Asumistuki anomukseni hylättiin

Hakijako

Säästöjä on. Korkotulot n. 70 euroa/kk. Talo on oma. Kuitenkin omaisuuteni laskettiin tuottavan n. 650 euroa/kk. Tuloraja saatiin näin ylittymään ja tuli kielteinen päätös. Millä perusteella tuo 650 euroa tuottoa omaisuudestani on saatu. Omaisuuden todellinen tuotto 70 euroa/kk ainoastaan kuitenkin.

11

3213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jos on

      käteistä tilillä yli 2000€, ei saa asumistukea.

      • nyt....

        ...puhut ihan puppua !


      • EI todellakaan

        Kelalle tarvitse tiliotteita toimittaa.


    • säästöt

      (osan)ainakin jollain tavalla tuloksi! Minä sain muutama vuosi sitten vähän perintöä (korkeintaan 4000 euroa). Olin jo saanut asumistukea ja tiesin, että pitää käydä "päivittämässä". No sittenhän menetin koko asumistuen, koska heidän laskujensa mukaan tuloni ylittivät rajan. Nyt ne säästöt on syöty ja taas saan asumistukea.

    • lukea...

      ...se päätös, siinähän ne on perustelut ja laskennat esissä. Ja käy Kelan sivuilta katsomassa lisää.

      • Alkuperäinen.

        Näytti olleen niin että omaisuudessakin oli määritelty tietty raja, jonka ylittävältä osuudelta tuotoksi oli ilmoitettu 15%.

        Omaisuuteni ei kuitenkaan tuota 15%. Joten tempasi kela tämän 15% hatusta eli omista pykälistään ja sitten hylkäsi hakemukseni.


      • neiti...X
        Alkuperäinen. kirjoitti:

        Näytti olleen niin että omaisuudessakin oli määritelty tietty raja, jonka ylittävältä osuudelta tuotoksi oli ilmoitettu 15%.

        Omaisuuteni ei kuitenkaan tuota 15%. Joten tempasi kela tämän 15% hatusta eli omista pykälistään ja sitten hylkäsi hakemukseni.

        "Joten tempasi kela tämän 15% hatusta eli omista pykälistään..."

        Asumistukilaki 3 §:
        "...pysyviin kuukausituloihin luetaan ruokakuntaan kuuluvien henkilöiden yhteenlasketusta omaisuudesta viisitoista prosenttia jaettuna kahdellatoista siltä osin kuin se ylittää valtioneuvoston vuosittain ruokakunnan koon mukaan vahvistaman määrän..."

        Eipä se Kela itse noita pykäliä päätä vaan ainoastaan toteuttaa niitä käytännössä...


      • noin...
        Alkuperäinen. kirjoitti:

        Näytti olleen niin että omaisuudessakin oli määritelty tietty raja, jonka ylittävältä osuudelta tuotoksi oli ilmoitettu 15%.

        Omaisuuteni ei kuitenkaan tuota 15%. Joten tempasi kela tämän 15% hatusta eli omista pykälistään ja sitten hylkäsi hakemukseni.

        ...yksinkertainen, et mitään tukea tarvitse vaan palveluasunnon.


    • veronmaksajaaa

      Ei vittu näitä wannabe porvareita, kaikki sosiaalietuudet pitäisi saada. Nuo korkotulot jo kertookin ettet tarvitse asumistukea OMISTUSASUNTOON.

      Mene ihmeessä sossuun itkemään tilannettasi!

      • Tristar

        Että jos talo on oma, ja säästöjä on, mihin ihmeeseen sinä asumistukea haet?? Eikö se mene nyt niin että ne hakevat ja saavat jotka tarvitsevat, ja loput meistä käyttää palkkatulojaan ja säästöjään. Taivaan vallat, onko se raha siellä pankkitilillä käyttökiellossa vai??

        ***


    • tili tyhjäksi!käteistä saa olla vaikka kuinka paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1313
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      833
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      640
    4. 50
      567
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      481
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      454
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      149
      408
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      387
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      368
    Aihe