Onko kommentteja; omasta mielestäni hyvää laatua (Scanditasoa) verrattuna Bava/Hanse/Ranskannakit. Puolalaiset voi unohtaa suosiolla.
Ja kai purjehtiikin aika hyvin?
Tilat ok - ei ruhtinaalliset, mutta riittää minulle.
\\ Oisko se siinä?
Ja kai purjehtiikin aika hyvin?
Tilat ok - ei ruhtinaalliset, mutta riittää minulle.
\\ Oisko se siinä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Puolainen pesee mennen tullen, vai etkö Uivassa mitään oppinut?
Kallishan tuo on - siis jos vertaa esim. Bavaria 30. Bavariassa on kuitenkin sisätiloja huimasti enemmän kuin Elanissa. Eiköhän sillä Elanilla pysy Bavarian perässä, riippuu tietysti kelistä.
Loppupelissä vaaka kuitenkin kallistuu Bavaria 30:n suuntaan (hinta, laatu, purjehdusominaisuudet, sisätilat).
...epätasapainossa. Keskiverto peruskpulun ala-asteen suorittanutkin ymmärtää jo numeroiden valossa, että kyse on kahdesta täysin eri luokan veneestä.
Elan ei kyllä ole mikään kilpavene, mutta varsin urheilulliset ominaisuudet omaava matkavene. Bavaria taitaa kuitenkin olla asuntovaunu Elaniin verrattuna.
elan on varsin hintava kaikkine varusteineen, joten kannattaa harkita vaikkapa skandivenettä sen sijaan.eikä kulje hyvin,joka nähtiin esim. espoo-suursaari kisassa.moni ilmeisesti pettynyt juuri tässä suhteessa. muuten laatu kohtuu hyvää ja reklamaatiot hoidettu hyvin. sen sijaan yhdessä 331 elanissa katselin kantta,joka oli hämähäkinseitti murtumilla.kyseessä vuoden vanha vene ja kansi ei ole kestänyt kävellä.ihmetellä sopii.31 sisältä aika muovinen,mutta se on makuasia mistä tykkää.
Tarkoititko siis sitä 80-luvun IOR-pohjaista, jota tehtiin vielä pitkälle 90-luvulle vai juuri tuotannosta poistunutta 333:sta?
sotkin.sorry.tarkoitin juuri (siis nyt jo tuotannosta poistunutta)uudempaa 333 venettä,joka on mielestäni huomattavasti mukavamman näköinen sisutuksellisesti kuin 31 vene.purjehtia myös mukava, vaikka ei mikää raaseri sekään.noissa vanhoissa elan veneissä on ollut suuriakin ongelmia ihan rungonrakenteissa kahdessa tietämässäni tapauksessa.miettisin itse tarkasti sijoitanko moiseen.
Vanhoilla ja nykyisilla Humbrein suunnittelemilla Elaneilla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa.
Eivätkä nuo juuri näytä purjeilla jaloissakaan pyörivän, vai ostaako noita vain osaavat kipparit, kun näyttävä menevän isompiensa ohi.
Eikös tuo 333 ja 340 ole sama vene, paitsi kansi on vain erilainen. Rungon mitat näyttäisivät ainakin sattuvan.