Kertokaa joku asiaa tunteva mistä saisi kätevästi tietoa S 60:n tehtävistä huolloista? Itsellä vm. -01 ja ajettu 62 tonnia eli seuraava huolto 70 tonnin kohdalla ja olisi mukava saada tietää mitä ko. huollossa tehdään? Onko olemassa sivustoa tms. mistä tietoa saisi? Kiitos jo etukäteen..
Volvo S 60:n huollot
Infoa kehiin
61751
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos sinulla on edellisen huollon ruksilista/pöytäkirja (Volvon lomake)niin siinähän näkynee ruksit muihinkin km määriin.
Mä kävin pyytämässä autosalvasta huoltojen pöytäkirjan, mistä näki mitä mihinkin huoltoon kuuluu.
Ootko nyt aivan varma tuosta 70tkm huollosta!
Ainaski vm2002 huollot menee 20tkm välein eli 20,40,60,80tkm...
Toki voihan sen huollattaa eri tahdissakin.
Ensimmäinen huolto ratkaisee. Voi olla, että jo 10tkm on tehty eka huolto ja sen jälkeen kahdenkympin välein. Pitäisi kyllä huoltokirjasta löytyä merkinnät. Käytin juuri omani 100tkm huollossa. Hinta oli 140 €. Eli ei ollut merkkiliikkeessä. Pahimmillaan hinta on 330 €. Kova litra hinta öljylle.
Joo eka huolto on tehty 10 000 km:ssa ja sen jälkeen 20 tkm:n välein, mutta ei tunnu olevan kellään tietoa siitä mitä kussakin huollossa tehdään...vois nimittäin jotain tehdä itsekkin ettei tartte esim. maksaa raitisilmasuodattimen vaihdosta kymmeniä euroja.
..samanlainen. Vuosi sitten ostin 72tkm ajettuna. 80tkm:n huollossa vaihtoivat merkkihuollossa mm. jakohihnan. Vaikka vaihtoväli on 160tkm tai 4vuotta. Arvelin etten ota mitään riskejä.100tkm ja öljynvaihto huolto ja yksi polttimo. Nyt olen ajanut 33tkm ja en avaa konepeltiä ennen kuin on 120tkm, jos ei tarvii laittaa lasinpesunestettä. Siis 20tkm se huoltoväli on ja mulla on kyllä kaikki leimat merkkiliikkeestä, ei se kyllä viisasta välttämättä ole mutta....onpahan huoletonta ajella.