Paperinkierrätyksestä

Kyselijä

En tiedä onko oikea palsta, mutta haluaisin kysyä, saako sellasiin peruspaperinkäryslaatikoihin laittaa ikkunallisia kirjekuoria, joissa on siis pikkuisen muovia?

5

713

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuri

      Kyllähän ainakin paperinkierrätysohjeissa sanotaan, että saa laittaa kaikkea postiluukusta tulevaa. Eli kirjekuorien ikkunat ja lehtien niitit eivät haittaa mitään. Mutta märkää ja/tai likaista paperia ei saa keräysastioihin laittaa.

      • ????

        Tietääkö joku, saako paperikasseja laittaa paperinkeräykseen?


      • Jones555
        ???? kirjoitti:

        Tietääkö joku, saako paperikasseja laittaa paperinkeräykseen?

        www.kassikeskus.fi


    • tusiainen

      Ei kai ne kuorien muoviikkunat vielä pilaa keräystavaraa, mutta toisaalta tuskin mitään haittaa niiden poistamisestakaan on. Isommat muovipäällysteet tulee poistaa paperin ympäriltä ennenkuin laittaa kierrätykseen. Ruskeat kirjekuoret ja kauppakassit kuuluvat pahvinkeräykseen. Missään nimessä ei saa laittaa muovipusseja paperin mukana keräysastiaan. Eikä tosiaan märkää tai likaista paperia, ne voivat pilata erän laadun. Myös vuosia vanhan paperin viemistä kannattaa harkita kahdesti, sen laatu on voinut heiketä kostumisen tai auringonvalon vaikutuksesta jne. Mustekin irtoaa parhaiten muutaman viikon sisällä painosta tulosta, eli nopea kiertävyys on hyväksi paperin osalta.

      Kirjoista paksut kannet irti ennen keräykseen laittoa. Muistaakseni puhelinluettelotkin tuli laittaa muutamaan osaan ennen keräykseen laittoa.

      • paskapuhetta....

        muovi ei haittaa mitään, muovipäällysteitä ei tarvii poistaa, tehtaassa on koneet jotka erottelee muovit pois.

        ruskeat kirjekuoret kuuluvat paperinkeräykseen.

        muste irtoaa huonommin, mutta irtoaa kuitenkin aina, paperi saa olla vanhaa.

        paperi saa olla märkää.

        kirjojen kansia ei tarvii irrottaa, puhelinluettelot parempi laittaa kokonaisina, kuidut katkeaa jos paperia repii.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      20
      5313
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      50
      1371
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      11
      807
    4. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      58
      778
    5. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      46
      762
    6. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      46
      762
    7. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      52
      747
    8. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      49
      746
    9. Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!

      JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille
      Maajussille morsian
      8
      734
    10. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      725
    Aihe