eivätkä tojo- terot keksi siitä oikein mitään kunnollista haukuttavaa? Ainoat kaksi pointtia ovat tilat ja ulkonäkö... Tilatkin ovat riitävät ja ulkonäkö... fantastinen
Harmittaako,kun 407 on loistava auto
Jellonamies
605766
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 60
Vanhimmat
Koska ostin juurin uudenkarhean vectra wagonin 2.2 koneella ja automaatilla! Ottaako päähän?
En koskaan pistäisi rahaa fransmannin autoon, ainoastaan saksalainen ta ruotsalainen premium-merkki kelpaa minulle.
Onko OPEL sun mielestä saksalainen PREMIUM auto?? Tiedätkö mitä eroa on suomalaisella sokealla ja saksalaisella sokealla? jos et,niin suomessa sokeat tekee harjoja saksassa OPELeita
että ford ei olisi maailman paskin auto.
Minusta on ihan hyvä että opeleita myydään, onhan väärin antaa hölöjen pitää rahansa.
kaksi Opelia. Nimittäin ensimmäinen ja viimeinen. Nyt ajelen 407:lla,tämä riittänee konmmentiksi
Onneksi 406 on vielä sen verran hyvässä kunnossa ettei sitä pariin vuoteen tarvitse vaihtaa uuteen joten ehtii odottaa tulisiko markkinoille sellainen malli johon tuon voisi vaihtaa.
407 oli melkoinen pettymys: kaksi metriä ammottavaa keulaa jolle sisätilat uhrattiin ja farmarin perä on keskeltä kattoa saranoituine luukkuineen aivan uskomaton suunnittelumoka.
Jos ranskalaisissa haluaa pysyä pitää odottaa uutta lagunaa joka ainakin kuvissa näyttää todella upealta. C5 ei valitettavasti kiinnosta uutena mutta toinen vaihtoehto olisi ostaa sellainen vähän käytettynä kun hinnasta on kadonnut 30-40%
Itse vaihdoin 406 GRW:n 407 Sedaniin ja peräkontti on ainoa asia missä 407 on pienempi kuin 406. Sisätilat ovat ihan saman kokoiset.
kaikki autothan muuttuvat vanhana Opeleiksi. Joten on aivan sama minkä ostaa, ja jos kauan pitää on lopulta onnellinen Opelin omistaja.
tehdä edes kortonkeja.
varmaan on miettinyt, kun vaihtaa nykyisen ranskalaisvalmisteisen paskansa kunnon saksalaiseen laatuautoon. No, johtaahan se kyllä sarjaa mutta kyllä se Räikkösen peli parempi on!
"mutta kyllä se Räikkösen peli parempi on! "
Kimihän joutuu tämän tästä kimittään ja selittään kun saksmannin tekniikka pettää!
...kunhan se vain kestäisi maaliin asti... -milloin leviää kone milloin pettää jokin muu paikkaa, että se siitä saksalaisesta kestävyydestä!
näinkään ole. Johan se tojotakin räpiköi kimistä pisteissä ohi, mikä on F1 piste järjestys. rellu, ferrari, mersu. Laatu järjestys näkyy tässä.
suomalainen mestari luultavasti Räikkönen tai Kovalainen. Kumpikaan ei aja sinun merkilläsi. Tuntuu että ranskalainen merkki jatkaa voitto kulkua suomalaisen ohjaamana. Ei voita Alonso enää mestaruutta ensi vuonna.
mihin sinä kortsuja tarvit HOMO
tar vittu.
Montako niitä on palanut kesän aikana? Kohta talvi tulee ja pösö paloja roihua harva se päivä ja yö jossain päin suomea, kuten viime talvenakin.
Muutaman sadan kilometrin ajokokemuksen jälkeen jäin kyllä kaipaamaan hieman tunnokkaampaa ohjausta.
vittu mikä kusipää!!! ONKO OOPELI PRERIUM AUTO. OPELIA PASKEMPA AUTOA EI VOI OLLA. painuka vitun tojo ja opeli miehet. näkyyhän se että näillä kusipäillä ei ole varaa pösöihin! otetanko vivat vectra vs 407. opeli on 1 km pösön takana. ei tollaista paska opelia kehta ajella. mielummin kävelisin ku ajaisin corollala ja vectralla. viellä yksi juttu. opeli on ehdottomasti poistetava liikentestä. =)))))))))))))))))))))
pitänyt opetella kirjoittamaan siellä apukoulussa.
