Tahtoisin tietää

kuinka moni on lähtenyt työelämään,kun se on mahd.jonkinverran eläkkeen rinnalla? Onko ollut ongelmia tulojen kanssa,siis ts.eläkelaitoksen taholta.Olen suunnitellut paluuta työelämään,onko mahdollista muuttaa eläke osaaikaiseksi ja mitäs jos työtä ei sitten oliskaan kattamaan puuttuvaa osaa.Onko kokemuksia kenelläkään näistä asioista?
3770
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

he kyllä neuvovat.Mutta älä ny hel...sitä osa-aikaiseks tee,herranjestas sentäs.Tee duunia pimeesti-tai maksa verot,ihan miten vaan.

Äänestä
  • Kiitos neuvoista.Olen saanut tehdä työtä joka vastaa koulutustani nyt tuon 40% ansaintarajan mukaisesti.Koska terveyteni on kohentunut ja pystyn tähän olen onnellisessa asemassa.Työssä saan tuntea taas olevani tärkeä ja saan olla toisten ihmisten kans tekemisissä.Yksinäisyys ja eristäytyminen ovat pahinta mitä tiedän.Elämä tuntuu nyt valoisalta ja nautin siitä.

    Äänestä

Täyden työkyvyttömyyseläkkeen saaja voi ansaita eläkkeellä ollessaan enintään 40 prosenttia eläkkeen perusteena olevasta palkasta tai työtulosta. Jos ansaitsee yli 40 %, mutta alle 60 %, niin eläke voidaan muuttaa osatyökyvyttömyyseläkkeeksi. Yli 60 % tuloilla eläkkeen maksaminen voidaan keskeyttää.
http://www.ilmarinen.fi/Production/fi/tietopankki/03_tietoa_elakkeensaajille/05_ansiotyo_elakkeen_rinnalla/03_kuntoutustuki_ja_tyokyvyttomyyselake/index.jsp

Kelan oppaassa (Eläkkeelle 2005 tai jotain sinne päin) lukee lisäksi vielä näin:
"Jos Kelan toistaiseksi myöntämää, täysimääräistä työkyvyttömyyseläkettä saava työllistyy siten, että hänen työtulonsa ovat vähintään 588,66 e/kk, hän voi jättää kansaneläkkeen lepäämään enintään viideksi vuodeksi. Edellytyksenä on kuitenkin, ettei hänen terveydentilansa ole olennaisesti parantunut. Palkan lisäksi hän saa Kelasta erityisvammaistuen suuruista tukea 336,33 e/kk kahdelta ensimmäiseltä vuodelta, jolloin eläke on jätetty lepäämään."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


työkyv.eläkkeellä kirjoitti:

kuinka moni on lähtenyt työelämään,kun se on mahd.jonkinverran eläkkeen rinnalla? Onko ollut ongelmia tulojen kanssa,siis ts.eläkelaitoksen taholta.Olen suunnitellut paluuta työelämään,onko mahdollista muuttaa eläke osaaikaiseksi ja mitäs jos työtä ei sitten oliskaan kattamaan puuttuvaa osaa.Onko kokemuksia kenelläkään näistä asioista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu