onko kellään kokemusta otsikon mukaisesta veneestä? ilmeisesti valmistettu 80-luvun loppupuolella. Lähinnä kiinnostaa miten pärjää kelissä. Onko pohjassa tarpeeksi kulmaa ja onko rakenne riittävän tukeva? Liukukynnys, tuuleennojaamistaipumus ym. kiinnostaa myös. Onko avotila itsetyhjenevä?
Muitakin vastaavan kokoisia cabiini- tai läpikuljettavia saa suositella. Vaatimukset veneen tulevaa käyttöä ajatellen ovat:
- ovella suljettava sisätila
- keulassa ovi tai luukku lastaamista varten
- itsetyhjenevä avotita(t)
- matala tai olematon liukukynnys (kovempaa keliä ajatellen)
- matkanopeus 15-20 solmua
- noin 10kE hintaluokka
Vene saa olla bensa tai diesel. Perä-, sisäperä- tai sisämoottori. Liukuva tai puoliliukuva. Kulutusksella ei suurta merkitystä.
Makuupaikkoja, toilettia, pentteriä yms. ei tarvitse vaan vene tulee puhtaasti yhteyskäyttöön. Yksinkertaisuus on valttia.
Tällä hetkellä syynin alla Ryds 510MC ja Belmar 575 CA. Ryds ehkä hivenen liian pieni ja Belmar turhan täyteen sisustettu.
seastar 600 cabin kokemuksia?
3
3593
Vastaukset
- yamarin...
tuotteet, 560, 580, 540 ovat yleensä laadullisesti parempitasoisia. Toki kaikki tuonajan veneet ovat yksilöitä, joten "surkeakin" alkuperäinen toteutus voi olla helmi jos asiallisesti kunnostettu.
- Tarmo
Moi,
Allekirjoittaneella -89 mallinen TG19 takahyttivene ja täyttää kaikki mainitsemasi ominaisuudet.
Pohjassa kulmaa perään asti senverran, että piti trailerin tuet säätää lähes yläasentoon. Kelissä kyllä kiittää pohjaa.
Liukukynnys olematon, en ole millään nopeudella joutunut ajamaan keula pystyssä, vaan hallitusti pysyy runko vedessä.
Tuuleennojaamiset vähäiset ja muuttuvat olemattomiksi runkotrimmeillä säädettäessä.
Moottorina tänä kesänä hankittu Mercury 60 efi.
Hintaluokka tälläisellä paketilla n. 14 000 €.
Onko kiinnostusta? - 551HT
syynättyjen listasta unohtui nuo yamarinin BC mallit ja TG:t. TG saisi tosin olla mieluummin 5000 tai 5900 mallia, missä on myös perässä pieni tila. Tai 6500, mut noissa hinta on yleensä jo haarukan ulkopuolella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642032Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899