Sairaanhoitajillako muka huonot palkat?! Eilen tehtiin rahoituslaskelma eräälle vanhemmalle sairaanhoitajalle ja hänen kk-tulonsa ovat 3200e/kk!!! Silmiäni siinä pyörittelin kun tuon kuulin... olin tähän saakka kuvitellut että hoitsut saa jotain 1700e/kk tai sen suuntaista.
Hyvillä palkoilla olette, jos tuon verran liksaa saatte. Lopettakaa valitus!!
Hyvillä palkoilla olette, jos tuon verran liksaa saatte. Lopettakaa valitus!!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kantatrollimme on puhunut.
UGH!
Sinulla on vähän väärä tapa ajatella. Mieti että itse kirjoitit et laskelma tehtiin vanhemmalla joten varmasti tiedät että joka alalla on ikälisät. itse olen hoitaja ja tienaan juuri tuon 1700e/kk. Ja ota se myös huomioon että sairaanhoitajalla ja lähihoitajalla on aivan eri palkat.
Kyllä taidat tietää, ettei tuo mainitsemasi kuukausipalkka kuvaa sairaanhoitajien todellista palkkatasoa. Kyllä jokaisesta ammattiryhmästä löytyy yksilöitä joiden liksa on paljon normitason yläpuolella. Asiallinen kirjoitus sairaanhoitajan palkasta ainakin täältä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000028&posting=22000000018762572
Lisäksi sairaanhoitaja saa 5 vuoden alan työkokemuksesta ikälisän 5% ja 10 vuodesta samaisen 5% lisää. Tämä siis peruspalkasta eli lisiin ei ikälisät vaikuta. Muita ikälisiä ei enää ole.
Eteläsuomessa sh lähtöpalkka alkaa olla lähes joka paikassa 1950-2000,-.Siihen lisät päälle ahkeralle 500eur/kk ikälisät n.100-200eur.Lääkefirmat yms taitaa maksaa hoitsuille parhaiten, mutta niissä onkin työn kanssa naimisissa tuntimääräisesti aika paljon.
No,moi!
Mukava provo, nyt nukuttaakin hyvin!HEH HEE
En kyllä ymmärrä tuota valittamista pienistä alkupalkoista. Niinhän se on kaikissa muissakin ammateissa. Kun tullaan koulusta keltanokkana töihin, niin eihän silloin osaa vielä yhtään mitään. Miksi vasta työtä opettelevalle pitäisi työnantajan maksaa hyvää palkkaa?
Kyllä se palkkaa siitä kehittyy, kun osaamista karttuu ja tehokkuus kasvaa. 10 vuotta ja voi sanoa osaavansa jotain. Joka muuta väittää, niin valehtelee. Niin se on kuulkaas kaikissa työpaikoissa, että tyvestä puuhun noustaan. Aluksi saa pientä palkkaa ja siitä eteenpäin kaikki on itsestä kiinni.
Osaamisesta maksetaan - AINA. Kuten aloitusviestin esimerkissäkin. Kyllä sairaanhoitajakin tienesteille pääsee, kun malttaa odottaa ihan rauhassa kuten muutkin ihmiset. Monesti on jopa uhrauduttava omasta mukavuudestaan, jos haluaa parempaa palkkaa. Tekemällä esimerkiksi paljon ylitöitä, kuten teollisuudessa.
Palkkakehitys loppuu sairaanhoitajalla tasan siihen 10 vuoden kokemukseen, jolloin saa sen toisen ikälisän eli tällöin on palkka 2000€ + kaksi ikälisää 5% kumpainenkin = 2200€. Sitten on jotain monopolirahoja eli henk.koht. lisiä luokkaa 20€ kuussa. Ruotsintaidosta voi saada 20€/kk, mutta silloin on pärjättävä todella jo ummikoiden kanssa.
Tästä et sitten enää tuntiliksaasi saa nostetuksi vaan jos enemmän liksaa halajaa on tehtävä työnsä ihmeaikoihin ja rikottava perhe-elämänsä. Useissa paikoissa ei saa suunnitella työntekijälle ylitöitä lainkaan ja näinkään ei sitä liksaa sitten nosteta.
3200e, siinä on ollut vanhempi erikoisairaanhoitaja, jolla on kaikki lisät 15.v korotus, joka on nuorilta poistettu. Sitten on täytynyt olla paljon yötyötä, pyhätyötä ja useilla sairaanhoitopiireillä maksetaan elokuussa lomarahat, joka on sitä suurempi, mitä vanhempi on. Lomaraha maksetaan sen mukaan, kuinka paljon on tienannut keskimäärin. Sen täytyy olla yhden kuun palkka. Jos asia pitää paikkansa, on sh tehnyt pelkkää yötyötä kaikki mahdolliset lisät on sattunut siihen. Epäilen silti.
Kukas tämän vanhan rouvan työnantajana oli? Toisekseen, eihän niitä tuloja tarkisteta missään, joten saattoi sanoa puutaheinääkin, niin kuin jotkut lainaa hakiessaan tekevät.
Moi!
En tiedä, mutta esim. tällä tavoin vanhempi hoitaja saattaisi nippa nappa yltää näin koviin bruttotuloihin. Sairaanhoitopiiri voi olla työn antaja. 15.v korotus on vanha jäänne, jonka tehy
menihyväksymään n.10.v sitten ja kuka oli ehtinyt sen saada, annettiin pitää se. Silloin sai 15v. ikälisän, mutta nuoremmat jätettiin nuolemaan näppejä. 3200 pidän sitä täytenä potaskana.
Heidan koulutustasonsa ja 'ammatillisen' passiivisuutensa takia, tuokin palkka tuntuu liian suurelta. 1700euroa on aloittelijalle ihan sopiva ansio, siis lopettakaa marina.
Itsella on sellainen periaate, etta palkka pitaa ANSAITA, siis an-sai-ta... Ansaitseminen tarkoittaa sita, etta tyota teh-daan muuallakin kuin kahvihuoneessa, kaytavilla, tai satissa... kuten olen harmikseni huomannut.
Ja mita tulee lahihoitajiin, sympatiani heille, he tekevat sen rankan tyon ja saavat heikomman palkan... HEILLA olisi aihetta kapinoida, muttei varaa, kuten ylemmalla hoitohenkilokunnalla.
Selvastikaan laakareiden ja hoitajien palkat eivat ole sopivalla tasolla, silla varaa lakkoilla toistuvasti. Laskekaamme niita, ehka tyomotiivatio kasvaisi paremmin provikkapalkalla?
Tohan kahvittelu/lorvailu-heittelyyn en tahdo osallistua, mutta ovatko sairaanhoitajat lakkoilleet jatkuvasti kun viimeisimmästä lakosta on jo yli kymmenen vuotta? Lääkärit lakkoilivat muutama vuosi sitten saaden kohtalaisen palkankorotuksen. Ei se lääkärilakko tuonot puupenninkiäkään sairaanhoitajaille.
Aika lailla sh:n työ on näkymättömissä tavalliselta perusterveeltä pulliaiselta, joka käy kerran tai kaksi vuodessa tk-päivystyksessä ja vielä harvemmin erikoissairaanhoidossa. Ei voida hoitaa potilaita odotusauloissa vaikka haluttais teidän näkevän se työ. Voit toki ens kerralla lasaretissa kertoa, jotta sun virtsumpesi tai deliriumisi saadaan hoitaa kaikkien katsellessa. Muuttuis pikkuhiljaa tuo kuva sairaanhoitajan työstä.
Tiedoksesi, sain aivovamman vuosia sitten useamman laakarin huolimattomuuden vuoksi, jonka seurauksena sitten makasin lahes halvaantuneena ja sokeana sairaalassa, joten tutuksi on tullut teidan ahkeruutenne.
Viela siinakin vaiheessa kun aloin saada parempaa hoitoa, patevat hoitajat pudottivat minut lattialle, kun omat jalkani eivat pystyneet pitamaan, ja sain hermovaurioita.
Naiden ja monien muiden erittain 'hyvien' kokemusteni kautta olen ammattikuntaanne katsellut, toivoen parasta, pelaten pahinta.