Moni teistä on varmaankin paremmin perillä siitä, missä on 9000:n ilmastointilaitteen kondenssiveden poistokanava. Epäilen näet yhä enemmän, että vesi ei pääse poistumaan sieltä. Pitääkö purkaa, vai pääseekö altapäin rassaamaan röörin auki?
ACC:n vedenpoistoaukko
Ysitonninen
3353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
sinne pääsee käsiks rintapellin ja imusarjan välistä tai sivusta. siellä on sellainen pieni putken pätkä missä on läppä jottei vesi pääse väärään suuntaan. Muistaakseni voi päästä myös kun ottaa sen välipellin pois konehuoneen ja ilmastointi kennon välistä. Itselläni tuli vedet jo sisälle asti kun se putki oli täynnä lentiä ja kaikkee hevosta pienempää.
vänkärin kohdalla suunnilleen tuulilasin kohdalla alapuolella,samaan tulee vesi kattoluukulta.
Tyhjennysaukkoja autosta maahan on kaksi, ne on aika keskellä, näkyvät jos menee auton alle ja kurkkaa öljynsuodattimen ja laturin ohi suoraan ylöspäin.
Kuvassa http://www.hut.fi/u/jus/saab/9000/ACC/oikealta.jpg
ne näkyvät jotenkuten, kaksi pyörylää kaukalon pohjalla.
Jonkin verran tuolta pohjalta saattaa saada moskaa siivottua irrottamalla sen irtolevyn imusarjan takaa, mutta höyrystin- ja puhallinkotelo peittävät seudun melko tehokkaasti.
Yleiskuvia tuolta seudulta on myös osoitteessa, mutta tyhjennysnippoja ei näy sen paremmin, paitsi kolmanneksi alimmaisessa kuvassa näkyy hiukan höyrystinkotelon alakulmassa oleva tyhjennysputki, joka pitää kanssa olla puhdas ja osoittaa alaspäin. Siihen saattaa päästä käsiksi irrottamalla höyrystinkotelosta alumiininen puhallinopeussäätöyksikön jäähdytysripa.
http://www.saabnet.com/tsn/faq/9000heatercorephotos.html
Kattoluukun vesiputki tulee lokasuojan sisälle sivuvilkun kohdalle.