Miksi jotkut alkoholistit yhtäkkiä hyppäävät tielle auton eteen? Läheltäpiti tilanteita on ollut monia ja nyt yksi päivä tapahtui niin että alkoholisti osui autoni pelkääjänpuoleiseen oveen. Mahdollista olisi ollut että minä ainoastaan olisin saanut syytteen koska tuo tapahtuma tapahtui suojatiellä mutta tuon ihmisen ollessa 3,5 promillen humalassa, myös hän sai syytteen, onneksi. Itse en olisi mitenkään pystynyt autoani pysäyttämään koska niin yllättäen se hyppäsi tielle. Kaikki todistajat ovat minun puolella, näin poliisit kertoivat. Pistää niin vihaksi se kun juopot eivät yhtään katso minne ovat menossa, ihan kun vain vakuutusrahojen toivossa hyppisivät autojen alle. Tuntuu siltä kuin kukaan ei oikeasti tajuaisi miten pahasti tämä minuun vaikutti, kokoajan itkettää eikä mikään kiinnosta.
Isäni on myös ollut koko elämäni ajan juoppo, ehkä tämä vaikuttaa asiaan myös. Minulta ainakaan ei sympatiaa heru yhtään juopoille.
Isäni on myös ollut koko elämäni ajan juoppo, ehkä tämä vaikuttaa asiaan myös. Minulta ainakaan ei sympatiaa heru yhtään juopoille.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kertomasi perusteella tilanne on ollut sinulle kovin traumaattinen. Ehkä lyhyt kriisi- tai traumaterapia tai keskustelu jonkun kanssa auttaisi, että ei 'hitsaa kiinni'.
Humalassa ihmiset ei toisiaan katso eikä tiedä, mitä tekee. Se oli ihan sattuma, että juuri sinä osuit autolla siihen kohdalle. Yhtä hyvin se olisi voinut olla kuka tahansa muu. Onneksi ei tapahtunut pahoin.
Isän alkoholinkäyttö on vaikuttanut lapsuuteesi ja nuoruuteesi. Vertaistukea löydät Al-Anonista tai Alkoholistien aikuisissa lapsista (AAL). Noi jutut on aika syvällä ja varmasti osa kokemastasi järkyttymisestä liittyy juuri siihen, että isäsi on juonut.
Voimia.