Ruokalista on SUOMEKSI!

Kyllä, jos ruokalistakin on suomenkielellä niin en nyt tarkoita, että pitäis virolaisten puhua
täysin osaavasti vain englantia, mutta kyllä nyt
pitäis muutama sana Suomeakin osata siis kun
lista on suomenkielellä. Ja oli näin, että usein
heidän kuulikin OSAAVAN suomenkieltä, senkus halusvat pomotella suomalaisia! Ja mitä englantia se osaaminen sitten olikaan; tarjoilijatar osas vain muutaman sanan, ymmärrys
liki nolla, jos sitten enemmän alkoi sitä engelsk-
aa vääntämään.
7695
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eriti hästi öeldud MUIDE!

Miten jollain voi olla tuollaisia ajatuksia? Miksi virolaisnuorten pitäisi olla kiinnostuneita suomalais turisteista? MIKÄ esim. sinussa nyt on niin p***keleen mielenkiintoista, että virolaisten nuorten pitäisi opiskella sinun kieltä? Mikset itse opiskele viron kieltä, oletko laiska vai niin tyhmä ettei vieraat kielet tartu enää kalloosi?
Ja tarkistuta nyt ihmeessä tietosi. "suurin tulojesi lähde koko Länsi-Euroopassa". Mene vaikka Viron tilastokeskuksen sivuille ja katso mistä valtion BKT muodostuu. Suomalaisten tuulitakki-mummojen almut ei todellakaan ole enää kansantalouden selkäranka. Mutta mistäpä sinä sitä tajuat kun tallaan reissuillasi pelkästään terminaalin ja Sadamarketin väliä.
Luuletko olevasi joku suuri valkoinen herra/rouva, joka tulee palveltavaksi siirtomaahan? Ja miten niin venäläiset osaavat suomea? Ehkä joku cd-levyjä kaupitteleva pojan-kloppi osaa muutaman fraasin, mutta siihen se jääkin.

Äänestä

ja arvan, et Sa said Eestis kindlasti paremini hakkama, kui Hiinas

Äänestä
  • Ja usun, et pippuripihvi ja piprapihv on suhteliselt sarnane söna!

    Äänestä

6.2 Alempirotuiset suomalaiset nykyisten suomenruotsalaisten ajattelussa.
Erilaisuuttaan korostaakseen ruotsinkieliset pitävät tiukasti kiinni omasta kielestään. Selkeästi he tiedostavat muunkin erilaisuutensa. Freudenthalin oppi alempirotuisista suomalaisista elää voimakkaana.

"Suomenruotsalainen laulelma perustuu ruotsalaiseen laulelmaan, mutta suomalainen laulelma on rillumareikulttuuria", selvitti Barbara Helsingius TV:n Yötä Kohti ohjelmassa 21.11.89.

"Suomalaiset ovat tyhmää kansaa", selitti Casimir Ehrnrooth yhtiönsä eroa Suomen paperiteollisuuden markkinointiyhdistyksestä. (HS 7.4.90.)

Ruotsi on Vivica Bandlerin Eurooppa, selviää hänen haastattelustaan. (HS 1.4.90.) Lisäksi hän innostuneena kertoo, kuinka kansainvälisessä kulttuuriseminaarissa väitettiin, että Suomi tuo aina samoja vanhoja myyttejä ja kliseitä tai venäläistä kulttuuria. "Suomalainen istuu puussa ja vaanii vihollista. Ei suomalainen hevin katso toista ihmistä silmiin", hän lisää omana kommenttinaan.

"Jutta Zilliacus levitti eräällä matkalla YK:n päämajassa käsitystä, että Suomessa vain ruotsia puhuvat ovat sivistyneitä. Suomalaiset ovat moukkia." (Veikko Vennamo: Kulissien takana.)

Mutta käsitys suomalaisten alemmasta rodusta ei ole vain Helsingiuksen, Ehrnroothin, Bandlerin ja Zilliacuksen tietoa. "Komitea pohtimaan suomalaisten suhtautumista pakolaisiin, etteivät ennakkoluulot ja viha eläisi." (Christoffer Taxell syksyllä 1987 Keskustan Edistyksellisen tiedeliiton tilaisuudessa Tampereella.)

"Ymmärtämättömät, kielitaidottomat suomalaiset on opetettava kansainvälisyyteen." (Per Stenbäck TV-uutisissa 16.9.87.)

"Suomalaiset eivät ole kulttuurimaan tasolla", kuulutti Elisabeth Rehn Siuntiossa 5.1.91. (Al 6.1.91.)

"Hallituksen sivistyspoliittisen ryhmän keskustelut eivät ole olleet niin sivistyneitä, kuin ryhmän nimi vaatisi", arvosteli kansakoulunopettaja Ole Norrback ryhmän muita ministereitä: Lisensiaatti Uosukainen, tohtori Isohookana-Asunmaa, sosionomi Kankaanniemi. (HS 4.2.93.) Näin ruotsinkielisellä ministeritasolla kerrotaan neljän ministerin voimalla alemmasta suomalaisesta ihmisrodusta, ettei totuus unohtuisi.

Sivustatukea tulee Ruotsista: Pohjoismaiden neuvoston kokouksessa 5.3.92 Helsingissä ruotsalainen kansanedustaja Marianne Andersson tuomitsi jyrkästi sen, että Suomen hallitus edes harkitsee pakkoruotsin muuttamista valinnaiseksi. Mokomat alempirotuiset. (HS 6.3.92.)

Äänestä
  • ""Suomalaiset eivät ole kulttuurimaan tasolla", kuulutti Elisabeth Rehn Siuntiossa 5.1.91""

    Ja tämän rouvan olisi suomen kansa melkein valinnut presidentiksi ,muutamasta prosentista kiinni.
    Olen tässä viime vuosina tutustunut tähän ruotsi asiaan suomessa ja pakko sanoa että alussa en voinut uskoa koko asiaa!luulin että kaikki mitä lueskelin on valhetta koska kuvittelin suomen olevan demokraattinen ja vapaa maa mutta näin ei todellakaan ole.
    Tähän voisi vielä lisätä sensuurin televisiossa ja päivälehdissä: ruotsalaisuutta ,pakkoruotsia ja kaksikielisyyttä voi vapaasti ylistää missä vaan ohjelmassa mutta jos asian meinaa kyseenalaistaa niin sensuuri iskee.

    Tässä viime viikolla Paavo Lipponen oli oikein vihainen miksi suomalainen reportteri haastatteli ruotsalaista urheilijaa englanniksi eikä ruotsiksi...virossa Paavo olisi seuraavana päivänä työton!

    Ja niile ketkä ei tiedä niin ruotsalaisia asuu suomessa peräti 5% :).kyllä sen tähden täytyy miehittäjiä palvella.

    Äänestä

Monessa ravintolassa annokset ovat sekä englannin että suomenkielisiä !

Muuten voi sanoa vain # numeron !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Muutama sana vaan.. kirjoitti:

Kyllä, jos ruokalistakin on suomenkielellä niin en nyt tarkoita, että pitäis virolaisten puhua
täysin osaavasti vain englantia, mutta kyllä nyt
pitäis muutama sana Suomeakin osata siis kun
lista on suomenkielellä. Ja oli näin, että usein
heidän kuulikin OSAAVAN suomenkieltä, senkus halusvat pomotella suomalaisia! Ja mitä englantia se osaaminen sitten olikaan; tarjoilijatar osas vain muutaman sanan, ymmärrys
liki nolla, jos sitten enemmän alkoi sitä engelsk-
aa vääntämään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu