Olisikohan kenelläkänä tietoa mikä kissanpentuani vaivaa, se on siis todella kuuma? Aina jos kissan ottaa syliin, ei sitä voi kauaa helliä kun heti kuumuus tarttuu. Kissa tuntuu lähinnä sille mille kuumeiset pikkulapset tuntuvat sylissä, eli todella kuumalle. Eläinlääkäri sanoi ettei ainakaan sitä onko kissalla kuumetta, voi sen perusteella sanoa että onko kissa kuuma vai ei. Kuumeessa kissa kuulemma vain vaikuttaa apealta. Tämä pikkupoika kyllä syö, juo, käy hiekkalaatikolla ja leikkii aivan normaalisti ja kaikki muukin kissassa on aivan normaalia.
Mistähän siis voisi olla kyse?
kuuma kissanpentu
6
3396
Vastaukset
- mittaisin
pennulta kuumeen peräaukosta nopealla mittarilla, niin selviäisi onko kuumetta vai ei. Kastele mittarin pää vaikka ruokaöljyyn, niin menee paremmin perille. Normaali lämpö kissalla on noin 38.5 astetta ja pennulla se voi olla himpun enemmänkin, jos mittari näyttää vaikka 39, niin on kuumeen puolella. Itse tunnen kissan kuumeen korvista ja mahasta ja tietty syliin ottaessa kissa tuntuu epätavallisen kuumalta.
Kissahan tuntuu yleensä kuumalta sylissä, kun meillä on paljon alempi kehon lämpötila ja jos sinulla ei ole toista tai vaikka ennen ollut kissaa, niin voit ehkä ajatellakkin sen kuumeeksi, koska kissasi on kuitenkin pirteä. Kuumeinen kissa nukkuu aika paljon ja ruokahalutkin vähenevät.- ********
Kyllä mulla toinenkin kissa on johon olenkin kuumuutta verrannut. Toinen kissani ei ole läheskään noin lämmin niinkuin tuo pienempi kisuli. Pitääkin heti huomenna käydä ostamassa nopea kuumemittari apteekista. Onko mitään vinkkejä ensikertalaiselle kuumeen mittaamiseen?
- sinulle että
******** kirjoitti:
Kyllä mulla toinenkin kissa on johon olenkin kuumuutta verrannut. Toinen kissani ei ole läheskään noin lämmin niinkuin tuo pienempi kisuli. Pitääkin heti huomenna käydä ostamassa nopea kuumemittari apteekista. Onko mitään vinkkejä ensikertalaiselle kuumeen mittaamiseen?
laita, vaikka ruokaöljyä mittarin päähän, että se on liukkaampi laittaa pennun peräaukkoon. Eli työnnä mittari sinne peräaukkoon, tosin pentu rimpuilee, mutta koita se pitää paikoillaan se minuutti, vaikka toisen avustuksella.
Toivottavasti saat kuumeen mitattua, itselle se on niin tuttua, mutta koita vaikka kuinka jotenkin lohdutella pentua, että ei tässä mitään pahaa tehdä ja kehu koko aika hyvä kissa tai kiinnitä pennun huomio minuutiksi johonkin muuhun juttuun.
- finca
Minulla on 6 vkoa vanhat kissanpennut ja olen myös pannut merkille, että ne tuntuvat kuumemmilta, kuin aikuiset kissat. Pennut ovat siis terveitä, eikä kuumeesta ole kyse ainakaan tässä tapauksessa.
- Anonyymi
Minun pentu on samanlainen, se touhuaa ja sen sydän lyö kiivaasti , se on kuuma. Olisiko sillä "kissan hiki"?
- Anonyymi
Voi voi. Se kuumemittari kissan peräsuolessa käymään, niin kissan ruumiinlämpö selviää. Kissan normaali ruumiinlämpö on noin 38,5 tai jopa hieman yli. Että jos lukemat on 39 alkuisia, kissa eläinlääkäriin.
Kuumeisella eläimellä on aina jokin tulehdus. Olihan kissanpennun rokotussuoja kunnossa? Emoltaan se on aluksi saanut vasta-aineita imiessään emonsa maitoa. Niiden teho hiipuu jossain vaiheessa, mutta 12 vko iässä saatu eka kolmoisrokote pitää huolen ettei vasta-ainesuoja katkea. Jo 14 vko eli noin 2 viikkoa ekasn rokotteen jälkeen on kehittynyt vahva vasta-ainesuoja. Myöhemmin n kk kuluttua tästä eka rokotteesta tehosterokote. Sen jälkeen 3 kk kuluttua tehosterokote.
Eläinlääkäriltä saa ja pitää kysyä milloin seuraavat rokotteet.
Minulla oli tällainen "kuuma kissanpentu". Siinä ilmeni tätä kuumuutta kun eka rokote oli saatu, eli sillä käynnistyi vasta-ainetuotanto. Kuumuus katosi kyllä alle viikossa, ja kissa ei ollut muuten sairas.
Mutta jos siis rokotussuoja puuttuu, kissalla voi olla ihan mitä tahansa. Esimerkiksi kissainfluenssa, mikä ei pennulla ole hyvä. Tai vielä pahempi eli noin 90 %kissoista tappava kissarutto. Siitä selvinneet voivat jäädä kituliaiksi loppuiäkseen- tauti vioittaa suolistoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä294301S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi154212Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2493878Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos642369Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt431811Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi771694Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont11508Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu61425- 1051417
Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva111331