vaijereilla kontti kyytiin?

aloitteleva konttikuski

Rupesin miettimään että saako vaijeri-vaihtolava-autolla omilla jaloillaan seisovan kontin kyytiin? Heti en keksi miten kontin saa niin ylös että jalat saa taitettua mutta varmaan siihen niksi löytyy...

7

3898

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • autokoulussa

      selviä.

    • Peloton

      Jos ei oo niin täytyy rakentaa ;)

      Etupään kanssa ei pitäisi olla ongelmia, kippiä ylös ja apurungolla kevennetään sen verran että jalat saa taitettua. Takajaloissa pitäisi olla tääsä vaiheessa irti lyötävä kiila. Sen kun saisi pois, niin jalat taittuisivat kun vähän peruuttaisi ja kontin takapää laskeutuisi. Vaijerit kiinni etupäähän niin ei pääse karkuun.

      Vastaavalla periaatteella on ennen (no joskus nykyäänkin) otettu pitkää ontelolaattaa puolikkaan kyytiin pankkojen ja jalkojen varasta. Luulisi siis onnistuvan melkein puolta lyhyempien konttienkin kanssa. Takajalkojen lukitus pitäisi vaan hoitaa kiiloilla tai vastaavalla aukaistavalla systeemillä.

      Saa soveltaa vapaasti ;)

    • mutta kuitenkin

      Tietenkin kipin ja ilmajousituksen avulla päästään alkuun.
      Onnistuisiko, jos heti pyörän eteen laittaisi viistotun lankunpätkän ja ajaisi sen päälle... tosin ei taida olla kontinjaloille kovin tervettä pitemmän päälle.

      • pelleillä

        Tänä kesänä satuin paikalle, kun jonkun ammattioppilaitoksen pojat olivat vetäneet koukkulavalaitteilla jalkalavkontin kyytiin. Homma ei ilmeisesti ollut pojilta onnistunut, ilmeisesti lavalukot olivat jääneet auki, kun kontti oli pudonnut kyydistä Kehä I:ltä poistuttaessa Pakilan rampille. Onneksi ei kukaan ollut tullut perässä. Takimmaiset jalat oli syystä tai toisesta nostamatta ylös ja kontti makasi keskellä ramppia takajalkojen varassa.


    • Jepjepjep

      Ei tarvi edes vaijereita, riittää että on kippilava ja nostoteliauto. Kippiä vaan ylös, ja kontin etujalat paikalleen, sitten kippi alas niin, että jalat on maassa, sitten takajalat paikalleen ja teli alas, lava on siinä. Monet maarakennusyrittäjät, joilla on vetopöytä sora-autossa käyttävät tätä systeemiä, ja on nopea ja toimiva, miksei toimisi myös konteilla? En sitten tiedä toimiiko muilla, kun sisulla :)

    • jalkalava

      laitteita ilma pussi auton kanssa saatana tepuloimista kun ei nosta tarpeeksi ylös...

      nim. veikon kone lahdesta (konkassa)virtamo

      • KippAri

        Koska vaijerilaite-auto on yleensä hieman korkeampi kuin jalkalava-auto, joten kun aletaan vetää lavaa päälle kontti nousee ylöspäin jolloin saa jalat käännettyä pois alta. Ainoa ongelma taitaa vaan olla se vaijerien kiinnitys ellei siellä ole koukkuja valmiina kontin rungossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      4
      3128
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      9
      2148
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      116
      1778
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1106
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      129
      996
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      992
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      36
      783
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      53
      733
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      701
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      675
    Aihe