Tautien leviäminen+hoitovälineet

Voivatko akvaariokalojen taudit levitä akvaariosta toiseen hoitovälineiden, esim. lapon tai haavin mukana. Olen varmuuden vuoksi aina pessyt hoitovälineet kuumalla vedellä.
1108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Voivat periaatteessa levitä. Muista kuitenkin se, että akvaariovesi on muutenkin täynnä taudinaiheuttajabakteereja. Juju on siinä, että pidetään olosuhteet kaloille riittävän hyvinä, jotta ne pystyvät vastustamaan tauteja.

Bakteereja en pelkää, koska niitä kuitenkin on aina. Sen sijaan joidenkin loisten leviämistä yritän rajoittaa. Esimerkiksi pilkkutautisesta altaasta en veisi haavia tai vettä terveeseen akvaarioon. Tosin pilkkutautia mun kaloilla ei ole ollut noin kymmeneen vuoteen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiedonhaluinen kirjoitti:

Voivatko akvaariokalojen taudit levitä akvaariosta toiseen hoitovälineiden, esim. lapon tai haavin mukana. Olen varmuuden vuoksi aina pessyt hoitovälineet kuumalla vedellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu