että vanhoillislestadiolaiset uskovat että vain he pelastuvat ja että vain he ovat oikeassa.
Jos näin on niin varoituksen sana.
Gal 1:6-9.
Pitääkö paikkansa?
7
972
Vastaukset
- Varmistus
opettavat SRK ja vl-puhujat. Pitää siis paikkansa.
- Aito_VL
En ole koskaan näin kuullut saarnattavan ja vuosikymmenet olen saanut niitä saarnoja kuulla.
- Höh
tuosta valehtelusta?
- Aito_VL
Höh kirjoitti:
tuosta valehtelusta?
Oletko minun kaksoisolento? Vai olemmeko kuulleet samat saarnat? Silloin on käynyt niin, että sinä olet tulkinnut ne saarnat aivan toisin kuin minä.
On saarnattu, että Pyhä Henki ei riitele itsensä kanssa ja se opettaa vain yhdellä tavalla. Meissä ei siis taida olla Pyhä Henki molemmissa? - sanoi
Aito_VL kirjoitti:
Oletko minun kaksoisolento? Vai olemmeko kuulleet samat saarnat? Silloin on käynyt niin, että sinä olet tulkinnut ne saarnat aivan toisin kuin minä.
On saarnattu, että Pyhä Henki ei riitele itsensä kanssa ja se opettaa vain yhdellä tavalla. Meissä ei siis taida olla Pyhä Henki molemmissa?Kotimaan haastattelussa tänä kesänä, että vain ne pelastuvat, jotka "uskovat niin kuin Raamatussa ja rauhanyhdistyksessä opetetaan".
- Nehän
sanoi kirjoitti:
Kotimaan haastattelussa tänä kesänä, että vain ne pelastuvat, jotka "uskovat niin kuin Raamatussa ja rauhanyhdistyksessä opetetaan".
sitten valehtelee, vain Aito VL puhuu totta.
Höh kirjoitti:
tuosta valehtelusta?
Vl-liikkeen kanta, sillä en epäviisasta uskoa jotain lehtien juttuja kysymättä asianosaisilta.
Jumala jokatapauksessa tietää mikä on totuus.
Valehteleeko joku sanoessaan ettei tehdä näin, vai puhuuko totta.Sen kummemin en itseäni vaivaa tällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle253130Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122279Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.712153Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1051929Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761623Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥411431Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta171354Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001285- 1141130
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151096