Tietäsikö

joku

mistä johtuu kun ryhmäruusuihini on tullut vaaleata härmää ja miten saan sen pois? Olen kasvattanut ruusuja liki 20 vuotta eikä aikaisemmin ole sellaista ilmennyt.
Laitoin keväällä ruusupenkin uuteen uskoon, vaihdoin uudet mullat ja istutin Europena merkkiset r-ruusut, aikaisemmin olin kasvattanut Nina weibul ruusuja.
Kysyisin vielä, voinko antaa lannoitetta tähän aikaan vuodesta, olisi paljon nuppuja aukeamatta?

1

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ellit

      Sitä en tiedä miksi, mutta joskus tulee todella kuivassa ja kuumassa,joskus taas kun on oikein märkää.Meillä oli viime kesänä ,mutta ei ole ollut tänä kesänä.Sumuttele niitä lehtiä vaikkapa mäntysuopavedellä,jos se vähän auttaisi.
      Kannattaa ottaa härmäiset lehdet tarkkaan pois syksyllä maasta, etteivät jää sinne levittämään niitä itiöitänsä.
      Ei enään tähän aikaan lannoitetta,nyt alkaa syyslannoitukset. Kyllä ne nuput aukeavat vielä silloinkin,vaikka olisi hallakin käynyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      108
      6917
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4431
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3826
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3522
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3508
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      188
      3455
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2959
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2664
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      46
      2501
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1884
    Aihe