Nytkö alkaa Mozillan alamäki?
M$ on antanut julkisen tarjouksen Firefox-selaimen ja Thunderbird-sähköpostiohjelman kehitystyön avustamisesta: http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=27784
M$ on antanut julkisen tarjouksen Firefox-selaimen ja Thunderbird-sähköpostiohjelman kehitystyön avustamisesta: http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=27784
Vastaukset 15
Vanhimmat
>Nytkö alkaa Mozillan alamäki?<
-Reppanat ei saa mozilla toimimaan Vista käyttiksessä niin täytyyhän microsoftin sitä pientä reppana firmaa auttaa pysymään edes hengissä.
"Reppanat ei saa mozilla toimimaan Vista käyttiksessä niin täytyyhän microsoftin sitä pientä reppana firmaa auttaa pysymään edes hengissä."
Kerro ihmeessä jos jossain Mozilla-väki on tiedottanut etteivät saisi FF/TB:tä toimimaan Vistassa.
Microsoft on tässä nimenomaan on tarjonnut apua.
Itse arvelisin että Vistassa on jotain uusia ohjelmointirajapintoja joilla Windowsiin liittyvät asiat voi tehdä ehkä paremmin kuin käyttämällä vanhoja rajapintoja. Tarjottu apu ehkä liittyisi näiden asioiden setvimiseen. Kai nyt MS on paras asiantuntija Windowsin suhteen, vaikka Vistan ohjelmointirajapintojen dokumentit olisikin tarjolla.
..Mozilla-kehittäjät kiittivät tarjouksesta ja ottivat sen heti vastaan...
-Perskeles eikös niillä mozillan ukoilla/akoilla ammattitaitoa ollutkaan, ei näköjään.
Mitä itse tekisit, jos saisit yhteistyösopimuksen Microsoftin kanssa aikaan? Kieltäytyisit ja sanoisit heitä kusipäiksi?
>...ottivat sen heti vastaan...
Vain siksi aikaa että paljastuu mikkiksen käyttämät rajapinnat joita ei julkisesti esitellä kaikille softanvalmistajille.
Mikähän siinä on että ei voida keskittyä käyttiksen tekemiseen niin selväksi ettei tarvitsisi tarjoutua softantekijöiden kumppaniksi?
Tekeväthn Apple ja Adobe:kin aika tiivistä yhteistyötä keskenään.
"-Perskeles eikös niillä mozillan ukoilla/akoilla ammattitaitoa ollutkaan, ei näköjään."
Juu ei ollut. Tekivät IEtä (huomattavasti) turvallisemman selaimen ihan puhtaalla tuurilla ; )
Niin just.
Todellakin tekisin noin. Ihan sama juttu kuin jos MicoSoft yhtäkkiä tarjoisi koodaustyötä, en varmasti ottas vastaan. Eihän sitä kehtais missään sanoa että niillä olisi töissä.
"Vain siksi aikaa että paljastuu mikkiksen käyttämät rajapinnat joita ei julkisesti esitellä kaikille softanvalmistajille."
Ja mitenkähä toi muka toimii? Oot tainnu unohtaa, että firefox ja Tgunderbird on opensourcea, eli kuka tahansa voi lukea läpi ne sorsat. Se rajapintojen käyttäminenhä paljastus heti kun joku lukis sorsia läpi.
>...paljastus heti kun joku lukis sorsia läpi.
Tarkkaavaisimmat huomasivat että kyseessä on mikkiksen rajapinnat. Ja mistäs niiden sorsat löytyy? :D
sanoisit ettei mulla taidot riitä.
Mä epäilen, että tää on MicroSoftin yritys kaapata ensin Firefoxin ja thunderbirdin kehittäjät ja sitten koko projekti. Samalla yritetään ujuttaa Firefoxiin jne suljettua koodia ja vesittää koko projekti jos sitä ei saada itselle.
......
ostanu kilpailijat pois markkinoilta, aika monta kertaa..