maitohappobakteereista

pirrjo

kuuluuko nuo maitohappobakteerit niellä kokonaisena vai voiko pureskella ja juoda vettä päälle ? siinäpä se. :)

8

1821

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • !!!

      kokonaisina ja vettä reilusti.

    • Piimänä

      Lasi Asidofilus-piimää päivässä ajan ihan saman asian kuin nuo kalliit maitohappopillerit.

      • ???

        miten paljon piimää pitää juoda että se korvaisi yhden maitohappobakteerin. minä en vaihda tuohon piimään.


    • Anonyymi

      Oon tänää ottanu yhden mut en tiiä ku en pysty nielaista ikinä mitää lääkkeitä nii pureskelun sen ja otin vettä nii auttaakose ku lähetää matkalle ylihuomen

      • Anonyymi

        No ei se yksi tabletti varmaan paljoa auta, kannattaa se ottaa huomennakin, ja ehkä siellä matkallakin joka päivä. Ei siitä ainakaan haittaa ole.
        Sitä en tiedä, miten se vaikuttaa, jos nieltäväksi tarkoitetun tabletin pureskelee, tai ehkä sillä ei sitten ole merkitystä.
        Purutabletit on kyllä erikseen, maitohappojakin on myös purutablettina.
        Niin, ja hyvää matkaa!


    • Anonyymi

      Maitohappobakteerit pitäisi aina saada edes ohutsuoleen asti eli kapselimuodossa, joka sulaa vasta siellä suolessa, tai kapselin sulaminen vatsalaukussa kestää, ja ne maitohappobakteerit pääsevät suoleen asti. Vatsahapot tappavat suurimman osan maitohappobakteereista, joten mieluummin nielee kapselin kuin kapselin ja toivoo sen sisällön pääsevän suoliin asti (paksusuoli ei hyödy noista mitään, vain prebiooteista, jos niitä sietää, vaikka niitä kuinka hyvinä markkinoidaankaan). "Entero" coating tai entero missään muodossa olisi hyvä aina nähdä tuotteissa, joita myydään huoneenlämpöisinä valmisteina, etenkin kapselien suhteen, muuten tuskin pääsevät mahasta sinne, minne pitäisi (mahalle omat valmisteensa, vaikka Rennie tai Pepcid, tai respetillä omepratzoli tai pantopratzoli). Jotkut avatut valmisteet pitää laittaa avaamisen jälkeen jääkaappiin, mutta ei se jauhe juuri auta suoleen, kun ei sinne asti ehdi (nuo muutamat auttavat vatsahappoihin eivätkä suoleen).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      67
      7571
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2989
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1813
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1679
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1512
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      171
      1461
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe