Hei! Onko kellään täällä ollut kohonnutta laskoa ilman selkeää syytä? Mulla oli viimesyksynä lasko 17. (Viitearvo naisille alle 10) Silloin CRP oli alle 5 (viitearvo alle 10)Pieniverenkuva ja hemoglobiini kans normaalit. Eihän toi lasko mitenkään pahasti koholla ollut mut on jääny asia vaivaamaan. Oon lukenu et voi nousta tulehdusten lisäks syöpäsairauksissa ja nyt mua huolettaa. Muuten oon tuntenu itteni ihan terveeksi. Lääkäri ei oikein ottanut asiaan kantaa. Sanoi vaan et liittyy varmaan siihen et mulla on ärtynyt paksusuoli, (vaik eihän se ookaan tulehduksellinen suolistosairaus) tai sit se voi olla yksilöllinen ominaisuus. Oon siis 23v. nainen.
Olisin tosi kiitollinen kaikista vastauksista!
kohonnut lasko
4
13574
Vastaukset
- Ei merkitystä
Laskolla, varsinkin kun se on noin matala, ei ole yksinään mitään merkitystä. Se vaan kertoo, että jotain pientä tulehdusta Sullla on on ollut, mut jos lasko on kerran otettu, ei tuo arvo osoita oikeastaan yhtään mitään.
Entä oireet, minkä vuoksi veritutkimuksia on otettu.
Ensinäkin unohda tuo syöpäjuttu. Tietosi on ihan tuulesta temmattu. Ylipäätään syöpään ei liity tulehdusarvojen nousu, ehkä joihinkin en tiedä miten on imusolmukesyövässä, mutta omassa syövässäni kroppa saa olla täynnä syöpäpesäkkeitä, mitään ei näy verikokeissa. - Tauri
Minunkaan mielestäni ei mitään omituista ole tuossa laskon lukemassa. Sitäpaitsi sen viitearvo taitaa olla aikuisilla 20. No hätä.
- sr-reuma82
Juu älä hätäile. Viitearvo naisille on alle 20, mutta kuulemma alle 10 olisi ihanteellinen arvo, varsinkin nuorilla ihmisillä. Itse olen 24vee nainen ja mulla lasko ei ole laskenut edes alle 30 ja lääkäreiden mielestä nyt ollaan kuitenkin hyvässä kunnossa, mutta mulla taustalla onkin tosiaan reuma ja lasko pysyttelee ylhäällä jatkuvan tulehduksen merkkinä.. Muttei tuo arvo kyllä paha mun mielestäni ole. Lasko muutenkin reagoi niin tosi hitaasti, että jos olet vaikka sairastanut jonkun pienen infektion, esim. flunssa tms. ennen verikokeen ottoa, niin se voi hiukan vielä heijastua tuloksiin, vaikkei sinällään mitään tulehdusta parhaillaan enää olisikaan. Lasko nousee hitaasti ja myös laskee tosi hitaasti, joten kuvaa hiukan huonosti sen hetkistä tilannetta. CRP on siinä mielessä parempi mittari. Lasko kertoo pitkäaikaisesta tulehduksesta. Näin ainakin itse olen lääkärien puheista ymmärtänyt. Joten huoli pois. Jos asia vielä painaa, niin sit tietty kannattaa vielä lääkäriltä varmistaa. Syksyn jatkoja!
- kitara2015
Lasko on alun perin kehitetty raskaustestiksi. Raskauden loppuvaiheessa jopa 70mm/h. Ehkäisypillerit saattavat jnkv nostaa ja pääosin naisilla korkeampi ,kuin miehillä.
Lab.tuloksia ei tulkita erikseen vaan yhdessä oirekuvan, iän, sukupuolen ja muitten tutk.tulosten kanssa.
La 17 naisella ei yksinään mitenkään merkitsevä tai huolestuttava.
Kontrolloida tosin voi esim. 1 kk kuluttua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1812147
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,851529Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821444Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141234Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita401086Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2111029- 44961
- 97885
- 85835
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49805