tarvitseeko olla välttämättä poliisikoulun käynyt?Käykö muu koulutustausta?
Mikä on poliisitutkijan
koulutus
103742
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei se ole kiinni siitä poliisikoulutuksesta, vaan siitä, että on nimitetty sellaiseen virkaan.
Esimerkiksi ent. nimismies oli useinkin yliopiston kautta virkaan tullut juristi, ilman poliisikoulutusta.
Poliisilla on lisäksi paljon yliopiston kautta taloon tulleita tutkijoita esim. kemistejä. He eivät kiuitenkaan suorita varsinaista poliisitutkintaa.
Kyllä aika helvetin vaikeaa on päästä rikostutkijaksi jollei ole poliisi, eli siis mahdotonta.
ammattiin vuosittain meinaan onkohan yhden poliisikoulun kasvatit tarpeeksi paljon maamme laitoksiin.
Eikö juristi voisi olla rikostutkijana ilman poliisikoulua tai fyysistä koulutusta.Eli olisi täydennyskoulutettu tietyiltä poliisin osa-alalta mutta esimerkiksi juristi muuten.
Poliiseja valmistuu aivan liikaakin niin, että osa valmistuneista valmistuu suoraan kortistoon.
Jos juristista alettaisiin kouluttamaan rikostutkijaa, niin hänen pitäisi käydä samat kurssit kuin varsinaisten poliisienkin. Tähän ei ole mitään tarvetta ja rikostutkijan palkka on niin pieni, ettei se kiinnosta juristeja.
Poliisissa on kyllä paljon juristeja, mutta en ole kuullut, että yksikään valmis juristi olisi hakeutunut poliisikoulutukseen. Poliisijuristit ovat opiskelleet työn ohessa.
tavallisesta konstaapelista niin kyllä poliisikoulu on käytännössä ainoa vaihtoehto. Enhän itsekään juristina osaisi ottaa edes sormenjälkiä. Sen sijaan talousrikostutkinnassa esim. rikostarkastajina toimii juristeja tai laskentatoimeen erikoistuneita kauppatieteen maistereita. Sitten on tietysti muuta henkilökuntaa mutta he eivät toimi poliisin valtuuksilla.
Monet komisariot ovat työn ohessa lukeneet oikeustieteen kandidaateiksi, mutta he ovat poikkeuksetta aloittaneet poliisikoulusta.
jauha paskaa. et ole juristi vaan finninaamainen koulupoika.
puhu paskaa. Kyllä tekstistä pystyy päättelemään kuka on juristi ja kuka maallikko. On täällä muitakin juristeja.
tuo poliisikoulun opinto ohjelma.Minusta ei ole ryyniin ja taistelemaan tai juoksemaan vaikka en urheilua inhoakaan olen sellainen ihrapallo.Ammuntaa olen kyllä harrastanut joskin vähän.Näkö ja kunto ei ole enää niin hyvä eikä fysiikka kykene tolkuttomaan.
Muuten kiinnostaisi tutkijan työ mutta ei sellainen kenttätyö ja perheelliselle tuo tampere on aika kaukana mennä opiskelemaan.
Kandin tutkintoon ei ole pitkä matka enään.
Mahtaako toi komisarion virka vaatia poliisikoulua? Ainakin siitä ylöspäin taitaa jo onnistua ilman poliiskouluakin..