Haluaisin

Ihminen saa synnit anteeksi uskovaiselta. Mutta eikös Raamatussa sanota, että ihminen tekee koko ajan syntyä, ihminen on paha. Vaikka synnit saisikin anteeksi, tulisi heti uudet tilalle. Vai onko olemassa joku syntimittari, jossa jotkut synnit ovat suurempia jne.?
2203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei ole olemassa isoja tai pieniä syntejä, vain syntiä eli tappaminen on yhtä paha synti kuin vaikka valehtelu, ei ole syntimittaria.

Raamattu opettaa, että Jeesus antaa synnit anteeksi, ei ihminen.

Äänestä
  • jeesus antaa synnit anteeksi? Käsittääkseni jeesus antoi saarnaviran opetuslapsille saarnata parannusta syntien anteeksiantamiseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyä kirjoitti:

Ihminen saa synnit anteeksi uskovaiselta. Mutta eikös Raamatussa sanota, että ihminen tekee koko ajan syntyä, ihminen on paha. Vaikka synnit saisikin anteeksi, tulisi heti uudet tilalle. Vai onko olemassa joku syntimittari, jossa jotkut synnit ovat suurempia jne.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu