lähes joka päivä lukee lehdissä juttua haavoitetuista eläimistä, eivätkö suomalaiset enää osaa ampua.
suomalaiset eivät osaa enää ampua
-----------------
7694
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ennenkään.Joku aamu sitten radion 50v. sitten ohjelmassa kuultua:Vasikkaa ammuttiin sorsana vasikka jouduttiin lopettamaan.Nyt sentään niitä ei ole maalla joka paikassa sorsana ammuttavaksi.Mitähän kaikkea on ammuttu ja minä olisi kiva tutkimus aihe!Voi vain kuvitella rauhoitettujen ja haavoitettujen määrää.Puhutaan tuotantoeläinten oloista mutta saavat sentään kitumatta kuolla.Täälläkin päin taas karhua vain haavoitettu.Noutavat koirat pakolliseksi vesille!Tutulla koti ja näyttelykoirana noutajia on ollut käyttökokeessa ja juuri haavakkojen takia antaisi lainaan mielellään.On kuullut miten jollakin koira kuollut ja ilman sitä jäi linnut saamatta.
Suomessa löytyy ampumataidoltaan huonoja, hyvviä ja erinomaisia ampujia ja kaikkea noiden väliltä. Ei vissiin lueta samoja lehtiä, kun minä en ole tuollaisia artikkeleja nähnyt lehdissä kovinkaan usein. Haavakon tekeminen on ehkäpä helpoin asia, joka onnistuu myös ampumataidoltaan hyvällekin ampujalle. Huono ampujahan ampuu kokonaan ohi, mikä on parempi juttu, kuin huono osuma. Niin taikka näin mutta niin kauan kuin ammutaan, tulee olemaan myös noita huonoja osumia, vaikka niitä aina kaikin keinoin koitetaan välttää, katsos kun aina täydellistä laukausta ei ole keksitty. Mitä enenmän ampuu sen lähempänä on se "paskalaukaus" kaikilla.
vai ei enää osaa ampua......suomessa on ampumisen harrastaminen suhteellisen iso!!!!!!!!
olemme juoppoja ja haluamme vain pitää hauskaa ja rellestää jne..
Osaavat suomalaiset keskivertoa paremmin ellei parhaiten maailmassa ampua, mutta kaluston ja kaliibereiden suhteen suomalaisilla on paha asennevamma.
Lähes kaikkea halutaan ampua sillä, joka vähiten potkii tai pamahtaa. Myöskin taloudellisuutta ajatellaan asioissa, missä voi olla kyseessä ihmishenki tai eläimen turha kärsimys.
Asiaan liittymättä optiikan suhteen asenteet ovat täysin hukassa, kuten uusimman REKYYLIn pääkirjoituksessa todetaan,
,
?????????????????????????????????????