Kelan asumistuki laahaa jälkijunassa!

aika saada se vastaamaan hakijoiden todellisia kuluja ja tuloja.
Kelan laskuri laskee asumistuen bruttotulojen mukaan, vaikka sen pitäisi laskea ne kaiken järjen mukaan NETTOTULOJEN MUKAAN.
Tämä epäkohta olisi hyvä vaaliteema eri puolueille. Nyt joutuvat matalapalkka-alaiset työntekijät todella ahtaalle, puhumattakaan työttömistä, sairaista ja pienituloisista.
5726
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

joka laahaa jälkijunassa. Opiskelijoita tuetaan yhtä paljon kuin 14 v sitten! Ja se tuki on vain murto-osa toimeentulotuesta tai työttömyyskorvauksista. Palvelu- ja elinkustannukset ovat nousseet huomattavasti 14 v:n takaisesta. Sori kun purkauduin tänne(kin), oli vaan pakko huomauttaa, mikä todellakin laahaa jälkijunassa...

Äänestä
  • Hyvä vaan kun ihmiset purnaavat. Asioista täytyy saada purnata ja puhua, jospa ne sitten pikku hiljaa muuttuisivat parempaan suuntaan. Minä olen myös aivan järkyttynyt nykyisistä tuista. Ihan pahaa teki eilen, kun uutisissa sanottiin, että Suomessa on ollut pitkään hyvä talouskasvu ja verorahaa tulee paljon enemmän kuin viime vuonna. Miksi sitten täällä on näin paljon ihmisiä leipäjonoissa? Varmasti monet näkevät nälkääkin kun häpeävät mennä kerjäämään leipää ja ruokaa jonoista. Miksi emme pidä vähäosaisista ja opiskelijoista parempaa huolta, kun rahaa kerran on? Se ei olisi päättäjien rahoista eikä leivästä pois jos he antaisivat ihmisarvoisen elämän köyhällekin.

    Äänestä

kyseessä ei ole KELAn asumistuki, vaan yleinen asumistuki, joka määrittyy asumitukilain kautta. Turha siinä on Kelan laskuria syyttää, ihan se laskee lain mukaan.

Äänestä

Pienituloisilla on huomattavasti keskituloisia kevyempi verotus, eli juuri he hyötyvät bruttotulon käytöstä.

Jos yleistä asumistuen rajoja ja tasoa korotetaan, nousevat vuokrat samassa suhteessa sillä kenenkään ei kannata tarjota asuntoa vuokralle halvemmalla kuin mitä asumistuen maksimimäärä on. Tuen korotuksen myötä vuokralaisellakin on varaa vuokrata taas vähän kalliimpi asunto, jolloin vuokrat taas nousevat. Tukien korotus nostaa vuokranantajien tuloja, ei vuokralaisten. Maksumiehiksi päätyvät ne tunnolliset työssäkävijät joilla on liikaa tuloja tukiin, mutta liian vähän omaan lainaan.

Äänestä

Kelan asumistuen neliörajoissa pitäisi olla tapauskohtaista joustoa. Esim. 3 -henkisen perheen hyväksyttävät maksimineliöt ovat reilu 70 m2. Noihin neliöihin mahtuu kolmio, joka hyvin riittääkin vanhemmat 1 lapsi -perheelle (vanhemmille 1 mh, lapselle oma huone). Mutta entä yksinhuoltajaperhe jossa kaksi teini-ikäistä lasta, kyllä he molemmat haluavat oman huoneen ja sitten huoltaja nukkuu olohuoneessa.
Minä ja kaksi teiniäni asumme neliössä 91,5 m2, koska en halua asua ahtaasti. Pienipalkkaisena yksinhuoltaja saan asumistukea vain nimellisen summan. Nettotulot n.1100 €, vuokra 800 €. Tiukkaa on.
Aivan naurettava oli tämä hallituksen köyhyyspaketti (nimensä veroinen!!!) jossa esim yksinhuoltajien elatustukea nostettiin PERÄTI 6 EUROA KUUSSA! Voi pojat, tuolla summalla ei saa edes kahta kiloa jauhelihaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olisi jo kirjoitti:

aika saada se vastaamaan hakijoiden todellisia kuluja ja tuloja.
Kelan laskuri laskee asumistuen bruttotulojen mukaan, vaikka sen pitäisi laskea ne kaiken järjen mukaan NETTOTULOJEN MUKAAN.
Tämä epäkohta olisi hyvä vaaliteema eri puolueille. Nyt joutuvat matalapalkka-alaiset työntekijät todella ahtaalle, puhumattakaan työttömistä, sairaista ja pienituloisista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu