Millaisia valoja käytätte?

Syksyllä pimeys saattaa yllättää melontaretkellä.
Millaisia valoja käytätte kajakissa?
Miten huolehditte näkymisestä ja näkemisestä meloessanne pimeässä?

3

890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erittäin ajankohtainen kysymys.

      Yleinen ratkaisu on ledi-otsalamppu. Se täyttää nimellisesti määräykset, koska soutuveneessä taskulamppu, jota näytettään tarvittaessa myös riittää.

      Mutta oikeasti valon pitäisi näkyä kokoajan 360 astetta. Valo ei määräysten mukaan saisi vilkkua, eikä olla värillinen. Toisaalta luulen, että punainen vasemmalla/ vihreä oikealla, kuten isommissa veneissä, ei aiheuttaisi sanktioita, koska kajakin luuleminen isommaksi veneeksi ei aiheutta riskitilannetta.

      Myytävänä alan liikkeissä on kannelle tai vielä paremmin melojan päähän kiinnitettäviä, ympärivalaisevia lamppuja. Myös Biltemasta löytyy vastaava.

      Minun käytäntöni on yhdistelmä: otsalamppu lisäksi takakannella supertehokas akkulyhty (joka varmasti häikäisee perässä melojat). Etukannella ei saa olla mitään valoa, ja liian tehokas otsalamppukin valaistessaan etukannen häikäisee ja estää esim kivien näkymisen. Tämä käytäntöni siis koskee PK-seudun vilkkaita vesiä. Haja-asutusalueella, esim Skorvön vesillä, tyydyn pelkkään otsalamppuun.

      Siis käytännöllisin ratkaisu olisi melojan päähän kiinnitettävä, sauvamallinen ympäri valkoista valoa valaiseva ledivalaisin.

      • Juuso

        Valo on lähinnä tarpeellinen, jotta veneet eivät aja päälle. Vaikka melojat eivät käytä veneväyliä, on niitäkin joskus ylitettävä. Tällöin ei halua tulla yliajetuksi. Valojen ongelma on se, että ne voivat häikäsitä itseä eikä silloin näe itse eteenpäin. Otsalamppu voi olla yksi ratkaisu mutta kuten Yusa sanoi liian voimakkaana se valaisee liikaa keulaa, joka taas heikentää omaa hämärässä näkemistä. Itselleni riittää taskulamppu, jota käytän tosin hyvin harvoin.


    • viritys...

      Meinaan rakentaa tällaisen :

      Mulla on polkupyöräilyä varten kunnollinen akkuvalaisin tosi isolla erillisakulla ja halogeenivalaisimella.

      Hommaan toisen polttimon ja kiinnitän sen ihan paljaana jonkin kepin päähän (tietenkin vähän roiskesuojausta esim. itsevulk.teipillä). Keppi kiinni jotenkin pystyyn kajakkiin ja siitä johto k.o. akulle päin.

      Vielä hommaa voisi parantaa haaroituskappaleella ja vaihtokytkimellä, jolloin tätä fillarin valaisinta voi välillä käyttää kun pitää valaista eteenpäin.

      Käyttöaika k.o. valaisimella on fillarikäytössä 2-3 tuntia latausten välillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      72
      4148
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      77
      3869
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      57
      2408
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      64
      2256
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      36
      1945
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1849
    7. 101
      1668
    8. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      56
      1632
    9. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1623
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      57
      1473
    Aihe