Mikähän jälkeen jäänyt vajaa tuokin???
Puusta äskettäin pudonnut alkuihminen varmaan.
mutta miks se sitten aina häviää kaikissa testeissä niille tojotoille? sitä mä vaan...
Eiks niitä sitten saa tarpeeks vai mikä on syynä kun niitä ei kumminkaan juuri rekisteröidä?
sanoisinpa, että syynä ovat juuri ihmisten ennakkoluulot ranskiksia kohtaan -monet ovat kuulleet essonbaarienpoikien / kummin kaiman tuttujen juttuja, joissa niitä usein syyttä, suotta mollataan...
kannattaisi muuten käydä joskus ihan piruuttaan koeajamassa uusi 407 -saatat jopa iloisesti yllättyä sen ajo-ominaisuuksista ja elegantista muotoilusta!
itse kävin tammikuussa koeajamassa uuden feislift vekkulin (=Vectra)ja tämän 407 pökötin -molemmat vaikuttivat kelpo peleiltä, mutta niin siinä vain kävi että silloinen Primera P12 vm -03 vaihtui uuteen 407 SW:hen
et sitä täällä huutelisi. Ja totuudenhan me tiedämme molemmat.
tätä keskustelun tasoa. Eiköhän jokainen aja sillä automerkillä, jonka on itselleen mieleiseksi havainnut. Minäkin olen tyytyväinen 407:aani, mutta enpä paljon viitsi muiden autoja mollata!
Kyllä aikuiset miehet sitten jaksaa ylittää itsensä kun autoista vaahdotaan. Onneksi olkoon älykääpiöt. Olette oiva todiste siitä, ettei ihmiskunnalla ole toivoakaan. Kovinkaan kauas ei olla päästy Lascauxin luolamiehestä. Se auto josta vaahtoatte, kuten myös se auto jota haukutte sisältää todenäköisesti enemmän älyä kuin mitä te kaikki omaatte yhdessä. Surullista mutta samalla viihdyttävää hieman anarkistisella tavlla.
itkeäkkö vai nauraa näille teidän jutuillenne.
Nahistelette autojenne paremmuudesta kuin naperot hiekkalaatikolla konsanaan.
Jos auto on teille noinkin tärkeä asia maailmassa niin en voi muuta kun sääliä teitä.
Ittellä on perheessä saksalainen ja ranskalainen auto.Kummissakin on hyvät ja huonot puolensa.
AUTO ON VAIN KULKUVÄLINE.
Auto siis VAIN kulkuväline.
Suomalaisen keskipalkka lienee jotain vähän yli 30.000€, josta verottaja vie lähes puolet. Tavallinen perheauto maksaa ainakin saman verran.
Normaali duunari joutuu siis tekemään 2 vuotta töitä sen auton eteen.
Auto on toiseksi kallein "pakollinen" hankinta talon jälkeen, ja jos ottaa vielä huomioon, että auton kestoikä on huomattavasti taloa lyhyempi ja sen ylläpitokulut usein suuremmat, tulee se tosiseikka eteen, että
AUTO ON KALLIIMPI KUIN TALO!
Ja sinä sanot, että se on VAIN KULKUVÄLINE??????
Vaikka olenkin samaa mietä kanssasi tuosta nahistelusta, ymmärrän silti hyvin miksi auto herättää niin paljon tunteita, kateutta ensisijaisesti.
"Normaali" duunari saa tehdä hieman enemmän kun kaksi vuotta tuon rahan(30te)eteen!
"AUTO ON KALLIIMPI KUIN TALO" so what?! Riippuu kuule aika paljolti paljonko siihen vekottimeen upotat rahaa.On monen hintaisia autoja...
Mulle ainakin PERHE JA JÄLKIKASVU ovat HELVETINPALJON TÄRKEÄMPIÄ kuin joku talo tai autonruppana.
Ja auto on muuten vaan kulkuväline.
Laskin sen 2 vuotta teoreettisena arvona, eli jos kaiken tienatun rahan sijoittaisi autoon. Käytäntö on tietysti toinen.
Asioiden tärkeydestähän en puhunut mitään, eli en ymmärrä tässä yhteydessä tuota perhe-juttua.
Autoja on monen hintaisia, vaan kuka haluaa 15 vuotiaan auton, vaikka se ostettaessa halpa olisikin? Käyttökustannukset ovat monesti paljon suuremmat kuin uudella autolla, puhumattakaan niistä korjauskustannuksista ja työmääristä, joita siihen kuluu...
Ja auto ei muuten ole vaan kulkuväline. Se on
- veroapaja
- harraste
- ISO hankinta
- välttämätön
- bisnes
- edustusväline
- työväline
- ...keksi itse lisää
Oli minullakin yksi Pösö - ensimmäinen ja viimeinen. Ei tule enää sitä merkkiä tähän taloon.
Eipä silti, kyllähän monet tykkää rassata autojaan kaiken vapaa-ajan, se menee ikään kuin harrasteesta - ja harrasteethan maksaa, ei siinä mitään. Meikäläinen vaan tykkää enempi ajaa autolla eikä korjailla sitä jatkuvasti.
tykkäävät rassata Opelia!
Se on juuri noin. Itselle selvisi aikoinaan kantapään kautta missä ne laadukkaasti tehdyt autot on kotoisin. Joita ei tarvii olla korjailemassa alvariinsa "nyrkit paskassa".
Tietämättömille valistusta, ne tulevat japanista Toyota etunenässä, valitettavasti.
euroopassa että saadaan vietyä laatua japaniin. ei taida tulla japanista yhtään tojotaa eurooppaan, ikävä kyllä. Mutta en siirry tojotaan enää toista kertaa. kohtahan nekin tehdään venäjällä ja sulautetaan ladaan. Uusi nimikin on kuulema korlata. tarkoititko että täältä se laatu tulee, ehe ehe. Tojotalta ei tule kun paskaa tuutin täydeltä. Kokemusta löytyy ihan riittävästi tojotista. miten se on yaris, ranska. avensis, englnti, korolla toistaiseksi turkista, Lexuksen valmistus siirtymässä joko ranskaan tai englantiin. mistä meinaat sen japski himmelin hankkia. lue lehtiä ennen kun tulet esittämään tietämättömyyttäsi tänne oikeitten AUTOJEN sivuille. sinulle tuli kirjoitus virhe kun kirjoitit alvariinsa, siihen piti tulla luultavasti avensista.
Ei tarvii enää mitään lisätä.
Suuri pelko onkin että Japanilaisten laadukkaasti valmistetut autot repsahtaa samaan rupusakkiin näiden jumbomerkien pösö, sitikka ja voorti. Tosin en kyllä usko niin alas rupsahtavan "ikimaailmassa".
Japanilaisten tuotanto systeemit auton valmistuksessa on ollu kiistattomasti kaikkien tutkimusten mukaan ylivoimaisia. Siihen on eurooppalaiset autotehtaat pyrkineet vuosikausia, oikein pääjohtajien lausumana esim. pösön § sitikan. Tulosta vaan ei näy tulevan niin kuin toistuvista testi tuloksissta nähdään. Hajovat ensimmäiset trokarit portista ulos ajettaessa niin kuin minulle on käynyt, uusi auto.
Uskon muuten vaikka Hertta sarja nimisen lehden autojen ominaisuuksista tekemään tutkimukseen enemmän kuin täällä mölyävien psykojen mölinöihin.
jo vain jaappanilaiset ovat ahkeraa ja työteliästä kansaa, joille on kunniatehtävä tehdä työnsä kunnolla -lähes lomia pitämättä
vielä kun he oppisivat laittamaan samaan "viattomaan" pakettiin (=autoon) myös ajo-ominaisuudet ja hyvän ulkonäön! ;)
mutta tarkoittaako "vielä kun he oppisivat laittamaan samaan "viattomaan" pakettiin (=autoon) myös ajo-ominaisuudet ja hyvän ulkonäön! ;)" että "vielä kuin he oppisivat tekemään auton"?
keppikirjaintasolla. Teidän iässännehän autot ostetaan lelukaupasta. Taisit saada Opelisi "Machbox-mallistosta".
