Pitäkääs ny järki pääs ettei merituuli vie.Me jos lopetetaan matkailu alkaa teillä todella alamäki.Mikään ei riitä korvaamaan niitä tuloja joita laivalasteittain turisteja teille tuo.Viipuriboikotti puri hyvin ja sanon nyt että ylpeä löytää itsensä äkkiä kun nälkä tulee.
Jos Suomalaiset turistit pistää Viron boikottiin alkaa alamäki
Mummo laivalta
9736
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
No pista siis boikotti. sellised sadamamarketi mummod kyll palju Eestit ei arenda. Pean veel korra mainima, et ÔNNEKS on olemas ka muid turiste kui sadamamarketi omi. Neid, kes tõesti on huvitatud Eestist kui Eestist, kes tõesti ka jätavad sinna oma panuse, ega vingu selle üle, et teeninduskeel pole Eesti keel. Muide, viiburiboikot oli AINULT mõnel, loe MÕNEL reisibyrool ja omade autodega käidi ja toodi odavat suitsu, viina ja sööki edasi. Ega sellepärast, et reisibyrood pistsid boikoti peale NEED SAMAD inimesed käimata jätnud. Teada asi ju see, et ühele autole tehakse kohustuslik kindlustus ja makstakse nelja Pekka peale see, auto viisadega inimesi täis ja minek. HALOO, ära räägi Viiburi boikotist kui Sa ikka töesti ei tea.
Ära kalja jood, mina suoda leiba ja huva on niin,
osa viro lankuista ja sprechen deutch äckså på
svenska ja soomikin menetela! Piim huva drinki on meil. Tukata olunakki ja rilli.
Suomesta tulee joka päivä tuhansittain turisteja jotka kantaa euroja Viron pääkaupunkiin ja muuallekkin.Pärnun kylpylöiden varauslista koostuu pääosin Suomalaisista (toistaiseksi).Viron talous pyörii pienen maan tavoin paljon turismin ympärillä.Yritysmaailma on paljolti ulkomaisessa omistuksessa joissa suuri osa on Suomalaista omistusta.Virolla ei ole itsellä mitään muuta "vientietua"kuin toistaiseksi halpa työvoima.Virossa ei valmisteta mitään mikä olisi mainitsemisen arvoista.Maatalous ja metsät ovat palavankiven kanssa oikeastaan ainoat joita tuotetaan.Tässä faktaa joten nuo sadam ja mere marketit on pikku tekijöitä.
Matkailu>>>Eesti, seal puhu palju tahad, kes?
Kuulepas mummo! Mistä peräkylästä sä nyt tipuit maailmalle, että tuommoista paskanpuheetta tulet tänne sanomaan? En ole mä vielä nähnyt suomalaista joka jättäisi Tallinnan matkan väliin vaikka hänestä puhuttaisikaan yhtä ja toista. Sama koski myös suomalaisten Viipurin matkoja. Kun matkatoimistot boikotoivat, niin tavallinen kansa raahasi autoilla halpaa tavaraa lasteittain. Kun Tallinnan hintataso nousee, niin haetaan tavaraa sieltä mistä saa halvemmalla. Mutta hintataso tulee joka tapauksessa nousemaan, koska se on liike-elämän kysynnän ja tarjonnan laki. Ei mitään uutta auringon alla.
Hinnat pidetään tarkoituksella alhaisina, jotta asiakkaita riittäisi ?
Soome kohta ??
Soomes ju ka köik kallineb
Tallinnassa alkaa kohta olemaan enemmän ihmisiä kuin koko pohjois Suomessa !
Jos haja alueilta ei enään matkusteta Tallinnaan ostoksille, niin mistä me sitten ostamme kaiken ?
nagu vanaeit. Kindlasti on nii et soomlased andis nöygokudeajal Eestille väga palju! Loodetavasti see Soome vastasus vaikneb ja vötate aru kättee! Köikest söltumata olemme vennasrahvas, veelgi. Igavesti! Ei suuta vahettada!?