Meidän ihana pieni heinäkuussa syntynyt punaposkinen rinsessa tarvitsisi nimen! Toki olemme sitä paljon miettineet, mutta ajattelimme, jos täältä saisi lisää hyviä ideoita!
Isommat sisarukset ovat Eeli 6v ja Aava 3v ja hiukan samantyyppinen nimi on hakusessa. Eli vokaali alkuinen, ei kuitenkaan e tai a, suhteellisen lyhyt nimi, max 5 kirjainta! Iida tai Iina ei miellytä, ei myöskään Ulla... Oonaa on harkittu.
Toiseksi nimeksi tulee luultavasti Tuuli Kirsikka. Laittakaapas hyviä ideoita!
Isommat sisarukset ovat Eeli 6v ja Aava 3v ja hiukan samantyyppinen nimi on hakusessa. Eli vokaali alkuinen, ei kuitenkaan e tai a, suhteellisen lyhyt nimi, max 5 kirjainta! Iida tai Iina ei miellytä, ei myöskään Ulla... Oonaa on harkittu.
Toiseksi nimeksi tulee luultavasti Tuuli Kirsikka. Laittakaapas hyviä ideoita!
Vastaukset 18
Vanhimmat
,,,,,
hyviä ideoita ;)
typykälle nimeksi:
Iija/Iia
Iira
Iisa tai Iita
Tuo edellä ehdotettu Iitu olis hieno kanssa. Mites Iidu, Iiu, Iinu, Iisu/Issu?
Toiset nimet: Tuuli Kirsikka kuulostaa tosi kivalta! :)
Iisa olisi kiva nimi.
ilona :) nätti nimi ja alkaa vokaalilla.
Usva, Unna, Isla, Iida, Oodi, Inka, Inga, Iiris, Opri, Outi, Ulpu
Iida
Kivoja nimiä on tullut! Iisa varsinkin pitää laittaa harkintaan! Huomattavasti parempi kuin Iida tai Iina!
Iita, Iitu yms eivät ole mieleemme. Islasta taas tulee väistämättä mieleen hevonen...
Ulpu yms eivät myöskään... Oodi on jo ihan liian erikoinen.
Ilona ja Inka ovat todella kauniita, mutta mieheni siskon tyttärien nimet!:)
Iisa ja Oona ehkä nyt vahvimmilla. Laittakaa vain lisää nimiä, jos löytyy! Kaikkein mieluiten 2 vokaalia alussa:) Ja mitä mieltä olette, Iisa vai Oona kauniimpi?
Jos nimien ei välttämättä tarvitse ALKAA pitkällä vokaalilla, niin ehdotan: Eeva, Eevi, Jaana, Juudit, Juuli, Kaari, Kiia, Kiira, Klaara, Leea, Liia, Liina, Liisa, Liisi, Lyydi, Lyyli, Maari, Meeri, Miia, Miila, Miina, Niina, Noora, Riia, Riitta, Reetta, Saana, Saara, Seela, Siina, Siiri, Tiia, Tiila, Tiina, Tyyne, Tyyni ja Veera.
Ehdolla olevista nimistä Iisa on minusta Oonaa kauniimpi. Onakin menettelee kyllä, mutta yhdellä O:lla kirjoitettuna. Onko Viivi sinun oikea nimesi? Jos ei ole, niin senhän voi panna lapselle nimeksi?
Iisa on kauniimpi kuin Oona,vähemmän loppuun kulutettu. Toki Oonakin on ihan nätti vaihtoehto,todella yleinen vain.
Mitenkä olisi (jo aiemminkin mainittu) Iiris? :]
monin verroin enemmän. =)
porukkaanne Iiris sopisi todella nätisti.
Entäs pidättekö nimistä Unna, Uuda, Usva, Ilmi, Impi, Iisa, Isla, Inka?
Entä Oosa tai Åsa?
(taikka ihan Roosa tai Ruusa tai Ruusu)
Eeli, Aava ja Oosa?
Entä Oivi, Oili, Ira, Iira?
Keksin jotain omasta päästä..
Uula, Iila, Yyva, Uuna, Oida, Ooda,
Oise, Oive, Oini, Ouna, Oovi, Iivi, Uuvi, Uusa,
Uuse, Iise, Oile, Iise..
Jos käy vain yksi vokaali alussa, niin
Ilse, Ilsi, Impi, Irma, Irja, Irje, Ilvi, Ilve, Ilma, Inna?
Usva, Utta, Usma, Uske, Usve, Ulla, Unna, Unne, Uni?
Eipä noita vaihtoehtoja kovin paljoa ole,
kun vokaaleista jäljellä vain i, o, u, y, ä ja ö
ja "vokaalinimiä" yleensä vain i-, o- ja u-vokaaleista.
Entä jos kuitenkin konsonanttialkuinen?
Leea, Meea, Neea, Reea, Teea?
Lila? Lumi? Viola? Seela? Neela? Taimi? Louna?
Lauha? Rauha? Ilta? Tiuku? Tuike? Liisi? Liina?
Jos muutkin kirjaimet käy:
Aura, Eeva, Ainu? Alisa? Aliisa? Alissa? Eila? Aila? Aina?
Piditkö mistään?
Saana, Eeva, Noora, Kiira, Neea....
Eedit?? vai onko liina ruotsinkielinen??
Neea, Miisa, Neela...
Pars olisi mielestäni: Eeli, Aava ja Neea
Molemmat Oona ja Iisa kauniita, Oona kuitenkin parempi.
Eeli, Aava ja ...
Elle
Edla
Juuli
Odessa
Iiris
Lyydia
Meidän rinsessasta tulee sitten Oona Tuuli Kirsikka vajaan viikon päästä. Oonan ja Iisan välillä oli kova kisa, mutta Oonaan kuitenkin päädyttiin. Mahdolliselle seuraavalle onkin sitten nimi valmiina: Iisa tai Iiro:)
Kiitos kaikille erittäin hyvistä ehdotuksista!