Palasimme juuri SB:ltä. Meillä oli erittäin mukavaa sielä, kohde on mahtava jos tykkää ostella ja ottaa aurinkoa, SBhän on pelkästään turisteille rakennettu paikka joten hotelleja ja myyntikojuja riittää muotivaatteita on Diesiliä, Nikeä , adidista jne. tosin kaikki on kopioita. Ja ihmettelen itse sitä että kun moni on valittanut saaneensa mahataudin sieltä, ja kyllä sielä tervejärkikin sanoo sen jo että niistä pienistä epämääräisistä myyntikojuista ei kannata mitään ostaa, ottaa mitään hedelmiä mitä jotenkin kadulla myyjät tarjoavat tai syödä ravintoloissa kokopäivän pöydällä ollutta majoneesia (Monessa ravintolassa oli majoneesi purkit kokopäivän pöydällä lämpimässä. Ja mitä nyt ravintoloista niin itse pidimme National ja Iskar nimisistä ravintoloista, Toisinkuin Fenix nimisestä ravintolasta jossa muihin paikkoihin nähden palvelu oli surkee ja ruoka vähintään yhtä surkeaa. Ruoka on maassa halpaa ja hyvää. Burgasissa tuottee olivat ehkä piirun verran halvempia ja valikoimaa hieman enemmän kuin SBllä joten käymisen arvoinen paikka sekin. Ja tuntuu vähän ihmeelliseltä kun jotkut valittavat että paska maa jne. täälä ensin vähän mietitytti itsekin lähteä mutta nyt käyneenä voin todeta että uudestaan haluan mennä tuonne maahan vielä ja SBlle !
Sunny Beachista hieman
Sunny beach
61371
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ne puljut siinä kadulla on aivan syömäkelpoisia ja itseasiassa hyviä, ei niitä kannata pahemmin pelätä ellei tiedä että on heikkovatsainen. Ja ne majoneesit siellä pöydillä on myös täysin syömäkelpoisia sillä ne majoneesit mitä siellä tarjoillaan ei ole maitopohjaisia ja eivät sisällä mitään pilaantuvaa, samanlaisia kuin ketsupit yms. Mutta tämä on vain oma mielipiteeni ja aina pieni varovaisuus on tärkeää
"ne majoneesit mitä siellä tarjoillaan ei ole maitopohjaisia ja eivät sisällä mitään pilaantuvaa, samanlaisia kuin ketsupit yms."
Tähän sivuhuomautuksena, että aito majoneesi ei ole milloinkaan maitopohjainen tuote. Pääraaka-aineet ovat kananmunankeltuainen ja öljy, suolaa ja mausteita lisäämällä saadaan sitten eri makuvaihtoehtoja, esimerkiksi valkosipulin kera aiolia.
Kananmuna on helposti pilaantuva tuote ja myös salmonellan riski on raa'assa keltuaisessa suuri varsinkin Suomen ulkopuolella.
On sitten eri asia, mikäli majoneesiin sekoitetaan maitotuotteita, mutta silloin ei olekaan kyse aidosta majoneesista.
Palasin Sunny Beach:ltä eilen, ilman vatsatautia. Viikon aikana nautin mm. kanakebabia kojuista (majoneesin kanssa). Ja Fenix-ravintolassa söin viikon parhaan pitsan erinomaisen palvelun kera! Pari vuotta sitten nautin Fenixissä pippuripihviä parikin kertaa. Joten voi vain todeta, että mielipiteet vaihtelevat matkailijoilla oman mieltymyksen mukaan.
tuli, vaikka mitään ei ostettu kojuista,ei syöty majoneesia,ei jäätelöä eikä hedelmiä.Käsidesi käytössä aina ennen ruokailua.. Ei sitä voi aina tietää mistä sen vatsataudin saa,vaikka kuinka olisi varovainen. Onhan noita sairastettu suomessakin :( Tästä huolimatta meillä oli hauska ja rentouttava loma !!
..tuli ripuli toiseksi viimeisenä yönä.
Tosin järkeilin, että nestehukka (päivä hortoilua Burgasissa), ja ylensyönti (iso annos Kubanissa) ja päälle ylenjuonti, niin ei oo kumma jos on elimistö vähän sekaisin.
No mutta pari pilleriä nassuun ja seuraavana päivänä taas olin "pelikunnossa". :)
Mutta jos katoit niissä majoneeseissä ei ollut kananmunaakaan, ei mitään pilaantuvaa,
vinkkinä mahan toimivuuden kannalta on saada pikkuhiljaa niitä bakteereita jolloin vatsa tottuu niihin.