Yritän

viidentoista vuoden kessuttelun jälkeen!!Tänään kolmas päivä menossa, mennyt 6 nikotiinipurkkaa ja rasiallinen sokeritonta sinistä mynthonia mut oon pysyny poissa tuolta parvekkeelta=) En tiedä mikä muhun iski silloin maanantai-aamuna, mutta yhtäkkiä päätin, et nyt loppui. Olis mulla Zyban-kuurikin ollut, siis resepti, mut en ole hakenut sitä. Ajattelin, et jossei näin onnistu niin sitten haen sen. Luulen kyllä että huomattavasti tässä helpottaa se fakta, että olen pitkällä sairaslomalla. Olis varmaan tosi paljon vaikeempaa yrittää lopettaa kun kävis töissä..
9542
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Rautaista tahtoa lopettamiseesi. Olen itsekkin kessutellut yli 20 vuotta ja viimeset pari oon miettiny lopettamista. Ens maanataina loppuu..zybanin avulla.

Äänestä
  • ...kovasti tsemppiä! Olen kuullut,että siitä Zybanista on ollu tosi monelle apua. Mä kun saan päähäni jotain, niin yleensä se onnistuu, katotaan,miten käy ilman lääkettä;)

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    ...kovasti tsemppiä! Olen kuullut,että siitä Zybanista on ollu tosi monelle apua. Mä kun saan päähäni jotain, niin yleensä se onnistuu, katotaan,miten käy ilman lääkettä;)

    lopetin noin kuukausi sitten 10 vuotta kestäneen tupakoinnin. ekan viikon käytin nikotiini laastaria ja sen jälkeen en mitään. toi eka viikko ilman nikotiiniä pahin,sen jälkeen ei ole tehnyt mieli melkein ollenkaan. allen carrinin kirja auttoi todella paljon tuossa lopetuksessa, koska ei tule enään ajateltua noita asiota samalla tavalla kun aina ennen. suosittelen lukemaan, se helpottaa taistelussa nikotiini riippuvuutta vastaan.

    Äänestä

paljon onnea sinulle :) koeta jaksaa, kyllä sä pystyt olemaan ilman tupakkaa, mikä on mulle todella vaikeeta.

Äänestä
  • nyt on jo torstai enkä ole sortunut, vaikka ennen poltin 20-30 röökiä päivässä,ihan joka paikassa jossa se oli mahdollista. Tää on ihan oudon helppoa vaikka välillä hengittelen syvään ja keuhkoissa tuntuu jotenkin vajaalta, että niinkuin jotain puuttuu;)Otin sen asenteen eilen,että elän hetken kerrallaan ja kuullostelen miltä tuntuu, mutta jos näin helppoa on tosiaan niin en tupakoihin koske(joita mulla on kaapissa)Jotenkin tuntuu, että jos niitä ei olisi siellä olemassa,olis vaikeampaa. Sori sekava vuodatus, mutta tämmöset on fiilikset;)

    Äänestä

  • alkup. kirjoitti:

    nyt on jo torstai enkä ole sortunut, vaikka ennen poltin 20-30 röökiä päivässä,ihan joka paikassa jossa se oli mahdollista. Tää on ihan oudon helppoa vaikka välillä hengittelen syvään ja keuhkoissa tuntuu jotenkin vajaalta, että niinkuin jotain puuttuu;)Otin sen asenteen eilen,että elän hetken kerrallaan ja kuullostelen miltä tuntuu, mutta jos näin helppoa on tosiaan niin en tupakoihin koske(joita mulla on kaapissa)Jotenkin tuntuu, että jos niitä ei olisi siellä olemassa,olis vaikeampaa. Sori sekava vuodatus, mutta tämmöset on fiilikset;)

    minä poltan päivässä n.rasian! onnea paljon onnea, minäkin yritän!

    Äänestä

  • annatähti kirjoitti:

    minä poltan päivässä n.rasian! onnea paljon onnea, minäkin yritän!

    ...että sitä tupakkaa on talossa,niin pystyn olemaan ilman!=)Jos sitäei olisiniin varmaan tekisi mieli paljon enemmän!

    Äänestä

Itse päätin myös hetken mielijohteesta lopettaa röökinpolton, kohta 4 kk mennyt. Tsemppiä, ekat pari-kolme viikkoa heräilin öisin aina samaan aikaan hiessä kylpien, mutta sekin loppui kuin seinään. Nyt ei ole edes nikkiksiä ollut kolmeen kuukauteen, eikä rööki käy kaikkina päivinä mielessäkään. Itse luulin, että duuniin mennessä ratkean, mutta päinvastoin, siellä riitti kun kävi ns. röökitauolla ulkona haukkaamassa pelkkää happea, toimii...
Parasta tässä on se tunne kun pystyy määräämään omat menonsa, rööki ei niitä määräile.

Tsemiä!

Äänestä

Kyllä sinä pystyt siihen.Itse olen ollut yli vuoden polttamatta.Samoin poikakaveri.Lopetettiin melkein päivälleen samaan aikaan.Minä en polttanut kuin sellaiset 7 vuotta,mutta poikakaveri reippaasti yli 10 vuotta.

Meillä polttaminen loppui siihen,että tupakka ei yksinkertaisesti maistunut enää.Ja tärkeää oli ajatella:Jos nyt sorrun polttamaan tupakan,ei siihen maailma kaadu.Sitten vaan alotetaan taas alusta.Ei tarvinnut kummankaan aloittaa alusta.

Poikaystävällä auttoi varmaan asiaa sekin,että hän oli lopettaessaan flunssassa,joten tupakka ei maistunut muutenkaan.Minä taas halusin aloittaa liikuntaharrastuksen,mikä vaati parempaa kuntoa.Ja sen takia täytyi lopettaa polttaminen.Mikä toimii kannustimena kenelläkin...Minä uskon,että kuka tahansa voi lopettaa,jos vaan tosiaan haluaa ja tekee töitä sen eteen.Vuoden jälkeen ei enää tulee mieleenkään polttaa.Paitsi joskus baarissa,ja sitä en ole täysin itseltäni kieltänyt,koska tiedän ettei se siihen kaadu.

Tsemppiä! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lopettaa kirjoitti:

viidentoista vuoden kessuttelun jälkeen!!Tänään kolmas päivä menossa, mennyt 6 nikotiinipurkkaa ja rasiallinen sokeritonta sinistä mynthonia mut oon pysyny poissa tuolta parvekkeelta=) En tiedä mikä muhun iski silloin maanantai-aamuna, mutta yhtäkkiä päätin, et nyt loppui. Olis mulla Zyban-kuurikin ollut, siis resepti, mut en ole hakenut sitä. Ajattelin, et jossei näin onnistu niin sitten haen sen. Luulen kyllä että huomattavasti tässä helpottaa se fakta, että olen pitkällä sairaslomalla. Olis varmaan tosi paljon vaikeempaa yrittää lopettaa kun kävis töissä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu