Tietääkö kukaan, onko tutkimuksia terveysvaikutuksista jos polttaa yhden tupakan päivässä?
1 tupakka päivääsä
oppa
91727
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sinulla on "niksat" koko päivän kunnes poltat sen yhden ja sen jälkeen on vieroitusoireet kunnes seuraavana päivänä poltat uudelleen.
Yhden polttaminen päivässä EI tule onnistumaan pitkällä tähtäimellä.
Kysymykseesi kuitenkin uskaltaisin sanoa, että yksi tupakka päivässä ei vahingoita sinun elimistöäsi, mutta se ei ole terveellistäkään.
Usko kuitenkin kun sanon, se ei tule jäämään yhteen päivässä.
vastata kysymykseen, vaan sopersit jotain omaa.
Hä?
Alkuperäinen kysymys oli,että onko ko.savukemäärän vaikutuksista tutkimuksia?Alkuperäisessä kysymyksessä ei pyydetty sinulta arvioita alkuperäisen kysyjän omista tupakointi tottumuksista.
Niin,vastaus alkuperäiseen kysymykseen on,että yleisesti terveysjärjestöt eivät lue tupakoiviksi ihmisiksi alle askin vuorokaudessa polttavia,ja siten tutkimuksiakaan ei liene yhden savukkeen vaikutuksista tehdyn.British medical journalissa oli joskus juttua,että englantilaisessa lääketieteessä 10 savuketta päivässä pidetään rajana,jolloin tupakoiva jotenkin voi "erottua" tupakoimattomasta lääketieteellisesti.
että esimerkiksi viisi tupakkaa päivässä rasittaa keuhkoja niin vähän, ettei sitä voida erottaa normaalista ilmalaadunvaihteluista. Siis huono ilmanlaatu ajoittain on terveydelle pahempi kuin viisi tupakkaa päivässä. Nämä eivät ole mitään tieteellisiä faktoja, vaan hatusta heitettyä. Aski päivässä taas voisi olla jo sen verran huomattava määrä, että huono ilmanlaatu ei pääse samaan rasitustasoon. Jotain tämän tyylistä voisi olla tämän takana, ettei alle askin päivässä polttavia oteta tutkimuksiin mukaan.
Tai siis yksinkertaisesti sanottuna vaihteluvälit ovat niin suuria,että alle askin päivässä polttavat hukkuvat kohinaan,eikä mitään selviä tuloksia edes ole mahdollista saada.
Eipä silti,eihän tutkimustulokset ikinä ole absoluuttisia.Suoria syy-yhteyksiä ei nykytieteellä oikeastaan edes voida todistaa kuin ainoastaan joissain akuuteissa tpauksissa,esim.aivot lävistänyt luoti suurella todennäköisyydellä tappoi uhrin,tai arpakuution kokoiseksi ruttaantuneessa autossa ollut uhri kuoli onnettomuudessa saamiinsa vammoihin.Sen sijaan taudeista puhuttaessa ei voida kuin määrittää joidenkin asioiden aijeuttamat riskit ja altisutkset noin suurin piirtein.Yhdestäkään taudista ei voi sanoa varmuudella,että se aiheutti sen ja se aiheutti tämän.Maailmassa ei ole yhtään tautia,jolle olisi vain yksi aiheuttaja.
"Maailmassa ei ole yhtään tautia,jolle olisi vain yksi aiheuttaja. "
No tuossa olet kyllä väärässä, vaikkei se aloitukseen mitenkään liitykään...
Onhan noita tauteja, joiden aiheuttaja tiedetään varmuudella. Erilaisten virusten ja bakteerien aiheuttamia esimerkiksi.
Eri asia on sitten se, että aiheuttaako sama virus/bakteeri AINA saman taudin eri yksilöiden kesken. Näitäkin löytyy, tietyn viruksen saaminen elimistöön aiheuttaa yhden ja saman taudin kaikilla ihmisillä. Tällöinkin oireet voivat vaihdella ja osa voi olla jopa oireettomia. Siltikin taudin aiheuttaja on yksi ja sama.
-HIV, Hepatiitit, malaria jne. Ja vaikkapa lintuinfluenssa. Onhan noita vaikka millä mitalla.
Tupakka palstalla lienee syytä pitäytyä ns.altistajissa,joihin tupakkakin lasketaan.
Toki bakteeri maailmasta löytyy tapauksia,että jonkun taudin aiheuttaa vain tietty bakteeri.
Mutta noin niinkuin puhuttaessa yleisistä elämäntapoihin liitetyistä sairauksista kuten sydän-ja verisuonisairaudet,syövät,sokeritaudit,verenpainetaudit jne,niin ne ovat aina monitekiäisiä,eikä niihin mikään altistaja(tupakka,rasva,liikunnan puute,stressi,alkoholi,raskas työ jne)saa monopolia.
kuolema tulloo alle 40vee ei kannataa