Eli tarkoituksena olis siirtyä paakkuuntuvasta mikrohiekasta pelletteihin (jos kerta ruvetaan taloakin lämmittämään pelleteillä...). Kissojeni hoitopaikassa käytetään pellettiä, tosin en ole koskaan hoksannut kysyä että mitä ovat tykänneet (aika nirsoja ovat hiekan suhteen!)... eivät ilmeisesti ole osoittaneet mieltään kun ei ainakaan hoitajat ole sanoneet mitään? No, kysymys kuuluukin että mitä teen hiekkalaatikon suhteen. Peewee? Vai pitääkö nikkaroida itse joku viritys... Kokemuksia ja neuvoja kiitos :)
Paakkuuntuvasta pellettiin
Elvis.Remu
2274
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
meillä ollut pellettiä käytössä aika pitkään ja vannoutunut pelletinkäyttäjä olen ollutkin, vaan nyt kuitenkin joudumme ilmeisesti vaihtamaan sen pois. kissamme on näennäisen tyytyväisenä sitä käyttäneet, vaan pissaongelmien ilmettyä en uskalla sitä enää käyttää, luulen kissojen kuitenkin pantanneen pissaa..
kannattaa varoen vaihtaa hiekasta pellettiin.
itse asiaan.
meillä on ollut ihan tavalliset vessalaatikot, enkä ole kokenut rasitteeksi niiden siivoamista.
hiekkalapioon purua, ravistus roskapussiin ja loput takaisin laatikkoon.
menee aavistus enemmän aikaa, kuin paakkuuntuvaa siivotessa.
kokeile ensin tavallisella laatikolla, miltä tuntuu.
laatikon voi nikkaroida itsekin. yksi vaihtoehto ostaa kaksi pinottavaa muovilaatikkoa ja porata vain reikiä pohjaan.
valmis vessasta ei ole kokemuksia, mutta kallis ainakin on :)
kun selailin tuossa erilaisia kissa-aiheisia sivustoja, kävi ilmi että monet olivat tehneet itse... ei muuta kun ostamaan toinen samanlainen hiekkis ja porailemaan :)