Ei voi kuin nauraa taas ja ihmetellä näitä puheita. Jos unohdamme Rolls Roycet, Porschet, Ferrarit jne. on olemassa vain kaksi ns. premium-luokan autoa: Mercedes-Benz ja BMW. Audia yritetään tähän kaksikon väliin laittaa, mutta se on munattoman miehen auto, jolla ei riitä kanttia myöntää omat mielihalut. Mersun ja Toyotan vertailu saa aina minut hyvälle tuulelle, koska en voi olla kuvittelematta sitä karvalakki päässä remuavaa junttia, joka vielä uskoo Toyotan olevan ns. premium. Se on tunne ei järki (vanhat Jaguarit). Mersulta on lähtöisin mm.ABS-jarrut, jotka tänään löytyy lähes kaikista autoista. Uusimmassa E-sarjasta poistettiin ei niin luotettava sähköhilavitkutinjarru, mutta uskompa jonkun insinöörin kiivaasti miettivän mikä meni pieleen. Ja hyvä niin. Ei ne ABS-jarrutkaan syntyneet ilman kasvukipuja.
Eli tämä merkkikysymys on nyt selvä. Kun aletaan puhua automalleista, hinnasta ja mieltymyksistä ei mikään automerkki ole ylitse muiden. Ajaisin mieluummin Golfilla kuin A-sarjalaisella. Olen myös ajanut Peugeot 407 ja pidin siitä todella paljon. Ranskalaisia autoja morkataan liikaa ja lähes aina kokemukset perustuu 80 tai 90-luvun alun autoihin tyyliin ostin persaukisena parintonnin pösön kortin saatuani, se ei toiminut...
Autotesteissä on olemassa tietty linja esimerkiksi millainen on "oikea" ohjaustunto, missä lasinnostimen katkaisijat saavat sijaita ja jne. Itse olen Mersun kanssa tullut erinomaisesti toimeen ns. yksiviiksisen kanssa, josta ohjataan jos jotakin toimintoa - ei liikaa älyä vaadittu laite, mutta tuulilasin koeajajien mielestä se on vääränlainen viiksi. Höh. Elikäs omat mieltymykset kunniaan.
Peugeot 407 ei ole suunniteltu 4 hengen perheelle, vaan se on segmentoitu 2 hengen kotitalouksia silmälläpitäen. Tehtaan mukaan ajatus on ollut parisknissa, joiden lapset ovat jo maailmalla (ei siis käyttöä takapenkille), mutta halukkuutta saada ison auton mukavuutta. Siis 607 etupenkki fiilis pienmmässä paketissa. Loistavaa rohkeutta olla erilainen. Kuitenkin lehdistö ei tätä faktaa myönnä, vaan haukkuu takatilat lyttyyn, vaikkei siellä pidäkään olla liikaa tilaa. Ja isommat takatilat siinä oli kuin Mersussani, eli riittää kyllä. Ranskalaisten autojen suurin heikkous on arvonalentuminen, jolle on monta syytä mm. ennakkoluulot, käytettyjen autojen myynnin hajaantuminen jne. Mutta sehän tietää vain hyvää vähän käytettyä harkitsevalle.
Siinä vähän vuodatusta osaltani. Niin ja ei kai se Toyotakaan sen huonompi ole jos siitä tykkää.
ihan oikeata asiaa, itse olen samaa mieltä kanssasi autoista kinaamisessa, jos joku on hankkinut itsensä mielestä hyvän auton niin ei sitä tarvitse mennä muille selittämään että millä autoilla muiden pitäisi ajaa. itse ajan vanhalla 605 pösöllä. ajettu yli 600000km, olen ihmetellyt myös tätä toisten merkkien haukkumista, pelkkien kuulopuheitten perusteella, omasta mielestä se auton kestävyys punnitaan kun on ajanut tarpeeksi paljon samalla autolla, itselläni ei ole myöskään ollut mersun kanssa ongelmia minkä omistin. Ei ole vielä tehty yhtään autoa missä ei voisi olla vikoja. Itsellenikin on joskus sattunut käsiini ongelma yksilöitä, mutta ei ollut pösössä eikä mersussa, olivat 70-80v mallisissa autoissa.
Mercedes-Benz on maailman vanhin automerkki.
Peugeot on toiseksi vanhin.
Itse pidän molemmista.
Mielenkiintoinen yhteensattuma.
..kirjoitus tällä palstalla pitkään aikaan. Onnittelut tästä!
keula suoja ennen kuin loppuu,ajan itse -05 astralla ja kyllä kelpaa 307 jälkeen ps (katsele tilastoja)
Tilastojen mukaan kaltaisesi kirjoitustaidottomat ja sivistymättömät ja heikosti lukutaitoiset ajavat ooppelilla.
Tämäkin kirjoituksesi oli kyllä suuria ponnistuksia vaativa suoritus. Koita nyt levätä välillä ja muista ottaa lääkkeesi.
Enpä ole tarvinnut reiluun 10 vuoteen PSA- tuotteilla ajellessani keulasuojaa. Kyllä sellainen autotaallissa on, mutta en yhteenkään omistamaani sitikkaan tai pösöön niitä ole paikoilleen laittanut... ja niitä PSA- autoja on ollut uutena ostettuna 5 kpl: tta; Xantia farkku, 406 sedan, 2 kpl: 406 GRW ja 407 sedan. Kilometrejä ajettuna niillä yhteensä 400000 ilman mainittavia vikoja.
anteeksi pösö on ainoo oikea kaltaisellsi sivistyneellä idiootille joka voi paikata kädettömyyttään huolto jonossa viisastelemalla
Sinulta tuo kirjoittelu ei oikein taida sujua. Mutta saat anteeksi ja otan osaa suruusi.
Ingman saa maidon maistumaan.
Opel saa muovinkin ruostumaan.
jokaisella on ristinsä
oroiqwe oqn oqowreoiqwroij ijrwqoijr oiqijwr oiqjwr oiqjialfkj oiakjfsaiosjfioa nasofasohifoiqhriouqh qqorqwoi qiowr oiqwno oiqhf qoifn oiq oiqjfr qoiwro qnwro ojwroijijijqwrqwiopr ooiw qiro q iqwo oqi oqi oiqiqjfjsdfopiqrpqowrpqoriqopå öl klkwlöka åpäöaök osjsfis jsflklsf PÖSÖ
varmaan ottaa ne tekarit suusta tai syödä se kuuma peruna ensin ennen kun yrittää kirjoittaa puheensa mukaan, tai sitten on kova tuuli kun huulet heluu.
asdlkjadjakljdkj kasjdaklsjdoiqjwr qiwjriqjr qiwjr jfksaf asjflkasjfklajsfijqrqpoiwrpwqo ioioie oieoi oi oi oi oi oi pepoqwep ipqw pep poqwepklajfaösf öasödaöds klaj lkasdpqwk owpotiouwetu ioejkljkdfj ijf oijAS OIJAFJAF AJF OIjijdf lkjf jdf jsfksjijvölksdösödffoorerkl HÖNÖKKI
olla Terolla vikaa, tai sitten Tojota jätti tielle.
vaikea yrittää samalla kirjoittaa kun äitylillä on imetys kesken. Teron on noin vaikea keskittyä kahteen asiaan saman aikaisesti, no kohta on päikkärien aika.
qwertyuiopå^¨äsdfghjklöä'*>
kun joutuu kuskaamaan työkaveria jatkuvasti korjaamolle kun se "upea 407" on taas hoidossa
että köyhän ainoo huvitus on hyvä mielikuvitus. Tokihan 407:kin käytetään määräaikaishuolloissa, siis silloin saat tarjota kyydit kaverillesi. Muina aikoina kaverisi nauttii oman 407:n loistavista ajo-ominaisuuksista ;0)
Miten se nyt harmittaisi? Jos alkaisi harmittaa niin menisin ja ostaisin, sillähän se harmi poistuisi. Eikös niitä ihan vapaasti sentään kaupasta saa jos mieli alkaa tehdä?
Muuten hyvä mutta mä en kestänyt sitä helinää ja räminää mökkitietä ajaessa. Kuoppainen hiekkatie taisi olla vähän liikaa.
Osta opel, niin räminät ja kolinat loppuu heti. Saksalainen luonne ei anna periksi tehdä sutta!
UP!UP!