vuosi öljyä,ilmeisesti kytkimen puolisen pää stefa vuotaa ,vaihteensirto takkuilee eikä kakkonen tahdo kytkeytyä.Myös vaihteistosta tihkuu öljyä,jarrut kiljuu ja kitisee,niin mutta onhan autossa kolmen vuoden takuu.Kun esitin ongelmani dettaautossa käskettin vain seurata että paheneeko viat olisivat kaiketi odottaneet takuun umpeutumista etä laskut olisi mennet asiakkaalle.Kaiken lisäkksi ostaessani autoa mainostettin että jakopäänhinan vaihtoväli on 120000km mutta sekin putosi puileen.vaihtopäätös syntyi kuultuani 60000km huollon hinnan.
PS.Nyt autoni jakopäässä on ketju ja huomattav asti pienemmpi melutaso ja siellä tarkenee ilman villahousuja ja huopikkaita kesävyydestä en tiedä vielä mitään mutta on se ainakin latuauton maineessa,