Minulta on kadonnut peleistä: Kullan kaivaja on dan-spil:n peli,Arvaa nimi on Martinex:n pelin,Tilipäivä 1974 on parker:n peli,Mickey kids for Mix-up on Mb-peli, Kling! on nelospelit ja Hugo lotto on alga:n peli. Olisin kiitollinen jos joltain löytyisi edes johonkin näistä peleistä peliohje.
Pelin ohjeita kateessa!
ultsi
84431
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Piti laittaa sinulle Arvaa nimi- pelin ohjeet, mutta nepä puuttuivat laatikosta. Olen ostanut pelin joskus kirpputorilta, eikä lapset olleetkaan kiinnostuneita joten eipä olla kaivattu sääntöjäkään. Jos joltain ystävälliseltä sielulta saat ohjeet, niin laitatko minullekin. Olisihan ne mukavat olemassa, kun kerran pelikin on. Kiitos.
P.s. Veikkaisin niin, että peliä pelataan jotenkin näin:
Otetaan pinosta nimikortti, jota ei näytetä kaverille. Magneettitauluun laitetaan kehyksiä nimen kirjainten kohdalle niin, ettei vastapuoli näe. Punainen kehys alkukirjaimen kohdalle tai merkitsemään naisen nimeä? Taulu käännetään ja vastapuoli yrittää arvata kyseessä olevan nimen. Arvailuja voidaan tehdä vuorotellen tai yhtäaikaa, jolloin nopeampi saa lisäpisteitä.
Näin ainakin pääsee pelaamaan, vaikka oikeita sääntöjä ei olisikaan. Toimii varmaan muillakin sanoilla kuin nimillä, täytyypi kokeilla...
Kumpikin pelaaja valitsee nimi kortin ja laittaa ruudukkoon magneettikehyksen niiden kirjainten ympärille,joita nimessä esiintyy.Punainen magneetti,jos kirjainesiintyy nimessä tuplasti.Sitten pelilauta käännetään ja kumpikin yrittää arvata mikä nimi on. Ensimmäisenä oikein arvannut voittaa kierroksen.Kierroksia voidaan pelata sovittu määrä,Esim 10 ja useimmiten voittanut on pelin voittaja!
Kiitos. Eiköhän aleta pelaamaan...
Kling!
Pelin sisältö:
56 korttia
1 kello
Pelaajien lukumäärä: 2-6
Ikäsuositus: yli 6-vuotiaille
Pelivalmistelut: Kello asetetaan keskelle pöytää. Kortit sekoitetaan ja jaetaan pelaajien kesken. Pelaaja asettaa korttipinon eteensä kuvapuoli alaspäin katsomatta kortteja.
Pelin kulku: Jakajan vasemmalla puolella istuva pelaaja aloittaa pelin. Pelaaja kääntää päällimmäisen kortin pinosta ja asettaa sen eteensä pöydälle kuvapuoli ylöspäin. Jokainen pelaaja tekee vuorollaan samoin. Näiden esiinkäännettyjen korttien päälle kasaantuu jokaiselle oma avopakka. Jokainen seuraava käännetty kortti asetetaan avopakan päälle, joten avopakasta on vain yksi kortti kerrallaan näkyvissä.
Huom! Kortit käännetään ympäri aina itsestä poispäin, jotta pelaaja ei pääse katsomaan kortin kuvapuolta ennen muita.
Mitä nopeammin kortin kääntää, sitä nopeammin myös itse näkee sen kuvapuolen. Kun tasan viisi samanlaista hedelmää on näkyvissa, yrittää jokainen pelaaja ehtiä ensimmäisenä soittamaan kelloa. Pelaaja, joka ensimmäisenä soittaa kelloa, voittaa kaikki avoimet pakat itselleen. Nämä kortit pelaaja asettaa käännettynä korttipinonsa alle. Edellisen kierroksen voittaja aloittaa aina uuden kierroksen.
Pelistä pois joutuminen: Kun pelaajalla ei enää ole kortteja mitä kääntää, hän joutuu pelistä pois. Huom. Poistuneen pelaajan avopakka jää kuitenkin peliin.
Virheen tekeminen: Jos pelaaja soittaa kelloa, eikä viittä samanlaista hedelmää ole näkyvissä, joutuu pelaaja rangaistukseksi luovuttamaan pakastaan jokaiselle pelaajalle yhden kortin.
Pelin loppuminen: Kun jäljellä on vain kaksi pelaajaa, pelataan vielä yksi kierros.
Huom. tällöin voimassa erikoissääntö. Jos pelaaja soittaa kelloa, vaikka viittä samanlaista hedelmää ei olisikaan näkyvissä, peli loppuu ja virheen tehnyt pelaaja joutuu luovuttamaan kaikki avopakan kortit vastapelaajalle. Pelaajat voivat myös etukäteen sopia, että peli loppuu vasta sitten kun vastapelaajalla ei ole enää yhtään korttia.
Pelin voittaja: Pelaaja, jolla on pelin loputtua eniten kortteja.
Kiitos päiviivi paljon! Jos saan arvaa nimi peliin peli ohjeet,niin lähetän sinulle.
Ohjeet saatu tänään 26.09.2006.Kiitos ystävlliselle lähettäjälle!
hei.
olisiko mahdollista, että lähettäisit myös minulle tilipäivän ohjeet?
Moi Ultsi!
Laitanpa tännekin viestin (kuten laitoin jo vanhaan viestiisi missä etsit samoja sääntöjä). Eli voisitko laittaa Kanaemon säännöt tiivistettynä tännekin, sillä kerroit ne löytäneesi. Täälläkin pikkupelurit odottaisivat innolla peliä :)