Pystökaffe

Kuinks kaua pystökaffe o olluna raum toril? Mist vuarest alkae? Sama pitäj?
111879
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

millo se oikke aukke aamust, mihi aikka?

Äänestä

mut Rauman murre on kamalaa, ihan kuin ihmiset ei osais sanua sanoja loppuun asti.

Äänestä
  • Rauman rajalle tullessa tienvarressa toivotetaan "Ol niingon gotonas" ja lähtiessä kaupungista ulospäin rajakyltissä lukee "Luanikast reissu". Sinunkaupat raumalainen voi tehdä sanomalla: "San snää mnuu snuuks, snuuks mnääki snuu sano."

    Äänestä

Hei nuarmuar!En osaa sanoa mistä lähtien se on torilla ollut,mutta sen voin kertoa ,että hyvää kahvia ja palvelua sieltä saa.Arkisin aamusta aukeen vissiin viiden kieppeillä.

Äänestä

Perinne on niin vanha, etteivät oikein raumalaisetkaan tiedä varmasti kertoa pystökaffen historiaa. Vanhat valokuvat kertovat, että kahvikojuja oli torilla ainakin 1930-luvulla.

Äänestä
  • Rauman murre ja kieli on nerokas. Asiat menee eteenpäin vähemmällä kirjainmäärällä. Gyl näi o.

    Äänestä

onk joku olllu raumalla, perussa?

Äänestä

Olin joskus 70-luvulla töissä yhdessä niistä kojuista.Työpäivä alkoi ainakin silloin neljältä,siihen aikaan jo riitti kaffen juojia.Mukava työpaikka, aika kului kuin siivillä kello kahteen jolloin tori suljettiin.

En tiedä montako kioskia siellä on nykyisin,silloin niitä oli kolme.

Äänestä
  • Jännä juttu. Meillä on lehtikuva (taisi olla 1930-luvulta) jossa seisoo kolme kuperakattoista kioskia. Se lehtikuva on kiinnitettynä yhteen kuperakattoiseen, vaaleankeltaiseen kioskiin joka on nykyään meidän metsässä. Meillä on siis suht. vanhaa rakennusperinnettä metsässä. :)

    Äänestä

  • Päätä sinäkin päiväsi K-kaupan kahvilla.

    Äänestä

Ei enää ol toril ko räkänokkassi pojan klopei, päiväst toisse ne ylilihava lkopi kyttä toril.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


nuarmuar kirjoitti:

Kuinks kaua pystökaffe o olluna raum toril? Mist vuarest alkae? Sama pitäj?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu