Onko kukaan tavannut Kalliossa(Helsingissä) harmaata narttu koiraa joka on hyvin akressiivinen toisia koiria kohtaan (n.40-50kg) Omistan kaksi pientä koiraa ja tämä harmaa narttu on iskenyt silmänsä meihin ( ja myös hampaansa viime sunnuntaina) Olen monta kertaa varoittanut omistajaa ettei se pysty pidättelemään koiraansa ikuisesti ja niin kävikin että sunnuntaina iski hampaansa toisen koiran selkään, onneksi selvittiin pienillä naarmuilla ja tulehdus särkylääkkeellä. Olisinkin utelias kuulemaan onko muilla samallaisia kokemuksia, vihreyden takia en tajunnut soittaa poliisille koska ne olisivat saattaneet saada sille koiralle pakollisen kuonokopan, jos ilmotuksia oisi ollut enenmänkin. Omistaja ei vieläkään ymmärrän koiransa tehneen mitään väärää vaan paijaa koiran päätä kiitokseksi.
Kallion tappaja koira
huolestuneet pikku tytöt
121290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kierrä koira kaukaa, niin ei tule vahinkoa.
Pääsikö koira siis irti omistajaltaan? Vai miksi se pääsi sinun koiriesi kimppuun?
Kaikki koirat eivät siedä toisia koiria, varsinkaan samaa sukupuolta olevia. Se on ihan normaalia, ei sitä minusta tarvitse kauhistella. Sen sijaan sitä, että omistaja päästää koiransa lähelle sellaisia koiria, joita koira ei siedä, en ymmärrä. Omistajassa se vika on.
Sius Plau! Erehdyin luulemaan että foorumissa on ammatillaiset koiran omistajat. Mielestäni täällä päässä remmiä ei pitäisi varoa agressiivisia koiria kun kävelen normaalisti kadulla. Selventääkseni asiaa koirat eivät ole koskaan kohdanneet kuin sadan metrin säteellä, koska näkeehän se erkkikin, koska ei kannata mennä juttelemaan omistajan kanssa joka ei pysty pitämään koiraansa. Eli suomennan vielä koira hyökkäsi takaa päin omieni kimppuun. Taitaa siellä päässä olaa ison koiran omistaja joka ei ymmärrä 10 kilosen ja 50 kilosen koiran puruvoiman eroja, kerran oikeeseen paikaan purtuna selkäränka katkee napsahtamalla.
tuo koira liikkuu? Ja onko parempia tuntomerkkejä, pystyt vai luppakorvat, lyhyt karva vai pitkä jne? Asun myös Kalliossa kahden pienen koiran kanssa. Liikun kaupunginteatterin ympäristössä ja Eläintarhantiellä koirineni.
Vastaamme tulee usein nuori nainen ison rottweileruroksen kanssa, joka uhkaa syödä koirani. Tyttö kyllä pysyy kaukana muista koirista, mutta koira on niin vahva, että pelottaa, pystyykö hän pitämään sen aisoissa.
eivät ole koskaan kohdanneet kuin 100 m päästä niin täytyy olla tosi iso koira joka sieltä yltää kimppuun....
hallinnassa varsinkin iso ja selkeästi tuon koiran omistajalla ei ole tajuntaa koiran koulutukseen koska paijaa sitä vaikka hyökii muiden päälle. Eli haloo.
Suututtaa tuollaiset koiranomistajat jotka ottaa isoja koiria ilman että osaa niitä kouluttaa. Ei ole normaalia ja siten hyväksyttävää että koira yrittää purra muita...vaan huonotapaista. Koirat tarvitsevat selkeän johtajuuden.
En täysin ymmärtänyt kirjoitustasi, voisitko ystävällisesti selventää, eli siis hyökkäsikö koira sinun koiriesi kimppuun kadulla selän takaa? Etkä huomannut sen tuloa?
Koira on harmaa, pystykorva ja mielestäni sekarotuinen. Emäntä istuu usein pullutin terasilla (viidennellälinjalla) koiransa kanssa ja meidän huonoksi onneksi porttikonki mistä tullaan ulos lenkille on kyseisen baarin vieressä. Hyökkäys tapahtui juuri kun olimme tuleet ulos ja menossa tien yli, kuulossa oli sillä hetkellä vikaa koska kuuntelin mp3 soitinta. Isojen koirien puolustajalle annan pienen vinkin, parasta laatuakin oleva nahkaremmi tai ihan mikä vaan, johon kohdistuu kokoajan painettaa ja rasitusta saattaa napsahtaa poikki!Ja kyllä se niin vain on, kun koira tietää paikkansa ja luottaa niin sen ei tarvitse puolustaa omistajaansa. Jos koiran omistaja ajattelle "ettei meidän Bella ikinä" niin kannattaisi harkita koiran hankkimista. Vaikka itse olen aika tiukkapipo tytöille niin ne kokeilee aika-ajoin kepillä jäätä, mutta meidän tytöthän on vain koiria eikä ihmisiä...
Vuosaaressa oli myös isokoira/ uros, jonka omistaja aina kännissä ja koira irti. Hyökkäsi pari kertaa mun dalmiksen kimppuun ja monien muiden, sai poliisin kautta varoituksia ja lopulta se lopetettiin. Myös lapset pelkäsivät jo koiraa, omistaja ei ymmärtänyt ollenkaan huuteli vaan koiraansa pois, joka ei tietenkään ollut kuulevinaankaan.
Ihana kuulla! Eli meillä voi vielä olla toivoa rauhallisiin lenkki hetkiin. Luulin jo että foorumiin tullaan vain arvostelemaan toisten omistajien käyttäytymistä, koska kyselin vain onko mulla kokemusta, mutta erehdyin täällä siis on asiallistakin keskustelua... Kiitos sinulle tästä, piristi päivän kuulla tuo
itsekin tällaisten rähisijäkoirien käyttäytymistä omaa koiraamme kohtaan. Kyselinkin asian perään tällä palstalla.
Yleinen mielipide oli tällä palstalla, että omassa koirassa on vikaa ja olen itse maailmanomistaja. Koeta kestää.
tosin ei asuta helsingissä, mutta meidän talon pihalla alakerran naapuri pitää isoa koiraansa välillä talon piha-alueella vapaana.
kyllähän se koira sitä eukkoa uskoo mutta kun omistaja ei ole aina näkemässä missä se koira kuljeskelee! esim. koira voi vaellella talon takana ja omistaja on talon päädyssä lapsensa kanssa hiekkalaatikolla!
kerran se koira on omani 7kg koiran kimppuun hyökännyt ja sen jälkeen on kyllä koira tätä naapurin koiraa pelännyt! toisen kerran tuli vaan ärhentelemään ja pörhistelemää, ei ehtinyt hyökätä kun omistaja alkoi karjumaan talon päädyssä!
ihmisille se koira on ihan kiltti ym mutta mielestäni on väärin että meidän pitää kyttäillä ja varoa missä naapurin koira vaeltaa ettei vaan jäädä hampaisiin! eikä ole eukko oikein vihjeistäni tajunnut pitää koiraa kiinni kun se kuitenkin tottelee häntä, mutta ongelmana on siis ettei se eukko vahdi ja näe kokoajan missä koira luuhaa!
taajamassa ja sitä se on kerran koira harhailee tontiltaan pois. itse laittaisin naapurussovun katkolle ja sanoisin ilmoittavani koirasta eteenpäin ellei se ole kiinni. Näyttöä kerran jo on...koska koiraasi on purrut..tuollaista ei tarvi hyväksyä tai oottaa että oma rakkkaasi on vainaa. :(