Pumista kyselevälle vastatessa tuli mieleen, että kuinka yleistä mahtaa olla betonin kuljetus kärryn kanssa. Puhe on siis siitä juoksevammasta tavarasta, onteloita olen kyllä itsekin pari ajanut joskus ;)
Turun seudulla noita näkee suht useinkin, MBR:llä on useampi puolikas (täysperävaunukin ainakin ollut) ja PS-pumppauksella ainakin yksi. Tuolta löytyy pari kuvaakin:
http://www.mbr.fi
Vanhemmissa punaisissa kärryissä pituutta on, mutta uudemmissa (yksi huono kuva noista löytyy, vihreän nelossarjan Scanian perässä) ei kantavuutta voi paljoa olla. Kai sinne silti aika reilusti mahtuu... :)
Onkos noita muualla Suomessa?
Betonin kuljetus yhdistelmällä
5
2350
Vastaukset
- Lomalla
Norjassa 0len nähnyt veturissa ja kärryssä kummassakin säiliöt.
- mahtuisi
Kärrynhän mahtuisi kaksikin säiliötä hyvinkin.
- tämä?
mahtuisi kirjoitti:
Kärrynhän mahtuisi kaksikin säiliötä hyvinkin.
Erikoisen kuuloinen idea, mutta nehän on just niitä kaikkein parhaita ;)
Mahtaisko tosta kuitenkaan olla mitään hyötyä, kun painot tulee helposti vastaan. 40 tonnin kantavuudesta ei varmaan paljoa mennä yli, ja sen määrän (~16 mottia) saa aika kätevästi jaettua puoliksi vetäjään ja kärryyn.
Toisaalta kahden säiliön lastia voisi yhtaikaa pumpata kaksi pumppua sillä aikaa kun veturi hakee toista kärryä asemalta. Tai säiliöt voisi rakentaa jalkalavan päälle ja jättää rakennusmiesten murheeksi :) - Kuuno,teiden tukko
tämä? kirjoitti:
Erikoisen kuuloinen idea, mutta nehän on just niitä kaikkein parhaita ;)
Mahtaisko tosta kuitenkaan olla mitään hyötyä, kun painot tulee helposti vastaan. 40 tonnin kantavuudesta ei varmaan paljoa mennä yli, ja sen määrän (~16 mottia) saa aika kätevästi jaettua puoliksi vetäjään ja kärryyn.
Toisaalta kahden säiliön lastia voisi yhtaikaa pumpata kaksi pumppua sillä aikaa kun veturi hakee toista kärryä asemalta. Tai säiliöt voisi rakentaa jalkalavan päälle ja jättää rakennusmiesten murheeksi :)se ihmeitä vaatisi jos vetäsis betonitehtaalta raiteet työmaalle,vois veturilla vetää enemmänkin vaunuja,tai mitäs sitä raidettakaan voishan sen tehtaan rakentaa työmaan viereen.
- jaksu82
muutama vuosi sitten oli Auran betonilla ajossa sisu missä oli pytty ja hihna ja perässä täysperävaunu jossa oli pytty. Perävaunun kuorman sai purettua joko autoon ja se purettiin autosta sitten hihnalla tai suoraan pumpun perään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821369Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä661154Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ1991147Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2081146Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121039Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103983Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68906Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍125850Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123778- 77755